Jeden komunikat, dwie interpretacje?

Jeden komunikat, dwie interpretacje?
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-03-15 (09:10)

We wczorajszym komentarzu porannym pisaliśmy, iż komunikat Fed dał zielone światło bykom, gdyż pomimo odnotowania poprawy sytuacji nawet nie zająknięto się o zaostrzeniu polityki pieniężnej, a pierwsza podwyżka nadal widziana jest za dwa i pół roku.

Jednak jak się okazuje nie wszystkie rynki zinterpretowały ten komunikat w ten sam sposób, co nastręcza pewnych trudności interpretacyjnych.

Rentowności silnie w górę po komunikacie Fed

Do silnie zwyżkujących cen akcji po komunikacie Fed nie pasuje zachowanie innych rynków – umocnienie dolara, wzrost rentowności obligacji i spadek cen złota. Wszystkie te ruchy – motywowane zapewne tym co widzimy na rynku obligacji (rentowność amerykańskich 10-latek wzrosła w dwa dni o 24 bp!), sugerują, iż inwestorzy na wszystkich rynkach poza Wall Street widzieli w komunikacie ryzyko szybszego zaostrzenia monetarnego, niż Fed oficjalnie utrzymuje. Gdyby rzeczywiście tak było, wzrosty na rynkach akcji nie powinny się utrzymać.

Naturalnie spadek cen obligacji i drożejące akcje mogą iść ze sobą w parze – według kanonu rynków finansowych – nawet powinny. Szczególnie, że wzrost rentowności nie ogranicza się do amerykańskiego rynku: niemieckie 10-latki są notowane 20 bp wyżej, a australijskie 30 bp! Można by zatem uznać, iż inwestorzy oczekują przyspieszenia wzrostu i dlatego przenoszą kapitał z rynku obligacji na rynek akcji. Ta teza mogłaby być godna uznania, gdyby ruch został zapoczątkowany dobrymi danymi, a nie komunikatem Fed. Ponadto obydwa rynki przez tak długi czas żyły wizją ultra luźnej polityki monetarnej, iż trudno byłoby uwierzyć, iż inwestorzy na rynkach akcji nie mieliby zareagować (negatywnie naturalnie) na perspektywę jej zacieśnienia. Tak więc oczekujemy, iż te niepasujące puzzle będą musiały ulec dopasowaniu i na moment obecny inwestorzy na rynkach akcji zdają się być w mniejszości. Być może pretekstem do jakichś ruchów będą dane – w tym tygodniu mamy jeszcze wstępne wskaźniki aktywności za marzec, produkcję oraz inflację – wszystkie figury w USA.

Chiny: twarde lądowanie już teraz?

Główny strateg JP Morgan na Azję stwierdził, iż Chiny są już na etapie twardego lądowania. Uznał on, iż to sugerują dane o spadającej produkcji cementu, stali oraz (m.in.) spadająca sprzedaż samochodów. Przed ryzykiem silnego tąpnięcia w chińskiej gospodarce przestrzegaliśmy w naszych komentarzach wielokrotnie, wychodziliśmy jednak z założenia, iż obecne władze zrobią wszystko aby przekazanie stanowiska premiera i prezydenta na koniec roku odbyło się w atmosferze sukcesu gospodarczego. Dane z rynku nieruchomości za luty są jednak bardzo niepokojące – udział sprzedaży domów w PKB spadł do 12,1%, a inwestycje nadal wynosiły 13,1% - różnica wynosi punkt procentowy na niekorzyść popytu po raz pierwszy od maja 2009 roku – wtedy rząd uchronił gospodarkę przed silnym tąpnięciem za pomocą gigantycznego pakietu stymulacyjnego, co tym razem będzie z różnych względów niemożliwe. Wobec (chwilowo) uspakajającej się sytuacji wokół Iranu, kondycja chińskiej gospodarki jest na chwilę obecną absolutnie głównym ryzykiem dla koniunktury rynkowej – i to ryzykiem bardzo poważnym.

Na wykresach:

EURUSD, H1 – dynamika spadków na parze EURUSD nieco wyhamowała, a to oznacza przynajmniej krótkoterminową szansę dla byków; na wykresie o interwale godzinnym widać formację zniżkującego klina, wybicie z której powinno zapewnić dynamiczny impuls wzrostowy; gdyby tak się stało moglibyśmy być świadkami korekty wzrostowej w rejon 1,3190

USDJPY, H1 – od mocniejszego cofnięcia rozpoczynamy sesję europejską na parze USDJPY; trend wzrostowy jest tu jednak na chwilę obecną bardzo mocny (bykom służy zarówno dobra postawa rynków akcji, jak i wzrost rentowności w USA); dlatego kupujący mogą pojawić się tu już w okolicach przyspieszonej linii trendu i wsparć horyzontalnych na poziomach 83,05 i 82,60

Gold, W1 – spadek cen złota wyhamował, co może być ostatnią nadzieją byków – cena dotarła bowiem do poziomu 1634 USD – minimalnie powyżej 61,8% zniesienia wcześniejszych wzrostów (1625 USD); jeśli od tego miejsca miałby nastąpić wzrost cen, to okres dekoniunktury na rynku złota z ostatniego kwartału 2011 roku można by opisać jako dużą korektę ABC, wzrost cen ze stycznia-lutego jako pierwszą falę impulsu, zaś ostatnie spadki jako jedynie korektę przed większą falą impulsu wzrostowego; jeśli jednak cena w najbliższym czasie spadnie poniżej wspomnianych 1625 USD ten optymistyczny scenariusz może się nie zrealizować

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.