Niemiecka droga

Niemiecka droga
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-12-06 (09:43)

Prezydent Francji dotrzymał danego w piątek słowa – po spotkaniu z kanclerz Niemiec dwójka liderów przestawiła propozycje dalszych zmian w Europie – niemieckie propozycje. Jednak pasywna postawa Francji to dobra wiadomość, oznacza większe szanse na przyspieszenie procesu koniecznych reform instytucjonalnych.

Tak dla zmian w traktacie, nie dla euro obligacji

Najważniejszym z postanowień mini-szczytu jest idea nowego traktatu, który będzie przewidywał znacznie głębszą integrację fiskalną krajów strefy euro plus ewentualnie części z pozostałych krajów UE (można domyśleć się, iż Wielka Brytania nie weźmie udziału w tym etapie integracji). Nadal mało jest szczegółów tej propozycji, padały jedynie hasła, iż pewne kryteria fiskalne miałyby się znaleźć w konstytucjach krajów porozumienie akceptujących.

Jednocześnie prezydent Francji wycofał poparcie zarówno dla idei euro obligacji, jak i dla wywierania nacisków na EBC w celu zastosowania bardziej ekspansywnej polityki monetarnej.

Przedstawiony zarys zmian to na pewno kroki w dobrym kierunku. Natomiast warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

- zasadniczym pytaniem jest, na jakie poparcie liczyć mogą te propozycje choćby w samym gronie państw strefy – kraje takie jak Finlandia czy Słowacja pokazały już, iż potrafią być hamulcowymi integracji

- detale projektu koordynacji fiskalnej jak i metody ich egzekwowania będą niezmiernie ważne – od tego zależy wiarygodność całego projektu; przykładowo sam zapis o progu deficytu na poziomie 3% PKB jest niewystarczający – wiadomo bowiem, iż kraj mający deficyt na poziomie 2,5% w okresie dobrej koniunktury będzie spełniał wymogi, ale jednocześnie odnotuje dużo większy deficyt w momencie gdy koniunktura pogorszy się; podobnie część krajów może pozwolić sobie na utrzymanie większych deficytów, część zaś musi zmierzać w stronę nadwyżki, ze względu na bardzo wysokie zadłużenie

- ważna będzie też ścieżka ratyfikacji proponowanych zmian – mowa jest o zmianach konstytucji, a to przecież nie jest łatwy proces i kompetencje często wykraczające poza umocowania (również polityczne) rządów, które będą brały udział w szczycie UE

Ostrożna reakcja rynków, S&P grozi

Reakcja rynków na konferencję była bardzo ostrożna – pierwszy pozytywny impuls dość szybko przerodził się w realizacją zysków. Wbrew pozorom jest to zrozumiałe. Już ubiegły tydzień przyniósł wzrosty oparte o nadzieje. Te nadzieje nie zostały wczoraj zawiedzione, jednak rynek nie dostał żadnych „słodzików”, na które liczył (euro obligacje, działania z większą rolą EBC), co mogło sprawić, iż część graczy była rozczarowana. Dodatkowo wieczorem nastroje popsuła agencja S&P, obniżając perspektywy dla krajów strefy (http://www.xtb.pl/strefa-analityczna/puls-rynku/260431).

Natomiast jeśli w czasie szczytu politycy będą tak zgodni jak Merkel i Sarkozy w dniu wczorajszym, poprawa nastrojów może jeszcze nastąpić. Dla notowań EURUSD ważny będzie czwartek – po posiedzeniu EBC perspektywa obniżki przestanie ciążyć wspólnej walucie, a jeśli nastroje poprawią się, euro (i wraz z nim złoty) może zyskać. Notowania pary EURUSD są przy wsparciach obecnego ruchu wzrostowego, co może skłaniać inwestorów do kupowania wspólnej waluty. Natomiast ich przełamanie mogłoby oznaczać powrót do trendu spadkowego.

Jeśli chodzi o rynki akcji, należy pamiętać też o trudnej perspektywie ekonomicznej, szczególnie dla Europy, także po ubiegłotygodniowych wzrostach można liczyć najwyżej na umiarkowaną zwyżkę cen w średnim terminie.

W kalendarzu – niemieckie zamówienia, inflacja w Szwajcarii

Wtorkowy kalendarz przynosi kilka publikacji danych makro. Najciekawsze mogą okazać się dane o szwajcarskiej inflacji (9.00, konsensus -0,3% R/R), gdyż po bardzo słabych danych z tego kraju rośnie ryzyko dodatkowych działań SNB. W Niemczech poznamy dane o zamówieniach (12.00, konsensus +0,7% m/m), a w całej strefie rewizję danych o PKB (11.00). O godzinie 15.00 czeka nas decyzja Banku Kanady.

Tak naprawdę jednak najważniejsze będą reakcje na wczorajszą konferencję w Paryżu – głosy napływające z różnych stron UE mogą sugerować to, jak wyglądał będzie szczyt. Ponadto po wczorajszej zapowiedzi S&P wrócić może temat ratingu Francji, co jest oczywistym czynnikiem ryyzka.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.