Fed obniżył prognozę wzrostu w USA

Fed obniżył prognozę wzrostu w USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-21 (09:53)

WYDARZENIE DNIA: Członkowie Fed nadal bardziej obawiają się wpływu zawirowań na rynkach fiansowych na wzrost gospodarczy niż o poziom inflacji. Niepewność dotycząca wzrostu gospodarczego jest większa niż w przypadku inflacji - uważają przedstawiciele Fed (nie podano nazwisk) w komunikacie dołączonym do protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC.

Tak sformułowane zdanie natychmiast wpłynęło na oczekiwania rynków finansowych - kontrakty terminowe pokazują 92-proc. przekonanie, że Fed obniży stopy po raz trzeci z rzędu na najbliższym posiedzeniu. Jednocześnie Fed obniżył prognonę wzrostu gospodarczego na przyszły rok do 1,8 proc. - byłby to najsłabszy wynik od 2001 roku. Poprzedznia prognoza mówiła o wzroście 2,5-2,75 proc.

SYTUACJA NA GPW

We wtorek notowania rozpoczęły się od wzrostów, które szybko zostały wykorzystane do sprzedaży akcji. Po ruchu w dół sytuacja ustabilizowała się - na rynku niewiele działo się aż do ostatniej godziny notowań. Wtedy inwestorzy - wspomagani przez sytuację na rynkach międzynarodowych - uwierzyli, że na GPW możliwe jest trwalsze odbicie (spadki WIG i WIG20 zatrzymały się na istotnych poziomach) i z widocznym entuzjazmem przystąpili do zakupów akcji, co pozwoliło na wzrost WIG20 o 1,2 proc. i na odrobienie znacznej części strat indeksom mWIG i sWIG.

Końcowa statystyka to wzrost notowań akcji 73. spółek, i spadek 228 - nie pozwala zapomonieć w jakim trendzie znalazła się GPW.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na wczorajszej sesji za oceanem po pozytywnym początku indeksy traciły na wartości, aby jednak zakończyć sesję na lekkich plusach - S&P zyskał 0,5 proc., a Dow Jones 0,4 proc. Powrót spadków w ciągu dnia można powiązać z ciężką sytuacją dwóch największych banków hipotecznych (Fannie May i Freddie Mac), które w trzecim kwartale poniosły znaczne straty na ryzykownych kredytach. Końcówka należała jednak do obozu byków, który kupował akcje spółek paliwowych zyskujących na silnym wzroście ropy. Inwestorów nie przestraszyło również obniżenie prognozy wzrostu amerykańskiej gospodarki na 2008 rok przez Fed, bowiem rynek uznał to za nieformalną zapowiedź obniżki stóp procentowych. Dużo poważniej do kolejnej negatywnej informacji ze Stanów podeszli inwestorzy z Azji - Nikkei stracił ponad 2,5 proc., Hang Seng 3,8 proc., a Kospi 3,5 proc.

OBSERWUJ AKCJE

Duda - po przełamaniu przez kurs poziomu 10,00 PLN walory spółki w ciągu trzech tygodni potaniały o blisko 40 proc. Tak silna wyprzedaż była po części spowodowana słabymi wynikami spółki w trzecim kwartale bieżącego roku, a ponieważ głównym winowajcą (poza świńską górką) jest taniejący dolar, wyniki spółek z branży spożywczej dalej mogą rozczarowywać. Niemniej, na najbliższych sesjach możemy spodziewać się odreagowania, bowiem wczoraj na wykresie pojawiła się biała świeczka (pierwsza od dziewiętnastu sesji), a wskaźniki MACD i RSI sygnalizują bardzo duże wyprzedanie walorów spółki.

Boryszew - sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku Dudy - w ostatnie pięć tygodni kurs spółki spadł o 40 proc., co również było po części wynikiem osłabienia dolara, które obniża rentowność eksportu. Wygląda jednak na to, że potencjał spadkowy się wyczerpał, bowiem RSI pokazuje największe wyprzedanie walorów spółki w jej dziesięcioletniej historii na giełdzie, a ostatnia fala spadków zrównała się z lipcowo-sierpniową.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

MCI - fundusze BZ WBK AIB zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 14,2 proc. (wcześniej 12,3 proc.).

Boryszew - członek rady nadzorczej kupił 105.250 akcji po średniej cenie 12,80 PLN.

TVN - insider sprzedał 10.000 akcji o łącznej wartości 239 tys. PLN.

Gino Rossi - przychody spółki w okresie styczeń-październik wyniosły 148 mln PLN i były o 50 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

TUP - członek rady nadzorczej kupił 2.000 akcji po cenie 18,53 PLN.

Kopex - przewodniczący rady nadzorczej kupił 1.286 akcji po cenie 48,50 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Inwestorzy nie będą zapewne zachwyceni przebiegiem notowań w USA, gdzie początkowy wzrost (który był impulsem dla GPW we wczorajszej końcówce) urwał się zaraz po zakończeniu notowań w Polsce. Jeszcze bardziej mina zrzednie im po wynikach sesji w Azji, gdzie znów podaż osiągnęła wyraźną przewagę, która jeszcze narastała w końcówce notowań.

Rozczarowanie zmniejszeniem szans na kontynuację odbicia w Warszawie może mieć dziś duży wpływ na przebieg notowań. Spodziewamy się spadków na początku sesji. Jeśli obroty nie będą zbyt silne w tym czasie, to pojawi się szansa na powstrzymanie zniżek dosyć szybko. Wsparciem, które nie może zostać złamane jest 3450 pkt dla WIG20. Jego przełamanie dałoby kolejny silny impuls spadkowy.

WALUTY

Dzisiejszego poranka kurs euro jest o dwa centy niżej niż jeszcze wczoraj w nocy. Padł też nowy rekord, który wynosi 1,4852 USD. Inwestorzy liczą na osłabienie dolara, ponieważ spodziewają się, że Fed po raz kolejny obniży stopy procentowe (nie bacząc na inflację, która wynosi 3,5 proc.).

Oczekiwanie na cięcie stóp widać też po rosnących cenach obligacji - rentowność papierów 10-letnich spadła poniżej 4 proc.

Dolar spadł też o 0,8 proc. wobec jena - japońska waluta jest najmocniejsza od dwóch lat wobec dolara, którego wartość spadła poniżej 109 JPY. Jen umocnił się też o 0,8 proc. do euro, co może być zwiastunem kłopotów dla złotego.

Jak dotąd jednak dolar nie podnosi się nawet do 2,48 PLN, euro trzyma się 3,675 PLN, a frank podrożał nieznacznie - do 2,244 PLN.

SUROWCE

Na giełdach towarowych ceny metali rosną w wyniku osłabienia się dolara amerykańskiego. Cena ropy coraz bardziej zbliża się do poziomu 100 USD - na giełdzie w Londynie baryłka brent kosztuje 95,40 USD, a na giełdzie w Nowym Jorku baryłką crude handluje się po 99,00 USD. Przy tak niewielkiej odległości od wspomnianego poziomu, jego osiągnięcie wydaje się nieuniknione. Być może impulsem do nowego rekordu będzie dzisiejszy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach.

Za sprawą taniego dolara podrożało również złoto, którego uncja znów jest powyżej poziomu 800 USD po wczorajszym wzroście o ponad 1 proc. Wydaje się, że po dwutygodniowej korekcie złoto powraca do trendu wzrostowego.

Dalej tanieje miedź, co można powiązać z pogłębieniem kryzysu na rynku nieruchomości w Stanach. Tona tego metalu na giełdzie w Londynie potaniała o 1,8 proc. do poziomu 6.670 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.