Bernanke nic nie powiedział, ale rynek wie swoje

Bernanke nic nie powiedział, ale rynek wie swoje
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-09-03 (10:46)

Wyczekiwane od tygodni wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole okazała się burzą w szklance wody. Prezes Rezerwy Federalnej mówiąc, że bezrobocie w USA w dalszym ciągu spada zbyt wolno i bank centralny jest gotów podjąć dalsze działania, jeżeli tylko to okaże się konieczne, powiedział dokładnie to, co powtarza od miesięcy.

W wystąpieniu nie znalazło się nawet słowo przybliżające decyzję ws. uruchomienia QE3. Pomimo to rynki wiedzą swoje. Po pierwszej negatywnej reakcji, ponownie zwyciężyła optymistyczna interpretacja rzeczywistości. Inwestorzy doszli do wniosku, że skoro nie było nic negujące QE3 to w dalszym ciągu jest to opcja leżąca na stole. W ten sposób atmosfera wyczekiwania i nadziei została przedłużona przynajmniej do 12-13 września, gdy na kolejnym posiedzeniu zbiera się FOMC. Taka atmosfera będzie sprzyjać wzrostom cen ryzykownych aktywów.

Tydzień banków centralnych

Pierwszy tydzień września upłynie pod znakiem banków centralnych. Uwaga przede wszystkim będzie koncentrowała się na Europejskim Banku Centralnym (ECB). Z napływających na rynek w ostatnich tygodniach wypowiedzi można wnioskować, że bank uruchomi drugi program skupu obligacji krajów strefy euro. W założeniu ma on pomóc obniżyć rentowności długu Włoch i Hiszpanii. Pomimo krytycznych głosów płynących z niektórych niemieckich środowisk (m.in. z Bundesbanku), taki program zostanie uruchomiony. Diabeł jak zwykle będzie tkwił w szczegółach. I od tych szczegółów właśnie będzie zależała reakcja rynków finansowych. Do czasu posiedzenia ECB jest jednak szansa na utrzymanie relatywnie pozytywnych nastrojów.

W tym tygodniu decyzję ws. polityki monetarnej będzie podejmował nie tylko ECB, ale też Rada Polityki Pieniężnej, Bank Rezerw Australii, Bank Kanady i Bank Anglii.

Chiny hamują… to dobrze

Chiński przemysł coraz mocniej hamuje. W sierpniu publikowany przez bank HSBC indeks PMI spadł do 47,6 pkt. z 49,3 pkt. miesiąc wcześniej, notując najgorszy odczyt od marca 2009 roku. Przyczynił się do tego spadek produkcji i zamówień w przemyśle. Sierpień był też dziesiątym kolejnym miesiącem, gdy indeks ten pozostawał poniżej granicznego poziomu 50 pkt.

Dużo bardziej negatywną wymowę ma jednak spadek analogicznego indeksu PMI, jaki publikuje Chińska Federacja Logistyki. Obejmuje on głownie duże przedsiębiorstwa, których kondycja z założenia jest lepsza niż tych mniejszych, które bada HSBC. Indeks spadł do 49,2 pkt. z 50,1 pkt. w lipcu. To najgorszy wynik od listopada 2011 roku i pierwszy od tego czasu odczyt poniżej 50 pkt.

Indeksy PMI sugerują, że chińska gospodarka dalej zwalnia. Teoretycznie powinny one wywołać strach przed twardym lądowanie. Obecnie jednak dane mogą rynki finansowe nawet… ucieszyć. Fatalne dane to większe prawdopodobieństwo wejścia do gry Ludowego Banku Chin. Szczególnie, że już wcześniej spekulowano, że we wrześniu może on obniżyć stopę rezerw obowiązkowych lub stopy procentowe. Pojawia się więc kolejny czynnik, który może zostać wykorzystany jako pretekst do kupna ryzykownych aktywów.

Poniedziałkowe kalendarium

W tym tygodniu w kalendarium dominują dwie grupy wydarzeń. Z jednej strony wspomniane już wcześniej posiedzenia banków centralnych, z posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego (ECB) na czele oraz z niezmiernie ciekawym z punktu widzenia rodzimego rynku posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej. Z drugiej natomiast, kluczowe będą amerykańskie dane z rynku pracy. Zwłaszcza teraz, gdy Bernanke powtórzył w Jackson Hole swoje obawy o sytuację na rynku pracy. W środę zostanie opublikowany sierpniowy raport ADP, dzień później tygodniowe dane nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, natomiast w piątek oficjalne dane o sytuacji na rynku pracy. Rynek oczekuje, że w sierpniu stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 8,3%, natomiast zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrośnie o około 125 tys. Te prognozy wydają się być racjonalne.

Zanim inwestorzy poznają decyzje banków centralnych i raporty z rynku pracy dziś dowiedzą się jak kształtowały się indeksy PMI obrazujące kondycję sektora przemysłowego w wybranych państwach europejskich. Poniedziałek jest też dniem wolnym w USA i Kanadzie, przez co aktywność w drugiej połowie dnia powinna być na rynkach ograniczona.

Na wykresach:

EURPLN, D1 – po piątkowej realizacji zysków, jaka miała miejsce po trzech dniach gwałtownej wyprzedaży złotego, kurs EURPLN wraca do wzrostów. Niezmiennie celem popytu jest lokalny szczyt z końca lipca, czyli okolice 4,22 zł. Jego pokonanie będzie już trudne.

EURUSD, D1 – od miesiąca rynek eurodolara koryguje wcześniejsze silne spadki, poruszając się wewnątrz kanału wzrostowego. Piątkowe wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole nie zdołało zmienić układu sił na wykresie. Teraz pierwszą okazją będzie czwartkowe posiedzenie ECB. Do tego czasu wzrosty mogą być kontynuowane. Jednak przestrzeń do wzrostów jest już poważnie ograniczona przez bliskość ważnych oporów.

GOLD, H4 – w piątek zwracaliśmy uwagę, że na wykresie złota w kompresji H4, tworzy się potencjalna formacja flagi, będąca korektą wcześniejszych wzrostów. Tego samego dnia nastąpiło jeszcze wybicie górą z formacji, co jest jednoznacznym sygnałem kupna. Najbliższe opory to 1700, 1704 i 1720 USD.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.