Weekend pełen wydarzeń

Weekend pełen wydarzeń
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-10-31 (09:37)

Wygląda na to, iż USA będą powoli wracać do życia po uderzeniu huraganu Sandy – dziś sesja na Wall Street ma już się odbyć normalnie. To zaś oznacza, że w trakcie polskiego długiego weekendu czeka nas sporo publikacji danych makro, które mogą mieć niemały wpływ na rynek. W Europie tematem numer jeden jest Grecja, a dziś czeka nas spotkanie ministrów finansów euro grupy.

Liczne publikacje danych z USA

Druga połowa tygodnia to kulminacja publikacji danych z amerykańskiej gospodarki. Kluczowy – być może również dla wyników wyborów prezydenckich – będzie piątkowy raport z rynku pracy. Przypomnijmy, iż w ubiegłym miesiącu pomimo niewielkiego przyrostu zatrudnienia w badaniu przedsiębiorstw, badanie gospodarstw domowych pokazało spadek stopy bezrobocia z 8,1% do 7,8%. Gdyby te dane potwierdziły się, mogłyby nawet zakończyć korektę na Wall Street. Jutro opublikowany zostanie raport ADP, który zazwyczaj traktowany jest jako indykator przed piątkowym raportem rządowym. Tym razem jednak dane będą szacowane według nowej metodologii, zatem rynek może je traktować z pewnym dystansem.

Poza raportami z rynku pracy czekają nas publikacje wskaźników aktywności ekonomicznej. Już dziś o 14.45 poznamy ostatni wskaźnik regionalny, Chicago PMI. Wskaźnik ten mocno rozczarował spadkiem w ubiegłym miesiącu, ale jako że nie zostało to potwierdzone w krajowym ISM (publikacja jutro), rynki oczekują wzrostu PMI w dniu dzisiejszym. Ogólnie wskaźniki aktywności pokazują lekką poprawę w USA w ostatnim czasie i rynki liczą, iż PMI i ISM w tę tendencję się wpiszą. Wreszcie na dzień jutrzejszy (z wczoraj) przełożona została publikacja kluczowego wskaźnika nastrojów konsumenckich Conference Board.

W ostatnim czasie przeciętny sezon wyników na Wall Street przełożył się na niewielką korektę na amerykańskim rynku akcji. Te dane mogą przesądzić o jej kontynuacji lub zakończeniu, stanowiąc potencjalnie istotny impuls również dla znajdującego się w konsolidacji EURUSD.

Grecy kopią pod sobą dołek

Dziś ministrowie euro grupy rozmawiać będą o udzieleniu Grecji kolejnej transzy pomocy. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest pod ich kontrolą. Nawet bowiem jeśli Trojka da zielone światło dla wypłacenia pomocy – a według premiera Grecji negocjacje w tej kwestii zostały pomyślnie zakończone, pozostają dwie kwestie. Jedna to zgoda MFW na wypłacenie pomocy bez restrukturyzacji długu – o tym już pisaliśmy kilkukrotnie (Grecy mają dostać dodatkowe dwa lata na wdrażanie reform, ale to będzie oznaczało konieczność dodatkowego finansowania lub/i restrukturyzacji długu). Drugi, nowy problem, to spięcia polityczne w koalicji. Demokratyczna Lewica momentalnie odrzuciła uzgodnione reformy rynku pracy. Teoretycznie Nowa Prawica i PASOK (czyli większe partie w 3-partyjnej koalicji) mogą same przegłosować zmiany, gdyż nawet bez DL mają większość w parlamencie. Jednak mniejszy partner został zaproszony do koalicji po to, aby dać rządowi szeroki mandat społeczny do wprowadzania zmian. Zatem wyproszenie go z koalicji mogłoby skomplikować sytuację. Jak już podkreślaliśmy, Europa nie chce teraz problemów z Grecją, także jest gotowa dać jej pieniądze i kupić sobie kilka miesięcy spokoju. Grecy wykorzystują tę sytuację, ale zaczyna to przypominać igranie z ogniem. Warto przypomnieć jakiego fermentu narobił w ubiegłym roku były już premier Papandreu wychodząc nieoczekiwanie z ideą referendum w kwestii reform.

Na wykresach:

EURUSD, W1 – po nieudanym teście poziomu 1,3170 w połowie października kurs pary przeszedł w fazę konsolidacji; kluczowymi poziomami są tu 1,28 oraz właśnie 1,3170, ale nie wykluczone, iż konsolidacja będzie zawężać się w ramach formacji trójkąta; takie sytuacje nie są dla pary niczym nowym - w przeszłości konsolidacja potrafiła trwać nawet kilka miesięcy, jednak po jej zakończeniu dochodziło do silnego ruchu kierunkowego; w ostatnich dwóch przypadkach był to ruch w dół

S&P500 (kontrakt), H4 – rynki akcji nie tylko nie wystraszyły się huraganu, ale wręcz w trakcie sesji europejskich i azjatyckich zwyżkowały; dla notowań kontraktów na S&P500 (gdzie dziś będzie już też sesja w USA) może mieć to istotne implikacje – istotny poziom 1394 pkt. został bowiem dwukrotnie obroniony, rysując potencjalną formację podwójnego dna z linią szyi w okolicach 1415 pkt.; jeśli kupującym udałoby się ten opór sforsować, wzrosty mogłyby zostać przedłużone nawet do poziomu 1438 pkt.; być może jednak rynki będą chciały poczekać na start sesji w USA (14.30) z podjęciem takiej decyzji.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.