Fed po restrykcyjnej stronie

Fed po restrykcyjnej stronie
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2007-12-12 (09:35)

Jeszcze dwa miesiące temu prognozowanie grudniowej obniżki stóp w USA byłoby wyrazem sporego optymizmu co do stopnia ekspansywności polityki monetarnej. Tymczasem wczorajsza obniżka stóp o 25 bp - choć zawierała się w szerokim konsensusie rynku – była decyzją relatywnie restrykcyjną, zwłaszcza w zestawieniu z komunikatem.

Okazało się, że tylko jeden członek głosujący opowiedział się za podwyżką rzędu 50 bp. Z kolei stopa dyskontowa została obniżona w tej samej skali co stopa referencyjna – i chyba w tym elemencie nastąpiło największe rozczarowanie. Rynek liczył bowiem, że Fed chcąc zapobiec kłopotom z płynnością w sektorze bankowym pod koniec roku obniży oprocentowanie, po którym udziela bezpośrednio pożyczek bankom.

Decyzja Fed może zostać odebrana jako ruch ostrożny. Autorzy amerykańskiej polityki monetarnej nie zamknęli sobie bowiem drogi do dalszego rozluźnienia, jednak przed serią agresywnych cięć chcą się upewnić, że dane makroekonomiczne rzeczywiście wskażą na spowolnienie. Decyzja jest natomiast z pewnością rozczarowaniem dla tych, którzy liczyli na swego rodzaju terapię szokową, w której Fed za pomocą ultra taniego pieniądza pobudziłby gwałtownie popyt.

Do końca tego tygodnia dowiemy się po części, jak decyzja Fed-u wpisuje się w obraz makroekonomiczny Stanów Zjednoczonych. Będzie to miało niebagatelny wpływ na zachowanie inwestorów, którzy już zastanawiają się czy stopy będą nadal obniżane na dwóch posiedzeniach w pierwszym kwartale 2008 roku. Już dziś poznamy dane dotyczące bilansu handlowego za październik (oczekiwany jest wzrost deficytu z 56,5 mld USD do 57,3 mld USD) oraz cen importu za listopad (konsensus rynkowy zakłada wzrost cen o 2,0% m/m).

Dziś poznamy również dane dotyczące polskiego rachunku obrotów bieżących w październiku. Według naszej prognozy, deficyt na rachunku bieżącym zwiększył się do 916 mln EUR z 681 mln EUR we wrześniu, przy czym deficyt handlowy wyniósł 746 mln EUR. Stale rosnący deficyt na rachunku bieżącym to z pewnością dodatkowy argument za ostrzejszą polityką monetarną, jednak ze względu na zmienność danych miesięcznych dla RPP ważniejsza jest tu obserwacja trendów, niż pojedynczych figur.

Waluty – najbardziej zyskał jen

Decyzja Fed oznacza, iż w pewnej perspektywie stopy procentowe mogą być nieznacznie wyższe niż oczekiwał rynek i czynnik ten oddziałuje wzmacniająco na dolara. Reakcja na decyzję nie była jednak silna. EURUSD, który przez większość wtorkowych notowań oscylował w okolicach 1,4700, obniżył się stopniowo do ok. 1,4640. Należy jednak zwrócić uwagę, iż nawet tak niewielkie umocnienie dolara okazało się nietrwałe, gdyż dziś przed otwarciem w Europie ponownie zbliżamy się do 1,4700.

Równie słabe umocnienie odnotował dolar w relacji do franka i funta, które traciły przede wszystkim w pierwszej części dnia. Sytuację najlepiej chyba tłumaczy zachowanie jena. Japońska waluta wyrażnie umocniła się po decyzji, kurs USDJPY obniżył się z poziomu 111,70 do 110,50. Skąd taka rozbieżność? Mniejsze obniżki oznaczają gorsze wiadomości dla rynków akcyjnych, a przez to zmniejszony apetyt na ryzyko i to znajduje odzwierciedlenie w notowaniach jena. Pośrednio przekłada się więc także na notowania innych walut, gdyż przecież ostatnie spadki EURUSD tłumaczone były poprawą sentymentu na Wall Street.

Wczorajsza sesja na rynku złotego przyniosła wyhamowanie trendu aprecjacyjnego i zapowiadała pewne odreagowanie – przynajmniej chwilowe. Złoty otworzył się na poziomach zbliżonych do poniedziałkowego zamknięcia, czyli 2,4240 dla USDPLN i 3,5650 dla EURPLN i tracił w pierwszych godzinach handlu, głównie z powodu spadku EURUSD. Pod koniec sesji wzrost EURUSD przyniósł jednak odreagowanie i notowania złotego zamknęły się na poziomach podobnych do tych z otwarcia. Perspektywy dla polskiej waluty nie są jednak dziś najlepsze. Zepsute humory inwestorów oznaczają, iż będą oni rewidować swoje pozycje w odniesieniu do rynków wschodzących, co najprawdopodobniej skończy się korektą na złotym.

Surowce – znów dostanie się przemysłowym

W przypadku tych surowców, który były notowane wczoraj po godzinie 20.15 zmiany cen były raczej dosyć oczywiste i wiązały się bądź to z umocnieniem dolara wobec euro, bądź ze spadkami na giełdzie. Złoto i srebro tradycyjnie odzwierciedliły ruch na EURUSD, obniżając się po ok. 2% zaraz po decyzji, lecz odrabiając dużą część tych strat. Zwyżki cen powstrzymane zostały w przypadku notowań ropy. Tu baryłka Brent potaniała o prawie 1% do poziomu 89,39 USD. W najgorszej sytuacji są natomiast notowania metali przemysłowych, gdzie spadki ujawnią się dopiero dziś podczas notowań na rynkach europejskich. Na niekorzyść tych surowców przemawiać będzie nie tyle spadek EURUSD, który okazał się tymczasowy, co pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Przedsmak dzisiejszych notowań mieliśmy już w Szanghaju, gdzie ceny miedzi spadły o prawie 3%.

Dziś podane zostaną dane dotyczące zapasów ropy w USA. Przypomnijmy, iż tydzień temu zapasy ropy obniżyły się aż o 7,9 mln baryłek, podczas gdy zapasy paliw wzrosły o ponad 3,5 mln baryłek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.