Tydzień: Posiedzenie RPP i rynek nieruchomości w USA

Tydzień: Posiedzenie RPP i rynek nieruchomości w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-26 (09:59)

WYDARZENIE DNIA: Wydarzeniem tygodnia będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej - podwyżki stóp są już zdyskontowane przez rynek. Na świecie liczyć się będzie kondycja rynku nieruchomości w Stanach. Tydzień otwiera publikacja GUS o wzroście sprzedaży detalicznej w Polsce (oczekiwania to 15,9 proc.).

Również dziś konferencja ministra finansów, na której mają zostać określone średniookresowe cele budżetowe rządu. We wtorek wskaźniki zaufania przedsiębiorców we Francji i Niemczech, oraz konsumentów w USA. W środę decyzja RPP, ale także zamówienia na dobra trwałego użytku w USA, sprzedaż domów na rynku wtórnym (USA) oraz omówienie stanu amerykańskiej gospodarki przez Fed. W czwartek sprzedaż nowych domów w Stanach, a w piątek poznamy dynamikę PKB w Polsce za III kwartał.

SYTUACJA NA GPW

W piątek mieliśmy na GPW kontynuację wzrostów rozpoczętych w czwartek. Znów lepiej spisywały się indeksy małych i średnich spółek, które wcześniej traciły najmocniej. W czwartek i piątek łącznie mWIG i sWIG zyskały po ponad 5 proc., podczas gdy do tego czasu od początku miesiąca spadły one o ok. 20 proc.

Obroty zmalały do 1,5 mld PLN, co może świadczyć o wyczerpywaniu się potencjału wzrostowego. Statystyka nadal jest jednak bardzo korzystna - podrożały akcje 224. spółek, potaniały 73.
W nadchodzącym tygodniu 36 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 29 proc. oczekuje jego spadku. Polaryzacja oczekiwań może sugerować, że w tych dniach czekają nas spokojniejsze dni i w rezultacie trend boczny.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek na Wall Street obóz byków wykorzystał krótką sesję z bardzo niskimi obrotami, aby wywindować główne indeksy na półtoraprocentowe plusy. Udało się dzięki temu odrobić część strat z pierwszej połowy tygodnia, ale i tak był on jednym z najgorszych w historii amerykańskiej giełdy. Biorąc pod uwagę, że utrzymanie konsumpcji przez Amerykanów na wysokim poziomie wydaje się niemożliwe (w związku z kryzysem kredytowym), inwestorzy dużo ostrożniej podeszli do tegorocznego sezonu świątecznego, obawiając się niespodzianki in minus, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży. Wyniki weekendowej sprzedaży po Święcie Dziękczynienia zaskoczyły jednak pozytywnie, co było impulsem do silnych wzrostów na poniedziałkowej sesji w Azji. Nikkei zyskał 1,7 proc., Hang Seng 3,6 proc., a Kospi 4,7 proc.

OBSERWUJ AKCJE

sWIG80 - na ostatnich sesjach ubiegłego tygodnia mieliśmy odreagowanie po silnych spadkach. Ponieważ ich zasięg był podobny do pierwszej fali przeceny z lipca i sierpnia, a spadki zatrzymały się na bardzo silnym wsparciu na poziomie 14.000 pkt.- które stanowi 38 proc. zniesienia pięcioletniego trendu wzrostowego oraz wyznaczają je szczyt z grudnia 2006 i dołek z marca 2007 - spodziewamy się, że odreagowanie będzie kontynuowane. Pierwszymi poziomami oporu, które napotka będą 16.000 pkt. i 16.500 pkt. czyli odpowiednio 38-proc. i 50 proc. zniesienia ostatniej fali spadków oraz minima z 16 sierpnia 2007 roku (odpowiednio intraday i na zamknięciu). Bardzo podobnie wygląda sytuacja na indeksie mWIG40.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

TVN - główny udziałowiec- Straterop International- zwiększył zaangażowanie w spółkę do 49 proc. (wcześniej niecałe 29 proc.) nabywając 21-procentowy pakiet akcji od spółki N-Vision, która teraz ma 13 proc. udziałów.

TVN - agencja Moody’s podwyższyła ocenę ratingową spółki do Ba2 (wcześniej Ba3) oraz ocenę ryzyka zadłużenia do B1 (wcześniej B2). Perspektywa utrzymania oceny jest stabilna.

ABG Spin - członek zarządu sprzedał w transakcji pakietowej 1.560.571 akcji spółki o łącznej wartości 9,3 mln PLN.

Kopex - kupił 68-procentowy pakiet akcji Hansen Sicherheitstechnik z siedzibą w Monachium za 26 mln EUR. Spółka traktuje wspomnianą inwestycję długoterminowo oraz zamierza wprowadzić część akcji niemieckiego podmiotu na warszawską GPW.

Duda - fundusze Pioneer zmniejszyły zaangażowanie poniżej progu 5 proc. i posiadają obecnie 4,99 proc. udziałów.

Budimex - trzej członkowie zarządu nabyli łącznie 3.900 akcji spółki po średniej cenie 74,70 PLN.

LC Corp - podwyższył kapitał zakładowy European Project Gocław o 1,3 mln PLN (do 1,5 mln PLN).

BRE Bank - osoba z kierownictwa sprzedała 200 akcji spółki o łącznej wartości 102 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Wynik sesji w USA nie musi nastrajać optymistycznie, bo przecież była to sesja między świętem, a weekendem a w dodatku skrócona - niewielu inwestorów brało w niej udział. Wyższe ceny mogą wręcz zostać wykorzystane do sprzedaży akcji. Nie mniej w Azji nastroje były dziś bycze, co widać po silnym wzroście Hang Seng, a zwłaszcza Kospi.

Atmosfera na światowych rynkach nie będzie nam dziś szkodzić, podobnie jak spokojny rynek walutowy.
Są więc podstawy do tego, żeby spodziewać się kontynuacji odbicia na GPW i powtarzania teorii na temat rynków wschodzących, które uratują się przed przeceną widoczną na rynkach rozwiniętych.
Trzeba pamiętać, że to tylko odbicie, choć warto też zwrócić uwagę na jego siłę, którą poznamy po skali obrotów towarzyszącej zwyżce. Zbyt silny wzrost notowań na początku sesji może wywołać realizację zysków.

WALUTY

Po silnych wahaniach w piątek, dziś rano kurs euro stabilizuje się nieco powyżej 1,48 USD. Nie licząc wyskoku w nocy z czwartku na piątek (do 1,496 USD) kurs euro utrzymuje się na obecnym poziomie już czwarty dzień. Jak dotąd każda kilkudniowa stabilizacja oznaczała tylko zbieranie sił przez kupujących euro przed kolejnym atakiem.

Z kolei kurs jena stabilizuje się w okolicach swoich szczytów - 108 JPY za dolara. Niewielkie zmiany widzimy też na parze euro/jen - japońska waluta zyskuje 0,1 proc.

Spokojna atmosfera na świecie przekłada się także na notowania złotego. Dolar kosztuje 2,482 PLN, euro 3,683 PLN, a frank 2,251 PLN. Zmiany w porównaniu do piątku są kosmetyczne.

SUROWCE

Wysoka sprzedaż podczas weekendu po święcie dziękczynienia w Stanach, która oddala obawy o kondycję amerykańskiego rynku konsumenckiego pociągnęła cenę ropy wyżej, pomimo umocnienia dolara. Dzięki temu znów jest ona na rekordowo wysokich poziomach drożejąc do 96,10 USD za londyńską baryłkę brent i 98,60 USD za nowojorską crude. Przy braku ważnych publikacji makro w pierwszych dniach obecnego tygodnia, które mogłyby popsuć nastroje atak na poziom 100 USD wydaje się nieunikniony.

Dalej tanieje miedź, w wyniku rosnących zapasów na giełdzie w Londynie. Dziś rano tona tego surowca potaniała na giełdzie w Szanghaju o 2,4 proc.

Złoto utrzymujesz się na poziomie 827 USD za uncję pomimo umocnienia dolara, co można powiązać z drożejącymi obligacjami w Stanach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.