QE3 ponownie jest na stole

QE3 ponownie jest na stole
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-08-23 (10:02)

Jeżeli ktoś nie wierzył, że przy relatywnie niewielkiej skali spowolnienia gospodarczego w USA (w porównaniu np. ze strefą euro) i przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w tym kraju, ...

... Rezerwa Federalna może zdecydować się na uruchomienie kolejnej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3), to wczoraj przekonał się, że może być w błędzie. Protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), jakie odbyło się w dniach 31 lipca – 1 sierpnia br., przyniósł istotną zmianę retoryki. Wprawdzie nie przesądza on o tym, że decyzja ws. QE3 zostanie podjęta już we wrześniu, ale niewątpliwie jest dużym krokiem w tym kierunku.

USA krok bliżej QE3

Rezerwa Federalna (Fed) jest gotowa wkrótce uruchomić trzecią rundę ilościowego luzowania polityki pieniężnej, jeśli dane makroekonomiczne nie będą wskazywały na wyraźną i trwałą poprawę sytuacji gospodarczej, można przeczytać w opublikowanym wczoraj protokole z ostatniego posiedzenia FOMC. Wczytując się dalej można odnieść wrażenie, że postawienie warunku w postaci wyraźnej poprawy sytuacji gospodarczej, którego spełnienie będzie trudne, jest pewnym wybiegiem, a samo QE3 miałoby być bardziej działaniem prewencyjnym w stosunku do wydarzeń, na które Fed i tak nie ma wpływu. W protokole wyraźnie bowiem zaznaczono, że podstawowe obecnie ryzyka to kryzys długu w Europie i ewentualne automatyczne cięcie wydatków i podwyżki podatków w USA (fiscal cliff).

Zmiana retoryki przez Fed sprawia, że oceniane na początku miesiąca prawdopodobieństwo uruchomienia QE3 na poziomie 60% dodatkowo rośnie. Rynki z wypiekami na twarzy będą więc czekać na przyszłotygodniowe wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole, gdzie podobnie jak przed dwoma laty, mogłaby paść zapowiedź luzowania polityki pieniężnej. Szacuje się, że wartość QE3 może wynieść 500 mld EUR, wobec 2,3 bln USD w przypadku dwóch poprzednich QE.

Protokół poprawił nastroje

Reakcja na publikację „minutek” nie pozostawia wątpliwości, jak należy je interpretować. Dolar zdecydowanie osłabił się w relacji m.in. do euro, funta, jena, złotego oraz australijskiego i kanadyjskiego dolara, co wpisywało się w krótkoterminowe tendencje obserwowane na wykresach tych wszystkich walut. Złoto podrożało z 1636 USD za uncję do poziomu ponad 1654 USD na koniec dnia. Dziś ceny tego kruszcu kontynuują wzrosty, kierując się ku oporowi na 1671,3 USD. Amerykańskie indeksy, które od początku wczorajszych notowań spadały, zawróciły i zakończyły dzień na umiarkowanych plusach (S&P500 +0,02%, Nasdaq +0,21%).

Czekanie na uruchomienie przez Fed QE3, a także na bardziej aktywną postawę ECB w walce z kryzysem sprawia, że pozytywne nastroje na rynkach finansowych mogą utrzymać się do września, gdy nastąpi weryfikacja wszystkich tych oczekiwań.

Co ustali Merkel i Hollande?

Publikacja protokołu przyćmiła wczorajsze spotkanie premiera Grecji z szefem Eurogrupy do jakiego doszło w Atenach. Jakkolwiek jeszcze przed jego rozpoczęciem było jasne, że nie zapadną żadne kluczowe postanowienia, to padła jedna ważna deklaracja. Jean-Claude Juncker powiedział na konferencji po spotkaniu, że o tym czy Grecja dostanie dodatkowe 2 lata na dokończenie reform, o co starają się Ateny, zdecyduje raport Trojki. To może wskazywać na pewne łagodzenie stanowiska Europy ws. Grecji.

O ile słowa Junckera mogły uciec uwadze inwestorów, to z pewnością będą oni mocno wsłuchiwać w to, jakie deklaracje padną po dzisiejszym spotkaniu Merkel – Hollande. Podstawowe pytaniem na jakie rynek szuka obecnie odpowiedzi brzmi, czy faktycznie postawa Niemiec co do sposobu walki z kryzysem długu bardzo powoli ewoluuje w stronę tej prezentowanej przez Francję? Gdyby okazało się to prawdą, to już we wrześniu można oczekiwać powrotu ECB do interwencji na europejskim rynku długu, co niewątpliwie dodatkowo poprawiłoby nastroje.

Czwartkowe kalendarium

Czwartek, w odróżnieniu od pozostałych dni tygodnia, posiada bogate kalendarium. Po tym jak w nocy została opublikowana wstępna wartość indeksu PMI dla chińskiego przemysłu za miesiąc sierpień, analogiczne indeksy PMI obrazujące kondycję przemysłu i usług zostaną opublikowane dla Francji (godz. 08:58), Niemiec (godz. 09:28) i strefy euro (godz. 09:58). Ich uzupełnieniem będzie „przemysłowy” PMI dla USA (godz. 14:58). Źródłem potencjalnych emocji może też być publikacja tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy (godz. 14:30) oraz lipcowego raportu nt. sprzedaży nowych domów w USA (godz. 16:00). Na wszystkie te dane inwestorzy będą patrzyli przez pryzmat protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Na wykresach:

EURUSD, D1 – dynamiczna reakcja na wczorajszą publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC sprawiła, że kurs przedostał się powyżej 1,25, przełamując opór na 1,2508 wyznaczony przez minimalny zakres wybicia górą z wcześniejszej konsolidacji. W tej sytuacji wspólna waluta ma otwartą drogę do strefy oporu 1,2693-1,2747, jaką tworzą lokalne maksima z czerwca br. oraz kilkumiesięczna linia bessy.

Gold, D1 - sytuacja na wykresie dziennym nie budzi najmniejszych wątpliwości. Po wtorkowym wybiciu górą z rysowanej od 3 miesięcy formacji trójkąta ceny złota szybują w górę. Wczoraj to wybicie zostało dodatkowo potwierdzone przez silny wzrost cen złota oraz przez dalszy wzrost EURUSD, co jest warunkiem kontynuacji zwyżki. Dalsze wzrosty zostały też potwierdzone na gruncie fundamentów. Perspektywa uruchomienia QE3, jaka pojawiła się po publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, prowadzi do zwiększenia atrakcyjności złota.

HP, D1 – wczoraj, w oczekiwaniu na raport kwartalny, akcje Hewlett-Packard (symbol HPQ.US na platformie X-Trader) potaniały o 3,66% do 19,20 USD. Z punktu widzenia analizy technicznej nastąpiło odbicie od 18-miesięcznej linii bessy. To silny opór. Dlatego odbicie od niego powinno zapowiadać kursu spadek w kierunku dołka z tego miesiąca. Ułatwi to słabe przyjęcie raportu kwartalnego HP. O ile w pierwszej reakcji akcje koncernu podrożały w handlu posesyjnym, to ostatecznie zostały one jednak przecenione o 4,4%.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.