Plotki to za mało

Plotki to za mało
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-05-31 (09:09)

Trwająca ucieczka od euro i ryzykownych aktywów sprawia, iż na rynku zaczynają się spekulacje odnośnie formy interwencji, która mogłaby poprawić sytuację, a co za tym idzie – rynkowe nastroje. Wczoraj rynek spekulował o tym, iż fundusz ESM mógłby bezpośrednio dostarczać kapitałów bankom.

To ciekawa idea, jednak brak jakiegokolwiek potwierdzenia wskazuje, iż do konkretnej koncepcji jest jeszcze daleko. A to oznacza, że rynki mogą jeszcze poczekać na pomoc. Przełom miesiąca to także ważne dane z USA. Kluczowe publikacje poznamy jutro, jednak dziś warto zwrócić uwagę na Chicago PMI oraz raport ADP.

Pomysł dobry, ale plotki to za mało

Wydarzeniem środy okazały się rynkowe plotki związane z funduszem ESM (który ma zacząć działać już w połowie roku). Zgodnie z tymi spekulacjami europejski fundusz ratunkowy mógłby bezpośrednio inwestować w akcje banków. To bardzo dobra koncepcja, gdyż w ten sposób można by dokapitalizować hiszpańskie (a nawet Greckie) banki bez powiększania długu publicznego tego kraju. Dokapitalizowanie banków sprawdziło się już również w 2009 roku, głównie w USA i Wielkiej Brytanii. W Europie na przeszkodzie stanąć mogą jednak interesy narodowe (ostatecznie to w dużym stopniu niemiecki podatnik będzie inwestował w zagrożone banki), które mogą utrudnić ten proces. Dlatego też bez przekucia idei w konkretny projekt nie należy spodziewać się, aby ta koncepcja odwróciła bieg wydarzeń na rynku.

Rok dla Hiszpanii nie cieszy rynków

Komisja Europejska może dać Hiszpanii dodatkowy rok czasu (do 2014 r.) na obniżenie deficytu do 3% PKB, pod warunkiem przedstawienia przez Madryt wiarygodnego planu konsolidacji finansów na lata 2013-2014, poinformował w środę komisarz ds. walutowych Olli Rehn. Ta wiadomość może być dobra dla hiszpańskich polityków, ale rynków specjalnie nie cieszy. Sankcjonuje ona bowiem trudną sytuację fiskalną Hiszpanii oraz związany z tym fakt, iż obniżenie deficytu w planowanym wcześniej terminie jest po prostu nierealne.

Dziś Chicago PMI, jutro indeks ISM

Koniec tygodnia zostanie ubogacony publikacjami ważnych danych z USA. Naturalnie potencjalnie największy wpływ na rynek będą mieć dane z rynku pracy, ale warto odnotować również dzisiejszy indeks Chicago PMI. Przypomnijmy, iż w ubiegłym miesiącu Chicago PMI odnotował nieoczekiwany spadek, jednak ogólnokrajowy ISM (publikacja jutro) odnotował zaskakujący wzrost. W maju z opublikowanych wskaźników regionalnych dwa odnotowały mocne spadki, podczas gdy jeden (NY Fed) wyraźny wzrost. Zatem Chicago PMI będzie niejako rozstrzygający. Jego kolejny spadek byłby bardzo niekorzystnym sygnałem dla rynków akcji, które w USA są ciągle wysoko.

Chicago PMI to nie jedyna publikacja danych w USA w dniu dzisiejszym. Wcześniej poznamy raport ADP, tygodniowe dane o nowych bezrobotnych oraz drugi odczyt PKB za pierwszy kwartał.

Na wykresach:

EURUSD, H4 – notowania pary EURUSD konsekwentnie przesuwają się w dół kanału spadkowego, który obejmuje je od początku maja; dolne ograniczenie tego kanału służy jako miejsce wsparcia, ale to marne pocieszenie dla byków, gdyż nachylenie kanału jest bardzo duże; dziś rano kupujący nie byli w stanie pokonać bariery 1,24, co mogłoby wygenerować wzrost do 1,25; teoretycznie jest jeszcze na to szansa, ale na moment obecny niewiele wskazuje na to, aby podróż w ramach kanału miała się zakończyć

Oil (Brent), W1 – o przełamaniu długoterminowej linii trendu na rynku ropy (podobnie jak o niekorzystnych dla ceny fundamentach) pisaliśmy wielokrotnie; zgodnie z zasadami sztuki, po przełamaniu linii trendu, cena zmierza do najbliższego lokalnego wsparcia na poziomie 102,15 USD i test tego poziomu wydaje się całkiem bliski; jednak kluczowym poziomem wydaje się 99 USD – jego przełamanie mogłoby definitywnie przesądzić o dłuższych i większych spadkach cen na tym rynku; warto zwrócić uwagę, iż taki rozwój wydarzeń nie pozostałby bez wpływu na inne rynki (jak np. EURUSD, czy złoto)

S&P500 (kontrakty), H4 – sesja azjatycka odsuwa notowania kontraktów na indeks S&P500 od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w ramach którego realizuje się niezwykle niemrawa korekta po wcześniejszych silnych spadkach; taki układ przypomina formację flagi, która nie wróży dobrze bykom; wyjście ceny dołem z kanału powinno bowiem rozpocząć kolejną falę impulsu (spadkowego), który może zaprowadzić nas nawet w okolice 1200 pkt.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.