Sytuacja zrobiła się bardzo ciekawa

Sytuacja zrobiła się bardzo ciekawa
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-12-06 (10:19)

Sytuacja po środowej sesji na naszej giełdzie stała się bardzo ciekawa. Po wielu nijakich sesjach doszło do mocnego wzrostu, któremu towarzyszyła znaczna aktywność inwestorów. Jednocześnie jednak ten mocny ruch w górę zawdzięczaliśmy głównie dwóm firmom. Z 3,8% zwyżki WIG20 na Pekao przypadło 1,4 pkt proc., a na KGHM 0,75 pkt proc., czyli w sumie wyraźnie więcej niż połowa.

Szturm na walory miedziowego kombinatu był tym bardziej specyficzny, że ceny miedzi są w mocnej defensywie (wczoraj spadały), a dolar w relacji do złotego pozostaje słaby. W przypadku banków, które wczoraj mocno się zasłużyły dla wzrostu indeksu, też mieliśmy ciekawy kontekst. DM BZ WBK obniżył długoterminową rekomendację dla sektora z przeważaj do niedoważaj.

Środowa zwyżka w najmniejszym stopniu objęła małe i średnie spółki. W efekcie wzrost WIG był mniej imponujący niż WIG20. Tym niemniej WIG znalazł się wczoraj na koniec dnia w bardzo ważnym miejscu. Po przełamaniu w pierwszej połowie listopada WIG przełamał 12-miesięczna średnią kroczącą. Poniżej niej znalazł się pierwszy raz w czasie obecnej hossy. Teraz wróciliśmy do tej średniej. Pojawia się pytanie, czy mamy do czynienia z ruchem powrotnym, czy jednak rynek okaże się silniejszy i będzie w stanie kontynuować ruch w górę. Już dziś zapewne trudno jest rozstrzygać ostatecznie, jakie są szanse na realizację tych wariantów, ale na pewno zachowanie rynku w rejonie 12-miesięcznej średniej będzie ważnym sygnałem dotyczącym koniunktury w średnim terminie. Gdyby w „ładnym” stylu udało się wyjść ponad tę średnią mielibyśmy możliwość kreślenia bardziej optymistycznych scenariuszy na przyszłość.

Na specyfikę wczorajszej sesji złożyło się również to, że kolejny raz to duże spółki wypadły lepiej niż mniejsze. W drugiej połowie listopada, czyli od momentu ustanowienia dołka po wyprzedaży rozpoczętej z końcem października, to mniejsze firmy wypadały znacznie lepiej. To może wskazywać na ambiwalencję odczuć inwestorów i na to, że poprawa koniunktury na zagranicznych parkietach jest kluczowym motywem zwyżki u nas. Ta ambiwalencja polega na tym, że z jednej strony istnieje obawa o przyszły kierunek cen na rynku, co zniechęca do mniejszych firm, ale nadzieje na to, że na świecie notowania będą dalej poprawiać się w grudniu, zachęcają do kupna również u nas. W tej sytuacji inwestorzy wybierają najbardziej płynne i bezpieczne spółki, jakimi są blue chips.

Dochodzimy w tym rozumowaniu do giełd zagranicznych, które rzeczywiście wykazały się wczoraj dużą siłą. To kolejny kontekst wzrostu indeksów na parkiecie w Warszawie. Mimo tego, że skala zwyżki w USA i Europie była pokaźna, to niewiele zostały przekroczone poprzednie szczyty. W Europie stało się to dopiero dziś. My natomiast ponad górkę z końca października wybiliśmy się bardzo mocno. W tym zachowaniu zawiera się nadzieja na podtrzymanie pomyślnej passy na świecie. Znów w USA zwraca uwagę to, że poprawa koniunktury następuje przy niższych obrotach niż poprzedzający ją spadek. To element charakterystyczny dla tendencji spadkowych, co z pewną ostrożnością każe podchodzić do trwającej poprawy koniunktury.

Dziś do decyzji banków centralnych możemy obserwować uspokojenie na rynkach. Po południu uwagę przyciągną banki centralne oraz dane o ilości niespłacanych kredytów hipotecznych w USA w III kwartale.

Dziś na rynkach
6 XII 2007 r.

* Październikowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii
* Październikowa zamówienia fabryczne w Niemczech
* Decyzje Banku Anglii i Europejskiego banku Centralnego w sprawie stóp procentowych
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA
* Dane o niespłacalności kredytów hipotecznych w USA

Najważniejsze wydarzenia z 5 grudnia 2007 r.:

* Trzeci miesiąc z rzędu spadek cen odnotowały domy w Wielkiej Brytanii – tym razem obniżyły się o 1,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale w skali roku wzrost wynosi jeszcze 6,3%
* W październiku sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 0,7% wobec oczekiwanej zniżki o 0,3%
* Listopadowe indeksy PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii i Niemczech wypadły gorzej od oczekiwań, natomiast wyższy od prognoz był wskaźnik dla strefy euro
* Zaskakująco wysoki był wzrost liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA w listopadzie – wyniósł 189 tys. Głębsza analiza pokazuje jednak, że listopad jest pod tym względem zazwyczaj bardzo dobry. Dlatego mimo dobrego wyniku w listopadzie średnia za ostatnie 12 miesięcy spadła
* Ankieta Challengera o liczbie planowanych zwolnień w USA w minionym miesiącu
* Listopadowy indeks ISM dla sektora usług w USA wypadł słabiej od prognoz – wyniósł 54,1 pkt
* Październikowe zamówienia fabryczne w USA wzrosły o 0,5%, co było wynikiem lepszym od spodziewanego

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.