Tydzień: Raporty kwartalne i posiedzenie ECB

Tydzień: Raporty kwartalne i posiedzenie ECB
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-11-05 (10:07)

WYDARZENIE DNIA: Nadchodzące dni nie przyniosą zbyt wielu ciekawych danych makroekonomicznych, za to więcej będzie zależało od mikro - od raportów kwartalnych kolejnych firm. Jeśli chodzi o wydarzenia ze sfery makro, to za najciekawsze trzeba uznać komentarz przedstawicieli NBP do prognozy projekcji inflacji (wzrost o 3,5 proc. w najbliższych kwartałach).

Taka projekcja to zgrzyt z linią prezentowaną przez Radę Naukową NBP oraz prezesem banku. Jest to też ostatnia projekcja przygotowana przez zespół analiz w jego obecnym składzie - kolejne przygotuje już departament pod nowym kierownictwem. Poza NBP poznamy też decyzję co do stóp procentowych Banku Anglii i Europejskiego Banku Centralnego (w czwartek). W piątek poznamy zaś bilans handlowy USA. Przez cały tydzień napływać będą raporty z wynikami spółek notowanych na GPW.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowa sesja była dniem nietypowym. Same notowania wypadły między Wszystkich Świętych i weekendem - nie wszyscy inwestorzy byli zainteresowani "obecnością" na GPW w tym dniu. Po drugie wracaliśmy do gry po jednodniowej przerwie i trzeba było wycenić i środowy wzrost w USA i czwartkowy mocny spadek. Większe wrażenie zrobił właśnie ten spadek, wobec czego GPW obrała kierunek południowy - tak jak reszta giełd europejskich.

Spadek WIG20 spod szczytu o 100 pkt, to na tyle dużo, by zacząć się zastanawiać czy to już koniec odbicia na GPW, które trwało od połowy sierpnia. Ale zarazem niskie obroty (1,3 mld PLN na całym rynku), każą podchodzić ostrożnie do każdej hipotezy. W tym tygodniu wiele powinno się wyjaśnić, co do stanu koniunktury na GPW i na świecie.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Piątkowa sesja w Stanach zaczęła się od kontynuacji spadków, które przeceniły główne indeksy o dalszy 1 proc., jednak udana szarża byków pozwoliła odrobić straty i zakończyć dzień na kosmetycznych plusach. Powstrzymanie fali spadków było po części zasługą dobrego raportu z amerykańskiego rynku pracy, warto jednak zauważyć, że raport został opublikowany przed rozpoczęciem notowań i nie uchronił akcjonariuszy przed czerwonym rozpoczęciem sesji.

W odwrotnym kierunku już poruszają się giełdy azjatyckie po informacji grupy Citibank o zwiększeniu strat z tytułu kredytów subprime do 11 mld USD. Nikkei zaczął tydzień 1,5 proc. niżej, a koreański Kospi na 0,2 proc. minusie. Po piątkowej przecenie o 3,3 proc. indeks Hang Seng spadł dzisiaj o kolejne 4 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - wprawdzie w ostatnich tygodniach indeks poprawiał historyczne rekordy, ale w porównaniu do rynków wschodzących Azji czy Ameryki Łacińskiej były one bardzo mało przekonujące. Co więcej, pogorszenie nastrojów na światowych rynkach odbiło się negatywnie na kursie, który przełamał wsparcie trendu wzrostowego. To czytelny sygnał sprzedaży, któremu towarzyszą silne spadki w Azji oaz głęboka korekta na rynku miedzi. W takiej sytuacji, wygląda na to, że rozpoczęło się odreagowanie wzrostów z ostatnich dwóch miesięcy, które może przecenić indeks polskich blue chipów do poziomu 3.500-3.700 pkt. (oceniając po zniesieniach Fibonacciego).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

BZWBK - podmiot, w którego radzie nadzorczej zasiada członek zarządu banku kupił 44.000 akcji BZWBK o łącznej wartości 11,8 mln PLN.

WSiP - przychody grupy w trzecim kwartale wyniosły 144 mln PLN (spadek o 3 proc.), a zysk netto 45 mln PLN (wzrost o 22 proc.). Spółka podwyższyła prognozę wyników finansowych w 2007 roku - przychody szacuje na 163 mln PLN (wcześniej 157 mln), a zysk netto na 30 mln PLN (wcześniej 27 mln).

Hydrobudowa Włocławek - przychody spółki w trzecim kwartale wyniosły 134 mln PLN (wzrost o 61 proc.), a strata netto 4,3 mln PLN (przy 0,6 mln zysku przed rokiem).

Kopex - utworzył konsorcjum z indonezyjską spółką P.T. Tunnel Mining Indonesia i wystartował w przetargu na wykonanie robót górniczych w kopalni w Indonezji. Wraz ze spółką zależna (Przedsiębiorstwo Budowy Szybów) Kopex ma w konsorcjum 50 proc. udziałów w ewentualnych zyskach.

Bomi - przychody spółki w trzecim kwartale wyniosły 117 mln PLN (wzrost o 33 proc.), a zysk netto 3,7 mln PLN (wzrost o 164 proc.).

Elektrim - przychody spółki w pierwszych trzech kwartałach wyniosły 8 mln PLN (spadek o 20 proc.), a strata netto 26 mln PLN (przy 110 mln zysku przed rokiem).

Sygnity - członek zarządu sprzedał 2.250 akcji spółki po cenie 54,30 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Mimo odrobienia przez nowojorskie indeksy początkowych strat, trudno być optymistą przed rozpoczęciem notowań. Nie tylko ze względu na zniżki w Azji, gdzie widać już pospieszną ewakuację kapitału (spadek Hang Seng). Dla GPW głównym zagrożeniem jest ona sama, a konkretnie sposób w jaki inwestorzy wracający z długiego weekendu przyjmą zachowanie WIG20, który mocował się z poziomem 3900 pkt przez trzy tygodnie, ale jednak nie daje mu rady. Czy to jeszcze hossa, czy może ruch z 3300 do 3900 pkt był tylko odreagowaniem lipcowo-sierpniowych wzrostów? Na razie tego nie rozstrzygniemy i po dzisiejszej sesji też nie będziemy mądrzejsi. Zapowiada się bowiem spokojna sesja z lekką tendencją spadkową. Tymczasem WIG20 ma pierwsze poważne wsparcie w okolicach 3740-60 pkt, więc miejsca na bezpieczną zniżkę jest całkiem sporo. Nie oczekujemy, aby już dziś WIG20 dotarł tak nisko.

WALUTY

W poniedziałek rano kurs euro zaczął od ataku na nowy rekord wobec dolara, ale po krótkiej walce kurs wspólnej waluty spada poniżej 1,45 USD. Nawet tak niewiele znacząca korekta euro wystarczyła, aby techniczny wskaźnik RSI dał sygnał sprzedaży euro. To obrazuje jak mocno wykupiony jest ten rynek i jak niewiele potrzeba, by korekta faktycznie się rozpoczęła.

Jen zyskuje rano 0,2 proc. do dolara i 0,4 proc. do euro. W dłuższym terminie sytuacja techniczna jena nie uległa jednak zmianie.

U nas złoty próbuje wrócić w kierunku przełamanych kilka tygodni temu wsparć, które teraz są już oporami. Euro kosztuje rano 3,65 PLN, frank 2,187 PLN, a dolar 2,52 PLN.

SUROWCE

Pomimo umocnienia się dolara, ropa pozostaje w trendzie wzrostowym. Na giełdzie w Londynie baryłka brent rozpoczęła tydzień na poziomie 91,40 USD, czyli pół proc. wyżej, wydaje się jednak, że po otarciu się o rekordowe poziomy w dalszej części dnia może odreagować. Impulsem do sprzedaży może być informacja o uwolnieniu tureckich żołnierzy przez kurdyjskich separatystów, która oddala obawy o zaognienie konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Dalej tanieje natomiast miedź, której cena spada przy rosnących zapasach tego surowca. Na giełdzie w Szanghaju miedź potaniała o 0,8 proc., a na giełdzie w Londynie o 0,7 proc, i jej toną handluje się w okolicach 7.450 USD.

Złoto potaniało dziś rano o 0,8 proc. chociaż nastroje na rynku tego surowca są ciągle bycze, a zjazd kursu do 802 USD należy uznać za odreagowanie po piątkowych rekordach.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.