Uwaga na emerging markets

Uwaga na emerging markets
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-11-05 (11:51)

Remisowe zakończenie tygodnia na amerykańskiej giełdzie nie jest dobrym prognostykiem przed kolejnymi notowaniami. Jest tak z dwóch względów. Po pierwsze w czwartek indeksy przeżyły jeden z mocniejszych spadków w tym roku, a po drugie znacznie lepsze od spodziewanych okazały się październikowe dane z rynku pracy w USA.

Można było więc spodziewać się, że poprawi to nastroje inwestorów. Wszak to ważny element ograniczający obawy przed popadnięciem Amerykanów w jeszcze większe problemy ze spłatą kredytów hipotecznych. Lepsza sytuacja na rynku pracy to lepsze wynagrodzenia i lepsza kondycja finansowa gospodarstw domowych. Te doniesienia jednak nie wystarczyły. Kolejna porcja złych wiadomości, dotyczących dalszych kłopotów spółek finansowych wynikających z zaangażowania w instrumenty powiązane z rynkiem kredytów hipotecznych w USA, zrównoważyła korzystne dane makroekonomiczne. Szacunki, jakich jesteśmy świadkami, odnośnie strat wynikających ze spadku wartości instrumentów powiązanych z rynkiem kredytowym robią ogromne wrażenie. Zdaniem Deutsche Bank, odpisy w Merrill Lynch mogą powiększyć się o dalsze 10 mld USD po rekordowych stratach wykazanych w III kwartale tego roku.

Mimo słabej końcówki minionego tygodnia na amerykańskiej giełdzie wciąż jeszcze nie doszło do ostatecznych rozstrzygnięć, za które można byłoby uznać zniżkę S&P 500 poniżej 1500 pkt. Na tej wysokości wypada połowa długiej białej świecy z sesji, na której we wrześniu obcięto w USA stopy procentowe o 0,5 pkt. Zejście poniżej tego poziomu byłoby więc nie tylko złym sygnałem z punktu widzenia analizy technicznej, ale również symbolicznym wyrazem utraty wiary w skuteczność polityki pieniężnej w zwalczaniu negatywnych skutków kryzysu na rynku nieruchomości w USA.

Z perspektywy naszego rynku zły wydźwięk na kolejne dni ma zejście indeksu WIG poniżej wrześniowego szczytu. Przełamanie tego ważnego wsparcia nie tylko znacznie ogranicza możliwości powrotu dobrej koniunktury w najbliższym czasie, ale wręcz zapowiada kontynuację ruchu w dół. Niemniej ważne od tego, co dzieje się na amerykańskim parkiecie jest dla nas rozwój wypadków na rynkach wschodzących. Papiery skarbowe z emerging markets zaczynają już odczuwać większe wyczulenie na ryzyko globalnych inwestorów. W czwartek wzrost premii za ryzyko inwestycji w obligacje z rynków wschodzących był największy od połowy sierpnia, w piątek zwyżka była kontynuowana, choć w mniejszej skali. Na giełdach z emerging markets nie widać było masowego odwrotu inwestorów. Uwagę zwracały piątkowe informację, że fundusze lokujące na nich uzyskały w minionym tygodniu rekordowe środki od inwestorów. Tak zdecydowany napływ pieniędzy jest zawsze niepokojący, bo jak historia nie raz pokazywała środki potrafią odpływać tak samo szybko, jak wcześniej się pojawiały. Moment jest obecnie newralgiczny, bo oprócz doniesień z USA, mamy też kolejne wiadomości o działaniach mających schłodzić najbardziej rozgrzane rynki, jak chiński, czy indyjski. Pojawiły się niepotwierdzone informacje prasowe, że rządowe fundusze emerytalne w Państwie Środka dostały zalecenie ograniczenia udziału akcji w portfelach. Bez względu na to, czy w takich wiadomościach jest ziarnko prawdy, czy też nie, przy tak wysokich poziomach cen jak właśnie w Chinach, trzeba się liczyć, że każda taka informacja może potęgować nerwowość inwestorów. Musimy pamiętać, że rynki w Chinach i Indiach z jednej strony oraz Rosji i Brazylii z drugiej, w tym roku znajdują się w gronie liderów zwyżek i przyciągają dużą uwagę inwestorów. Dwa ostatnie są mocno powiązane z rynkiem ropy naftowej, na której cenę wpływ mają notowania dolara. Upraszczając trochę obraz rynków wschodzących, ich postrzeganie zależy od tego, co dzieje się w tych czterech krajach. A na tych kluczowych parkietach mamy do czynienia z dość nieprzewidywalną sytuacją – Indie i Chiny podejmują administracyjne działania mające schłodzić koniunkturę, których konsekwencje trudno przewidzieć, zaś Rosja i Brazylia uzależnione są od cen ropy naftowej, które w każdej chwili mogą rozpocząć korektę po silnym wzroście.

Najważniejsze wydarzenia z 2 listopada 2007 r.:

* Październikowy wskaźnik PMI, obrazujący aktywność przemysłu w strefie euro, wyniósł 51,5 pkt, najmniej od sierpnia 2005 r.
* Październikowy raport z rynku pracy USA (liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych i stopa bezrobocia) wypadł lepiej od oczekiwań. Przybyło prawie dwa razy tyle miejsc pracy, ile się spodziewano
* Rekordową cenę osiągnęła ropa naftowa
* Uncja złota kosztowała ponad 800 USD, najwięcej od 27 lat
* W minionym tygodniu do funduszy lokujących na rynkach wschodzących napłynęło 5,7 mld USD, najwięcej w historii

Dziś na rynkach
5 XI 2007 r.

* Październikowy indeks PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii
* Wrześniowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii
* Październikowy indeks aktywności amerykańskiego sektora usług

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.