Amerykanie wracają do gry

Amerykanie wracają do gry
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-09-04 (10:42)

Amerykańscy inwestorzy po długim weekendzie, spowodowanym wczorajszym dniem wolnym (Święto Pracy w USA), wracają do gry. Nie powinno być niespodzianki i piątkowa pozytywna reakcja Wall Street na wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole (pomimo że nie powiedział nic nowego) będzie podtrzymana.

Atmosfera wyczekiwania i nadziei, jaka od tygodni króluje w USA, zostanie więc przedłużona do najbliższego posiedzenia FOMC zaplanowanego na 12-13 września. Nie będzie to jednak tylko proste czekanie. Już w czwartek rynki poznają jakie kroki w walce z kryzysem długu przedsięwziął Europejski Bank Centralny (ECB), natomiast w środę i piątek zostaną opublikowane ważne raporty z rynku pracy w USA.

RBA może w IV kw. obniżyć stopy

Zgodnie z prognozami Bank Rezerw Australii (RBA) nie zmienił stóp procentowych na zakończonym dziś posiedzeniu. Główna stopa od czerwca utrzymuje się na poziomie 3,5%. Od listopada 2011 roku koszt pieniądza został obniżony łącznie o 125 punktów bazowych. Rynek zakłada, że w odpowiedzi na zagrażające australijskiej gospodarce spowolnienie w Chinach i kryzys długu w strefie euro, RBA jeszcze raz w tym roku obniży stopy o 25 pb. Będzie to ostania obniżka w cyklu. Do końca 2013 roku oczekiwana jest stabilizacja stóp.

W reakcji na decyzję RBA kurs AUD/USD wzrósł, korygując wcześniejsze spadki. W tym tygodniu zmienność tej pary może być podwyższona. W środę zostaną opublikowane dane nt. dynamiki Produktu Krajowego Brutto (PKB) Australii. W II kwartale oczekiwany jest wzrost o 0,8% K/K i 3,7% R/R, po tym jak w pierwszych trzech miesiącach roku gospodarka rozwijała się w tempie 1,3% K/K i 4,3% R/R. Dzień później zostaną opublikowane dane o sytuacji na rynku pracy. W sierpniu prognozowany jest wzrost stopy bezrobocia do 5,3% z 5,2%, przy jednoczesnym wzrośnie zatrudnienia o 5,1 tys. Zarówno PKB, jak i raport z rynku pracy, mogą mieć istotny wpływ na oczekiwania odnośnie tego, kiedy stopy procentowe kolejny raz spadną.

W tym tygodniu decyzję ws. polityki monetarnej będzie podejmował nie tylko RBA i wspomniany wcześniej ECB, ale też Bank Kanady, Bank Anglii i zbierająca się dziś na dwudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej.

Spowolnienie dotarło do Szwajcarii

Nie tylko wyniki polskiej gospodarki za II kwartał rozczarowują. Podobna negatywna niespodzianka napłynęła dziś ze Szwajcarii. PKB tego kraju nieoczekiwanie spadł w okresie kwiecień-czerwiec o 0,1% K/K, rosnąc zaledwie o 0,5% R/R. Dane zszokowały. Rynek oczekiwał dynamiki wzrostu gospodarczego na poziomie 0,2% K/K i 1,6% R/R. Negatywną wymowę danych dodatkowo zwiększa silna korekta danych za I kwartał 2012 roku. Ostatecznie PKB wzrósł o 0,5% K/K i o 1,2% R/R. Wcześniejszy odczyt mówił o wzroście na poziomie 0,7% K/K i aż 2% R/R.

Opublikowane dane nie wywołały większych wahań USD/CHF i EUR/CHF. To nie zaskakuje. Spowolnienie szwajcarskiej gospodarki to wprawdzie argument dla banku centralnego za rozszerzeniem działań na rzecz osłabienia franka wobec euro. Tyle tylko, że do czasu aż strefa euro nie podźwignie się z kryzysu zadłużenia, trudno zakładać podjęcie takich wysiłków. Przede wszystkim dlatego, że już na wstępie byłby one spisane na niepowodzenie.

Wtorkowe kalendarium

We wtorek po długim weekendzie do gry wracają inwestorzy z USA. Pojawią się więc dane makroekonomiczne z tego kraju. O godzinie 14:58 zostanie opublikowany indeks PMI obrazujący kondycję sektora przemysłowego (prognoza: 51,9 pkt.), a godzinę później indeks ISM dla przemysłu (prognoza: 50 pkt.) i raport nt. wydatków na inwestycje budowlane (prognoza: 0,4% M/M). W kalendarzu znajdują się też spotkania europejskich polityków. Premier Włoch spotka się z prezydentem Francji, natomiast kanclerz Niemiec z przewodniczącym Rady Europejskiej. W odróżnieniu jednak od danych te ostatnie nie powinny mieć istotnego wpływu na nastroje.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – kurs w dalszym ciągu pozostaje w kanale wzrostowym rysując piątą falę impulsu wzrostowego. W optymistycznym scenariuszu euro przetestuje okolice 1,27 dolara.

AUDUSD, D1 – wyniki posiedzenia RBA zostały wykorzystane jako pretekst do wygenerowania wzrostowego odbicia, po tym jak w nocy kurs spadł do 1,0222. Strona podażowa ma jeszcze przestrzeń do spadków w ramach fali c. Jeżeli jednak odbicie będzie się powiększać i para ta zamknie dzień powyżej wczorajszego otwarcia (1,0298) to falę c trzeba będzie uznać za zakończoną.

OIL, W1 – ceny ropy Brent wróciły do maksimów z 23 sierpnia (116,35). Tu można oczekiwać większej aktywności strony podażowej. Nieco wyżej znajduje się bowiem przełamana jeszcze w maju 3,5 letnia linia trendu wzrostowego na wykresie w kompresji tygodniowej.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.