W USA wydajność rośnie wolniej a koszty pracy szybciej

W USA wydajność rośnie wolniej a koszty pracy szybciej
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-08-07 (18:37)

WYDARZENIE DNIA: Wydajność pracy wzrosła w II kwartale w USA o 1,8 proc. choć spodziewano się 2,1 proc. Z kolei koszty pracy wzrosły o 2,1 proc., a oczekiwano 1,6 proc.

Dla rynku to fatalna kombinacja - koszty pracy rosną szybciej niż wydajność, co naturalnie stwarza presję inflacyjną. Znamy to także z Polski (choć prezes NBP Sławomir Skrzypek ma ochotę polemizować z liczbami). Dzisiejsza publikacja z pewnością będzie brana pod uwagę przez FOMC (Komitet Otwartego Rynku - odpowiednik naszej RPP) i raczej trudno spodziewać się w takiej sytuacji decyzji o obniżce stóp, choćby nawet kłopoty na rynku kredytów hipotecznych rozwijały się jeszcze bardziej dynamicznie.

Prezes słoweńskiego banku centralnego powiedział dziś, że kłopoty w USA wpłynęły na zachowanie europejskich konsumentów. Inne banki centralne nie podzielają jego pesymizmu.

SYTUACJA NA GPW

Na GPW mieliśmy dziś odbicie, ale styl w jakim do niego doszło nie pozwala na przesadny optymizm. Sama zwyżka to efekt poprawy nastrojów na giełdach amerykańskich. Ale wzrost na GPW odbył się jakby automatycznie - nie poszły za nim większe transakcje. Na całym rynku akcji obroty podliczono na 1,34 mld PLN, przy czym aż 320 mln PLN przypadło na akcje Getinu. Nie licząc tej spółki płynność więc znacznie siadła, zatem można założyć, że kupujący nie są jeszcze zdecydowani na działanie.

Na całym rynku wzrósł kurs 164. spółek, a spadł 109. Banki odrobiły wczorajsze straty (WIG Banki zyskał 2,1 proc.), głównie za sprawą PKO BP (wzrost o 3 proc.), który jutro opublikuje swój raport kwartalny. Sama publikacja może być - wzorem innych banków - pretekstem do realizacji zysków i to bez względu na zawartość samego raportu.

Perspektywy wciąż nie są dobre.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy są dzisiaj na plusie dzięki poprawie nastrojów na amerykańskich parkietach, jednak zważywszy, że wczoraj S&P zyskał najwięcej od 4 lat, reakcja europejskich inwestorów była raczej ostrożna. O godz. 17 niemiecki DAX zyskiwał 0,7 proc., francuski CAC40 1,4 proc., a brytyjski FTSE był wyżej o 1,5 proc., co było głównie udziałem sektora finansowego. Kursy największych europejskich banków solidarnie wzrosły powyżej 3 proc., dzięki oczekiwaniom dotyczącym sygnałów poluzowywania polityki monetarnej przez FED, co pomogłoby wyjść z kryzysu amerykańskiemu sektorowi bankowości hipotecznej. Wprawdzie na dzisiejszym posiedzeniu stopy raczej nie zostaną obniżone, ale walka z inflacją banku rezerwy federalnej zaczyna przynosić skutki, co daje nadzieję na taką decyzję w przyszłości. Główne indeksy w Stanach zachowywały się spokojnie. O godz. 17 S&P był niżej o 0,2 proc., a Dow Jones tracił 0,4 proc.

WALUTY

Dolar umocnił się dziś, a kurs euro spadł do 1,376 USD i to mimo słabych danych z USA, gdzie w II kwartale wydajność pracy rosła wolniej niż oczekiwano, szybciej rosły za to koszty pracy. To nie są dane, które przemawiałyby za obniżką stóp procentowych, prędzej za dalszym zaostrzeniem polityki monetarnej, co zdaje się odpowiadać kupującym dolara.

Jen, który rano tracił do dolara ok. 1 proc., kończy dzień wzrostem o zaledwie 0,4 proc. Również w relacji do euro jen umocnił się w trakcie dnia.

To naturalnie nie służy złotemu. Dolar wrócił do 2,75 PLN, euro podrożało do 3,785 PLN, a frank utknął w okolicach 2,30 PLN.

SUROWCE

Pomimo odreagowania na światowych giełdach, ropa kontynuuje silne spadki - baryłka brenta potaniała dzisiaj na londyńskiej giełdzie o 2,2 proc., schodząc do poziomu 70,80 USD. Lepsze nastroje na rynkach akcji nie podźwignęły kursu ropy, bowiem sezon wakacyjny powoli się kończy i inwestorzy spodziewają się, że jutrzejszy raport pokaże wzrost zapasów tego surowca w Stanach. Co więcej, zmiany kursu ropy zależą w dużej mierze od kapitału spekulacyjnego, który odpuścił ataki na nowy rekord i po spadku poniżej 75 USD zamykał długie pozycje.

Lekko wzrosła natomiast cena miedzi, która zyskała zarówno dzięki rosnącym cenom akcji, jak i informacji czwartego największego producenta tego surowca o 12 proc. niższym wydobyciu w pierwszym półroczu. O godz. 16.15, tona miedzi kosztowała na londyńskiej giełdzie 7.690 USD.

Złoto pozostaje w lekkim trendzie spadkowym, w związku z umocnieniem dolara i wzrostami na światowych giełdach. Uncja tego kruszcu potaniała dzisiaj o 0,3 proc. i kosztuje 669 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.