Marzec miesiącem korekty

Marzec miesiącem korekty
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-03-01 (10:03)

W środę Europejski Bank Centralny (ECB) przeprowadził drugi przetarg na 3-letnie, niskooprocentowane, nielimitowane pożyczki (Longer-Term Refinancing Operation). Z oferty skorzystało 800 europejskich banków. Zgłosiły one popyt w wysokości 529,531 mld EUR. To więcej niż oczekiwał rynek (492 mld EUR) i więcej niż podczas pierwszego przetargu (489,2 mld EUR).

Tani pieniądza niewątpliwie ustabilizuje sytuację w europejskim sektorze bankowym. Część z tych pieniędzy prawdopodobnie trafi też na rynek, podnosząc wyceny ryzykownych aktywów. Zanim jednak tak się stanie, wcześniej globalne rynki mogą doświadczyć realizacji zysków.

Analogie do QE2

W zachowaniu rynków finansowych, w tym przede wszystkim rynków akcji, przed drugim przetargiem na 3-letnie LTRO, można dostrzec pewne analogie z drugą rundą ilościowego luzowania polityki pieniężnej w USA (QE2).

Ben Bernanke zapowiedział QE2 pod koniec sierpnia 2010 roku podczas sympozjum w Jackson Hole. Sam program został uruchomiony w listopadzie tego samego roku. W okresie pomiędzy zapowiedzią a startem programu rynki akcji mocno ruszyły do góry. Po ogłoszeniu QE2 rozpoczęła się jednak trwająca prawie miesiąc realizacja zysków.

Mario Draghi zapowiedział przeprowadzenie dwóch operacji LTRO na początku grudnia ub.r. Kilka dni później główne światowe parkiety ruszyły do góry. Gdyby analogie do QE2 miały być zachowane, to marzec powinien przynieść realizację zysków na giełdach. Szczególnie, że wszystkie optymistyczne sygnały wydają się być już zdyskontowane, a potencjalnych czynników ryzyka wciąż nie brakuje (np. droga ropa).

Decyzja ISDA ws. Grecji

Obok LTRO wydarzeniem środy było wystąpienie Bena Bernanke. Na forum komisji Izby Reprezentantów przedstawił półroczny raport nt polityki monetarnej. Nie był on odkrywczy, gdyż powielał wszystkie dobrze już znane rynkom tezy. Pomimo to wystąpienie Bernanke zostało zidentyfikowane jako źródło środowej przeceny surowców (przede wszystkim złota i srebra) oraz spadków na EUR/USD i Wall Street. Zupełnie niesłusznie. Koincydencja czasowa była raczej przypadkowa.

Innym wydarzeniem tygodnia może być spotkanie specjalnego komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Swapów i Derywatów (International Swaps and Derivatives Association - ISDA), podczas którego zapadnie decyzja, czy w przypadku Grecji wystąpiło wydarzenie kredytowe. Odbędzie się ono dziś. Komunikat w tej sprawie oczekiwany jest w południe.

Jeżeli ISDA uzna, że w przypadku Grecji zaszło tzw. wydarzenie kredytowe, to będzie to prowadzić do uruchomienia greckich CDS-y (Credit Default Swaps). Tyle tylko, że pomimo oficjalnego uznania Grecji za częściowo niewypłacalną, nie ma pewności, czy ISDA uzna ją za bankruta. Istotne może być to, jak duża cześć prywatnych wierzycieli Aten zechce dobrowolnie wymienić posiadane obligacje na nowe o niższej wartości i dłuższym terminie wykupu.

Sama decyzja ISDA o ewentualnym uruchomieniu CDS-ów, jakkolwiek nie będzie oznaczała rynkowego armagedonu, to może zwiększać niepewność.

Czwartkowe kalendarium

W czwartkowym kalendarium dominują indeksy PMI dla europejskiego sektora przemysłowego oraz będący ich odpowiednikiem indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu. Istotnych z punktu widzenia rynków finansowych wydarzeń będzie jednak znacznie więcej. Inwestorzy poznają też dane o wydatkach i dochodach Amerykanów oraz tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Na rodzimym rynku wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o polskim PKB za IV kwartał 2011 roku.

Kolejny raz na scenie pojawi się też szef Rezerwy Federalnej, który tym razem przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej oraz odpowie na pytania na forum Komisji Bankowej Senatu USA.

Z wydarzeń nie ujętych w kalendarium, oprócz omówionego już spotkania ISDA ws. Grecji, istotne będzie też spotkanie ministrów finansów strefy euro, jakie poprzedzi rozpoczynający się o godzinie 17:00 w Brukseli szczyt przywódców Unii Europejskiej.

Na wykresach:

EUR/USD (wykres H4) – w środę po godzinie 16:00 kurs EUR/USD wyraźnie się załamał, spadając z poziomu 1,3454 do 1,3376 godzinę później. Godziny wieczorne przyniosły kontynuację spadków. Na koniec dnia za euro trzeba było zapłacić 1,3323 dolara. Efektem przeceny jest wybicie wykresu H4 dołem z rysowanego od połowy miesiąca kanału wzrostowego oraz utworzenie podażowej formacji podwójnego szczytu z linią szyi na poziomie 1,3366. Prawdopodobieństwo dalszych spadków wzrosło. Pierwsze liczące się wsparcie to 1,3280.

EURPLN – na wykresie dziennym można zaobserwować pełną pięciofalową strukturę spadku. Osiągnięty został też cel minimum dla podaży, czyli poziom 4,12. Obserwowana wczoraj i dziś w nocy obrona strefy 4,10-4,11 może sugerować, że popyt skupi się na tym pierwszym poziomie, jako najważniejszym poziomie obrony. Sygnałem rozpoczęcia dużej wzrostowej korekty, będzie powrót notowań euro powyżej minimów z pierwszej połowy lutego (4,1478).

Gold – w środę złoto potaniało aż o 5%. Na wykresie dziennym została wykreślona długa czarna świeca, która niesie sporą dawkę pesymizmu. Nastroje te dodatkowo pogłębia przełamanie dwumiesięcznej linii trendu wzrostowego, powrót poniżej lokalnego maksimum z początku lutego (1762,76) oraz zwrot poniżej szczytu z listopada 2011 roku. Pierwszym liczącym się wsparciem są okolice 1656. Nie można jednak wykluczać nawet powrotu do grudniowego dołka.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.