Inflacja będzie tłumić wysokie tempo wzrostu PKB

Inflacja będzie tłumić wysokie tempo wzrostu PKB
Analiza Bankier.pl
Data dodania: 2007-11-07 (09:51)

Dzwonki alarmowe już biją. Inflacja już w tym roku – a nie jak wcześniej prognozowano w roku 2008 - może sięgnąć nawet 3 proc. To może oznaczać nie tylko zmniejszenie się realnego tempa wzrostu PKB w roku bieżącym, ale również problemy z wypełnieniem w przyszłości kryterium inflacyjnego na drodze Polski do strefy euro.

RPP robi co może, ale nawet jej członkowie nie są w stanie do końca przewidzieć tego co się wydarzy oraz jaki będzie kształt przyszłej polityki rządu – który póki co, nadal pozostaje wielką niewiadomą.

Polska gospodarka znajduje się nadal w okresie silnego wzrostu gospodarczego. Swoim zasięgiem obejmuje on niemal wszystkie sektory i gałęzie gospodarki. Tak wysoki poziom aktywności gospodarczej powinien utrzymać się jeszcze przez - co najmniej – kilka kwartałów – przewidują członkowie RPP.

Utrzymujące się w Polsce wysokie tempo wzrostu PKB jest rezultatem zarówno ożywienia się popytu krajowego, jak i konsumpcyjnego. Wysoki poziom popytu konsumpcyjnego zawdzięczamy przede wszystkim korzystnym zmianom na rynku pracy. Coraz większa bowiem liczba osób w Polsce znajduje zatrudnienie, czego efektem jest stale malejąca stopa bezrobocia i tym samym poprawa sytuacji dochodowej gospodarstw domowych. Niemniej jednak wciąż istotnym czynnikiem ograniczającym możliwości zwiększania zatrudnienia w Polsce pozostaje wysoki klin podatkowy – czyli różnica między wydatkami pracodawcy na pensję a faktycznie otrzymywanym przez pracownika wynagrodzeniem. Obciążenia fiskalne (podatki) z tego tytułu są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie. Wysoki natomiast poziom popytu inwestycyjnego, stymulująco wpływający na popyt krajowy, to rezultat wzmożonego zainteresowania naszym krajem inwestorów zagranicznych oraz dobrego wykorzystania mocy produkcyjnych gospodarki. Wszystkie zatem wyżej wspomniane czynniki decydują o tym, że polska gospodarka może jeszcze dzisiaj rozwijać się w tempie 6.5 proc. PKB.

Jednakże w latach 2008 - 2010 przewiduje się, o czym zresztą jest mowa w Programie Konwergencji – Aktualizacja 2007 - przygotowanym przez MF, spadek realnego tempa wzrostu PKB do poziomu ok. 5.5 proc., co będzie podyktowane m.in. zmniejszeniem się dynamiki tempa wzrostu PKB zarówno w gospodarce Stanów Zjednoczonych, jak i w strefie euro. Istotnym jednak zagrożeniem dla utrzymania się - w roku 2008 i latach kolejnych – prognozowanego wysokiego tempa wzrostu PKB może okazać się inflacja. Dotychczas szacowano, że na przestrzeni całego roku 2007 osiągnie ona poziom ok. 2.4 proc., podobnie miało też być w roku 2008. Jednakże MF zaczyna powoli weryfikować swoje wcześniejsze prognozy i przewiduje, że wystąpienie inflacji na poziomie 3 proc. może nastąpić jeszcze w tym roku. Jeśli te przewidywania się potwierdzą, to dane makroekonomiczne – dotyczące w szczególności realnego tempa wzrostu PKB oraz poziomu inflacji - ujęte w ostatniej aktualizacji programu konwergencji - okażą się mocno przeszacowane. W kontekście tego płonne są również nadzieje na to, że w roku kolejnym inflacja będzie niska i będzie oscylować w pobliżu ustalonego celu inflacyjnego. Należy raczej oczekiwać jej znacznego wzrostu. Żądania podwyżek płac, choć to nie jedyny czynnik proinflacyjny, wśród różnych grup naszego społeczeństwa są bowiem na tyle duże, że wzrost inflacji nawet do 3.2 proc. w 2008 wydaje się być wielce prawdopodobny - taką opinię wydaje się również podzielać Halina Wasilewska – Trenkner z RPP.

Na ryzyko wystąpienia wyższej inflacji wskazują również analizy przygotowane przez specjalistów z Banku Światowego. Ich zdaniem wyższy poziom inflacji w kolejnych latach będzie podyktowany przede wszystkim zaostrzającymi się warunkami udzielania kredytów, co będzie prowadziło do osłabienia się tempa wzrostu PKB w krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Inflacja będzie również przybierać na sile ze względu na to, że w wielu krajach tego regionu, w tym i w Polsce, płace realne już rosną szybciej, aniżeli produktywność. Jest zatem wielce prawdopodobne, że w roku 2008 wskaźnik inflacji w Polsce będzie oscylował w granicach – 2.9 – 3.2 proc. – a więc znacznie powyżej celu inflacyjnego ustalonego przez NBP na poziomie 2.5 proc. Szansa na to, aby inflacja zbliżyła się do poziomu 2.5 proc. pojawi się zatem nie wcześniej niż w roku 2009 i to przy założeniu, że decyzje RPP w zakresie podwyżek stóp procentowych będą trafne. W przeciwnym bowiem razie wskaźnik inflacji po roku 2009 może przekroczyć nawet 3.5 proc. – a to będzie oznaczać, że Polska nie będzie w stanie wypełnić kryterium inflacyjnego przewidzianego w TWE. W tym miejscu należy również wspomnieć o czynnikach zewnętrznych, które mogą dodatkowo stymulować wzrost poziomu inflacji, a na które RPP nie ma wpływu. Chodzi tu przede wszystkim o kształt przyszłej polityki rządu – która wciąż pozostaje wielką niewiadomą – szczególnie w zakresie sektora finansów publicznych i deficytu budżetowego. Brak reform w tym obszarze może bowiem doprowadzić tylko do pogorszenia się sytuacji makroekonomicznej kraju i narazić nas na ryzyko wystąpienia kryzysu gospodarczego.

Wszystko to sprawi, że utrzymanie się tempa wzrostu gospodarczego na poziomie 5.5 proc. PKB w roku 2008 - takie są przewidywania MF - wydaje się być mało prawdopodobne, gdyż wyższa – niż dotychczas przewidywano - inflacja zapewne „skonsumuje” jakąś część wypracowanego tempa wzrostu PKB.

Źródło: Bartosz Niedzielski, Bankier.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.