S&P tnie rating Hiszpanii

S&P tnie rating Hiszpanii
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-10-11 (10:52)

Jak się okazuje nie jesteśmy jedynymi, którzy nie są przekonani do sukcesu reform zapowiedzianych przez premiera Hiszpanii. Wczoraj wyraz swoim obawom dała agencja S&P obniżając ocenę wiarygodności tego kraju z BBB+ do BBB- i pomagając niedźwiedziom, które powoli przejmują kontrolę nad rynkiem.

Rating Hiszpanii w dół

Agencja S&P obniżyła ocenę wiarygodności hiszpańskiego rządu do poziomu tuż powyżej ratingu śmieciowego, co należy traktować jako bezpośrednie odniesienie się do propozycji przedstawionych przy okazji budżetu na rok przyszły. Wskazywaliśmy już, iż budżet ten zbyt mocno koncentruje się na bieżących cięciach, zaś za mało jest w nim reform strukturalnych, a w efekcie istnieją poważne ryzyka pogłębienia się recesji w Hiszpanii. Tego obawia się też agencja, dodając, że niepokoi ją także brak woli finansowania hiszpańskich banków bezpośrednio z EFSF/ESM (co odciążyłoby budżet).

Jak na razie reakcja rynku długu nie jest spektakularna – poziomy premii za ryzyko utrzymują się od kilkunastu dni na zbliżonym poziomie (430-450 bp), w efekcie też nie ma be średniego czynnika, którzy mógłby przyspieszyć przecenę EURUSD. Jednak gdyby obawy o rozwój sytuacji w hiszpańskich finansach publicznych kumulowały się, wzrost premii może zacząć wpływać na przecenę euro.

Mieszane dane z Australii

Po spadku w sierpniu, we wrześniu zatrudnienie w australijskiej gospodarce wzrosło zauważalnie powyżej oczekiwań (14,5 tys. wobec konsensusu 5,1 tys.). W odróżnieniu od danych z USA, gdzie niewielkiemu wzrostowi zatrudnienia towarzyszył spadek stopy bezrobocia, w przypadku Australii mamy (relatywnie) duży wzrost zatrudnienia oraz spory wzrost stopy bezrobocia: z 5,1 do 5,4% (konsensus 5,3%). Dane są zatem trudne do interpretacji i tak naprawdę należy poczekać na figury za październik, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Rynek, który broni się przed realizacją formacji podwójnego szczytu przyjął jednak dane za dobrą monetę i dolar australijski nieco zyskał. W nieco dłuższym okresie naszym zdaniem dolar australijski może tracić zarówno ze względu na oczekiwane zmiany w polityce pieniężnej (obniżki stóp przez RBA), jak i ze względu na niekorzystne trendy w cenach produkowanych w Australii surowców.

Spadają zamówienia w Japonii

Zamówienia na maszyny i urządzenia ze strony sektora prywatnego – jedna z popularnych miar kondycji japońskiego przemysłu – obniżyły się w sierpniu o 3,3% m/m. Co prawda dane o zamówieniach są bardzo zmienne i miesiąc wcześniej obserwowaliśmy wzrost o 4,6% m/m, jednak dane są poniżej rynkowych oczekiwań (-2,6% m/m). Co jednak bardziej istotne, dane R/R pokazują tu bardzo niekorzystny trend. Do początku tego roku zamówienia rosły w tempie bliskim dwucyfrowego. Od początku roku dynamika zaś wyraźnie spada, od maja jest negatywna i od trzech miesięcy niekorzystna tendencja pogłębia się. W sierpniu zamówienia były niższe o 5,2% niż w analogicznym okresie 2011 roku. Dane są kolejnym potwierdzeniem niekorzystnych tendencji w azjatyckiej gospodarce, co z kolei może mieć kluczowe znaczenie dla gospodarki globalnej, a co za tym idzie, dla rynków finansowych.

Dziś dane z USA

Te tydzień jest wyjątkowo ubogi w dane z amerykańskiej gospodarki, jednak dziś czekają nas dwie publikacje godne uwagi: tygodniowy raport o nowych bezrobotnych oraz dane o bilansie handlowym za sierpień. W przypadku danych o bilansie szczególną uwagę należy zwrócić na dynamikę wolumenów handlowych. W ostatnich miesiącach słabła zarówno dynamika eksportu, jak i importu, pokazując, iż USA nie są odporne na globalne spowolnienie.

Na wykresach:

S&P500 (kontrakt), D1 – już w poniedziałkowym komentarzu pisaliśmy, iż słabe zamknięcie piątkowej sesji w USA może oznaczać, iż notowania wrócą do poziomu 1423,5 pkt., tym samym tworząc potencjalną formację podwójnego szczytu; teraz jesteśmy dokładnie w tym miejscu – rynek drugi raz przetestował wsparcie, a nawet na moment znalazł się poniżej, ale byki ponownie wykorzystały ten poziom do zakupów; sytuacja jednak pozostaje nierozstrzygnięta i jest bardzo prawdopodobne, że czwartkowa sesja będzie decydująca; jeśli byki będą zbyt słabe, wtedy też przełamanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego będzie potwierdzeniem, iż może czekać na głębsza korekta; w takiej sytuacji pierwszym celem sprzedających byłby poziom 1380 pkt.

EURPLN, D1 – do pary EURPLN wracamy po dwóch dniach – teoretycznie nadal obserwujemy tu konsolidację, ale zmienił się fakt, iż kurs wykorzystał dolne ograniczenie trójkąta do zmiany kierunku; to oznacza, że znacznie wzrosła szansa na ruch w stronę 4,16, gdzie z kolei mamy górne ograniczenie tej formacji; naturalnie również rozwój sytuacji na opisanym powyżej S&P500, jak i na EURUSD, gdzie byki będą walczyć o falę 5 będzie nie bez znaczenia dla notowań EURPLN

EURNZD, W1 – z ciekawą długoterminową sytuacją mamy do czynienia na parze EURNZD; widać tu, iż od lutego 2009 dolar nowozelandzki bardzo silnie umocnił się wobec euro; ostatnie miesiące umocnienia przebiegały w ramach dość regularnej formacji klina zniżkującego i obecnie jesteśmy blisko jego górnego ograniczenia; teoretycznie w pewnym momencie powinno nastąpić dynamiczne wybicie górą; gdyby do tego doszło byki celowałyby w poziomy 1,6944 oraz 1,8153.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.