Wyprzedaż dolara i MiŚie zmienione w niedźwiedzie

Wyprzedaż dolara i MiŚie zmienione w niedźwiedzie
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-11-07 (18:07)

WYDARZENIE DNIA: Groźba zamiany rezerw dewizowych Chin z dolarów na inne waluty wywołała wyprzedaż dolara. Amerykańska waluta jest najtańsza od 1973 roku wobec koszyka walut światowych. Dolar jest najtańszy w historii odkąd powstał rynek walutowy. Ostatnie tygodnie to okres jego nieprzerwanego spadku wartości, który dziś przybrał na sile.

Zapowiedź władz Chin, które chcą zamienić rezerwy walutowe z dolarów na inne waluty zrobiła na inwestorach piorunujące wrażenie. Warto jednak odnotować, że zamiar taki był deklarowany już wcześniej i to niejednokrotnie, a sama wypowiedź była tylko iskrą zapalną. Spadek dolara odbił się także na wzroście cen ropy naftowej do rekordowych poziomów 98,5 USD za baryłkę. U nas dość nieoczekiwanie - i bez wyraźnego związku - przełożyła się na spadek notowań małych i średnich firm.

SYTUACJA NA GPW

Akcje popularnych MiŚów czyli akcji małych i średnich spółek zamieniły się dziś w rynek niedźwiedzia, o czym świadczy ich pospieszna wyprzedaż. sWIG spadł o ponad 4 proc., a mWIG o ponad 3 proc., zaś indeksy zanotowały wartości najniższe od 22 sierpnia i są bliskie dołków z wakacyjnej wyprzedaży. Spadek "MiŚ"ów zbiegł się w czasie z zawirowaniami na świecie. Indeksy te przełamały linie wsparcia z trwającej przez ostatnie dwa miesiące konsolidacji i ten techniczny sygnał sprowokował inwestorów do sprzedaży. Można się też domyślać, że za spadkami stoją krajowe TFI, które pozyskują gotówkę obawiając się umorzeń ze strony uczestników funduszy. Ale i WIG20 spadł dziś o 1,8 proc. i przełamał wsparcie w postaci dołka z połowy października. Teraz jest najniżej od miesiąca.

Na całym rynku obroty wzrosły do 2,1 mld PLN, co potwierdza siłę sprzedających.

GIEŁDY W EUROPIE

Dzisiejsza sesja na europejskich parkietach była zdominowana przez obóz niedźwiedzi, który głównie pozbywał się akcji spółek ubezpieczeniowych, producentów samochodów i firm lotniczych. Było to oczywiście związane z taniejącym dolarem oraz rekordowo drogą ropą. Na domiar złego, nastroje na rynku pogorszyły jeszcze wieści płynące zza oceanu - General Motors pokazał w trzecim kwartale największą stratę w historii firmy. Co więcej, negatywny wpływ na ceny akcji miał też umacniający się jen, który zbliża się do szczytu z 17 sierpnia (czarny czwartek), co oczywiście oznacza zamykanie przez inwestorów transakcji carry trade. W takich okolicznościach niespełna procentowe spadki głównych indeksów mogą być dla akcjonariuszy miłym zaskoczeniem. Te same czynniki wywołały przecenę w Stanach - o godz. 17:15 S&P i Dow Jones były na ok. 1 proc. minusach.

WALUTY

Rynek walutowy ocierał się dziś o panikę. Kurs euro w apogeum złych nastrojów sięgał 1,472 USD i był o prawie trzy centy wyższy niż zaledwie wczoraj rano. Można się zastanawiać czy powtórzenie znanej przecież już wcześniej groźby zamiany chińskich rezerw walutowych, nie podziałało na rynek jak katharsis - ostateczny spazm trwającego od tygodni trendu. Z punktu widzenia banku centralnego Chin sam moment zamiany dolara na inne waluty, w sytuacji gdy jest on najtańszy od ponad 40 lat, byłby przecież fatalny, a uprzedzanie rynku o planowanych posunięciach jest wręcz wyrazem skrajnej naiwności. Warto też rzucić okiem na dzisiejsze dane z USA - wzrost wydajności pracy i spadek kosztów pracy - to nie są dane za sprzedażą dolara.

Jen zyskał dziś 1,2 proc. do dolara i 0,6 proc. do euro. Do dolara jen jest najmocniejszy od dwóch miesięcy.

U nas dolar spadał już poniżej 2,46 PLN, ale na koniec dnia wrócił ponad 2,482 PLN. Koniec końców euro podrożało do 3,637 PLN, a frank do 2,188 PLN. Nie wszystko jest przesądzone w tej sytuacji i trzeba pozostać ostrożnym z dalszymi działaniami.

SUROWCE

Po otwarciu dziś rano na jednoprocentowych plusach, cena ropy lekko odreagowała w wyniku umocnienia dolara amerykańskiego. Sentyment pozostaje jednak wzrostowy, tym bardziej, że rynek oczekuje spadku zapasów tego surowca w tym tygodniu. Co więcej, presję na wzrosty wywarła ostatnia informacja o sztormie szalejącym w rejonie Morza Północnego. Późnym popołudniem londyńską baryłką brent handlowano po 93,40 USD, a nowojorską crude po 96,80 USD.

Po jednodniowym odreagowaniu miedź znów tanieje, schodząc do poziomu najniższego od prawie dwóch miesięcy. Jest to wynikiem zwiększających się zapasów, które są najwyższe od kwietnia.

Złoto lekko odreagowało ostatnie zwyżki. Uncja tego kruszcu potniała o 1 proc. do poziomu 836 USD, jednak nowe 27-letnie maksimum ustanowione dziś rano jest wyraźnym potwierdzeniem trendu wzrostowego i spodziewamy się dalszej aprecjacji złota w najbliższych tygodniach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.