Fed po restrykcyjnej stronie

Fed po restrykcyjnej stronie
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-12 (09:35)

Jeszcze dwa miesiące temu prognozowanie grudniowej obniżki stóp w USA byłoby wyrazem sporego optymizmu co do stopnia ekspansywności polityki monetarnej. Tymczasem wczorajsza obniżka stóp o 25 bp - choć zawierała się w szerokim konsensusie rynku – była decyzją relatywnie restrykcyjną, zwłaszcza w zestawieniu z komunikatem.

Okazało się, że tylko jeden członek głosujący opowiedział się za podwyżką rzędu 50 bp. Z kolei stopa dyskontowa została obniżona w tej samej skali co stopa referencyjna – i chyba w tym elemencie nastąpiło największe rozczarowanie. Rynek liczył bowiem, że Fed chcąc zapobiec kłopotom z płynnością w sektorze bankowym pod koniec roku obniży oprocentowanie, po którym udziela bezpośrednio pożyczek bankom.

Decyzja Fed może zostać odebrana jako ruch ostrożny. Autorzy amerykańskiej polityki monetarnej nie zamknęli sobie bowiem drogi do dalszego rozluźnienia, jednak przed serią agresywnych cięć chcą się upewnić, że dane makroekonomiczne rzeczywiście wskażą na spowolnienie. Decyzja jest natomiast z pewnością rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli na swego rodzaju terapię szokową, w której Fed za pomocą ultra taniego pieniądza pobudziłby gwałtownie popyt.

Do końca tego tygodnia dowiemy się po części, jak decyzja Fed-u wpisuje się w obraz makroekonomiczny Stanów Zjednoczonych. Będzie to miało niebagatelny wpływ na zachowanie inwestorów, którzy już zastanawiają się czy stopy będą nadal obniżane na dwóch posiedzeniach w pierwszym kwartale 2008 roku. Już dziś poznamy dane dotyczące bilansu handlowego za październik (oczekiwany jest wzrost deficytu z 56,5 mld USD do 57,3 mld USD) oraz cen importu za listopad (konsensus rynkowy zakłada wzrost cen o 2,0% m/m).

Dziś poznamy również dane dotyczące polskiego rachunku obrotów bieżących w październiku. Według naszej prognozy, deficyt na rachunku bieżącym zwiększył się do 916 mln EUR z 681 mln EUR we wrześniu, przy czym deficyt handlowy wyniósł 746 mln EUR. Stale rosnący deficyt na rachunku bieżącym to z pewnością dodatkowy argument za ostrzejszą polityką monetarną, jednak ze względu na zmienność danych miesięcznych dla RPP ważniejsza jest tu obserwacja trendów, niż pojedynczych figur.

Waluty – najbardziej zyskał jen

Decyzja Fed oznacza, iż w pewnej perspektywie stopy procentowe mogą być nieznacznie wyższe niż oczekiwał rynek i czynnik ten oddziałuje wzmacniająco na dolara. Reakcja na decyzję nie była jednak silna. EURUSD, który przez większość wtorkowych notowań oscylował w okolicach 1,4700, obniżył się stopniowo do ok. 1,4640. Należy jednak zwrócić uwagę, iż nawet tak niewielkie umocnienie dolara okazało się nietrwałe, gdyż dziś przed otwarciem w Europie ponownie zbliżamy się do 1,4700.

Równie słabe umocnienie odnotował dolar w relacji do franka i funta, które traciły przede wszystkim w pierwszej części dnia. Sytuację najlepiej chyba tłumaczy zachowanie jena. Japońska waluta wyrażnie umocniła się po decyzji, kurs USDJPY obniżył się z poziomu 111,70 do 110,50. Skąd taka rozbieżność? Mniejsze obniżki oznaczają gorsze wiadomości dla rynków akcyjnych, a przez to zmniejszony apetyt na ryzyko i to znajduje odzwierciedlenie w notowaniach jena. Pośrednio przekłada się więc także na notowania innych walut, gdyż przecież ostatnie spadki EURUSD tłumaczone były poprawą sentymentu na Wall Street.

Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła wyhamowanie trendu aprecjacyjnego i zapowiadała pewne odreagowanie – przynajmniej chwilowe. Złoty otworzył się na poziomach zbliżonych do poniedziałkowego zamknięcia, czyli 2,4240 dla USDPLN i 3,5650 dla EURPLN i tracił w pierwszych godzinach handlu, głównie z powodu spadku EURUSD. Pod koniec sesji wzrost EURUSD przyniósł jednak odreagowanie i notowania złotego zamknęły się na poziomach podobnych do tych z otwarcia. Perspektywy dla polskiej waluty nie są jednak dziś najlepsze. Zepsute humory inwestorów oznaczają, iż będą oni rewidować swoje pozycje w odniesieniu do rynków wschodzących, co najprawdopodobniej skończy się korektą na złotym.

Surowce – znów dostanie się przemysłowym

W przypadku tych surowców, który były notowane wczoraj po godzinie 20.15 zmiany cen były raczej dosyć oczywiste i wiązały się bądź to z umocnieniem dolara wobec euro, bądź ze spadkami na giełdzie. Złoto i srebro tradycyjnie odzwierciedliły ruch na EURUSD, obniżając się po ok. 2% zaraz po decyzji, lecz odrabiając dużą część tych strat. Zwyżki cen powstrzymane zostały w przypadku notowań ropy. Tu baryłka Brent potaniała o prawie 1% do poziomu 89,39 USD. W najgorszej sytuacji są natomiast notowania metali przemysłowych, gdzie spadki ujawnią się dopiero dziś podczas notowań na rynkach europejskich. Na niekorzyść tych surowców przemawiać będzie nie tyle spadek EURUSD, który okazał się tymczasowy, co pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Przedsmak dzisiejszych notowań mieliśmy już w Szanghaju, gdzie ceny miedzi spadły o prawie 3%.

Dziś podane zostaną dane dotyczące zapasów ropy w USA. Przypomnijmy, iż tydzień temu zapasy ropy obniżyły się aż o 7,9 mln baryłek, podczas gdy zapasy paliw wzrosły o ponad 3,5 mln baryłek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.