Grecja, ZEW i chińskie obietnice

Grecja, ZEW i chińskie obietnice
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-02-15 (10:53)

Fatalne doniesienia z Grecji: nie dość, że rząd nie dopełnił wszystkich formalności przez co spotkanie euro grupy ws. pomocy zostało odwołane, to jeszcze gospodarka kurczy się szybciej niż przewidywano, nie dając obecnie nadziei na wyjście z kryzysu.

Grecja staje się jednak w coraz większym stopniu outsiderem, gdyż kolejne dane z Niemiec potwierdzają ożywienie w północnej części Europy. Wczoraj jednak kluczowe dla inwestorów okazały się obietnice Chin, iż będą inwestować w europejskie fundusze stabilizacyjne.

Grecja na równi pochyłej

Grecki PKB obniżył się w czwartym kwartale ubiegłego roku o 7% R/R, co oznacza, iż w całym 2011 roku spadek PKB wyniósł 6,8%. Jeszcze w jesiennej prognozie KE zakładała, iż PKB w całym roku spadnie „tylko” o 5,5%, a w 2012 roku ten spadek wyniesie 2,8% i nie będzie już największy w całej strefie (Komisja przewiduje -3% dla Portugalii). Czwarty kwartał był słaby w całej strefie (kurczyła się nawet niemiecka gospodarka, choć nie w ujęciu R/R), ale w Grecji był to dramat. Mimo korzystnej (bardzo niskiej) bazy odniesienia, spadek PKB jeszcze się pogłębił, sugerując, iż liczenie na odbicie w Grecji w tym roku jest bardzo życzeniowym myśleniem.

Co oznaczają dane z Grecji? Głębszy spadek PKB oznacza mniejszą zdolność gospodarki do generowania wpływów z podatków, a to oznacza, iż kolejny raz okaże się, że plany pomocy dla Grecji budowane były na zbyt optymistycznych założeniach. To będzie oznaczać konieczność znalezienia nowych pieniędzy dla Grecji i nowych oszczędności w Grecji. Jeśli dodać do tego zbliżające się wybory parlamentarne w tym kraju, może się okazać, iż Grecy powiedzą w końcu (w tej czy innej formie) po prostu „nie”…

…Niemcy wręcz przeciwnie

Co ciekawe, greckie figury zostały przez rynek niemal całkowicie zignorowane. Po ich publikacji na rynku zapanował optymizm, choć to akurat tłumaczy fakt, iż jednocześnie opublikowana została wysoka wartość indeksu ZEW. Indeks wzrósł do 5,4 pkt. z -21,6 pkt. przed miesiącem i z -53,8 pkt. w grudniu. To pierwszy dodatni odczyt indeksu od maja ubiegłego roku, sugerujący dalszy wzrost kluczowych dla Niemiec indeksów Ifo i PMI.

Dane potwierdzają rysowany przez nas od pewnego czasu scenariusz. Scenariusz ożywienia w strefie euro, które pozwoli Europie poradzić sobie z upadkiem Grecji. Mimo iż takie ożywienie nie jest jeszcze w pełni zdyskontowane przez rynek, zdyskontowana nie jest także porażka w próbach ratowania Grecji, która wygląda na coraz bardziej prawdopodobną.

Chińskie obietnice i maksima na Wall Street

Zabawne może wydawać się to, jak dyplomatyczne zabiegi chińskich władz potrafią wpływać na największe rynki finansowe świata. Chiński premier i szef banku centralnego oświadczyli zgodnie, iż nie mają zamiaru ograniczać swojej ekspozycji na aktywa w euro, a dodatkowo są gotowi inwestować w dług funduszy pomocowych. Temat chińskiej pomocy nie jest nowy i takie oświadczenie nie powinno absolutnie zaskakiwać, gdyż Chińczycy mogą być nawet gotowi ponieść straty dla a) podtrzymania koniunktury w swoim kraju do zmiany warty na najwyższych szczeblach władzy w 2013 roku b) osiągnięcia określonych korzyści politycznych. Mimo to chińskie deklaracje stały się pretekstem dla Wall Street, gdzie właśnie testowana była przyspieszona linia trendu na rynku kontraktów na S&P500 (1337 pkt.) i w efekcie zobaczyliśmy nowe tegoroczne maksima (1356 pkt.). Tak długo jak ta linia obowiązuje, trend wzrosty i marsz ku ubiegłorocznym maksimom (1373 pkt.) są niezagrożone.

Reakcja na parze EURUSD była znacznie skromniejsza, szczególnie mając na uwadze, iż dzięki deklaracjom obroniła ona kluczowy poziom 1,3080 (dolne ograniczenie wzrostowej konsolidacji), o którym pisaliśmy we wczorajszym komentarzu. Umiarkowane wzrosty, które później nastąpiły mogą być wręcz wyrazem słabości byków.

W kalendarzu – dane z USA, minutes Fed, polska inflacja i australijski rynek pracy

W środę na rynku będzie bardzo ciekawie. W USA poznamy dane o produkcji (15.15, konsensus +0,6% m/m), ale być może przede wszystkim wskaźnik NY Fed (14.30, konsensus +15 pkt.), który naszym zdaniem najszybciej oddaje zmiany koniunktury w USA. Wieczorem dodatkowo opublikowany będzie raport z ostatniego posiedzenia Fed. W nocy czekają nas dane z australijskiego rynku pracy (1.30, konsensus +10 tys.), również bardzo ciekawe, gdyż poprzednie dwie publikacje były bardzo słabe. W Polsce o 14.00 dane o inflacji (nasza prognoza 4,2%), gdzie z początkiem roku jest zawsze sporo niepewności.

Kluczowym wydarzeniem dnia dzisiejszego miało być spotkanie ministrów euro grupy, jednak po tym, jak Grecja nie wypełniła wszystkich wymogów, zostało ono zamienione na telekonferencję. Grecka saga zatem trwa w najlepsze.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.