Nuklearny strach dominuje na rynkach akcji

Nuklearny strach dominuje na rynkach akcji
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-03-15 (08:43)

Na rynku dominuje nadal temat skutków japońskiego trzęsienia ziemi. Rosnące zagrożenie skażeniem radioaktywnym przysłoniło inne wątki, w tym wkroczenie saudyjskich wojsk do Bahrajnu, czy szczyt Euro grupy. Dziś kolejnym takim wątkiem może być posiedzenie Fed.

Dwucyfrowe spadki w Japonii, kontrakty na S&P500 najniżej w tym roku: Wypowiedź premiera Japonii, iż z reaktora w elektrowni atomowej mogło dojść do wycieku substancji radioaktywnych zaowocowała paniką na tokijskim rynku. Główny indeks Nikkei225 przejściowo tracił nawet ponad 14%, mimo iż już poniedziałek przyniósł silne spadki. Zagrożeniem natury ekonomicznej jest przede wszystkim dłuższy przestój japońskiej gospodarki, który mógłby okazać się konieczny, gdyby ryzyko skażenia materializowało się. Reakcja rynku była jednak w dużej mierze psychologiczna. Po tym jak notowania kontraktów obniżyły się do 7785 pkt., nastąpiło odreagowanie w okolice aż 8650 pkt. – gigantyczne spadki w Japonii mogą okazać się bowiem dobrą okazją do zakupów jeśli sytuacja zaczęłaby niedługo wracać do normy.

Gigantyczna przecena w Japonii nie pozostała bez wpływu na inne rynki, choć naturalnie był on znacznie mniejszy. Kontrakty na indeks S&P500 odnotowały spadek do poziomu 1252 pkt., jednocześnie realizując minimalny zasięg korekty wyznaczony ekspansją trójkąta, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Warto natomiast mieć na uwadze, że spadki te odbyły się bez udziału inwestorów z USA, którzy mogą potraktować niższe poziomy jako okazję do zakupów, szczególnie jeśli zachęci ich do tego Rezerwa Federalna.

Na głównych parach spokojnie, złoty nieznacznie traci

Na rynku walutowym było tymczasem bardzo spokojnie. Ruchy na głównych parach były niewielkie, nieznacznie traciły waluty rynków wschodzących, w tym złoty. Przecena była tu jednak proporcjonalna do umiarkowanie negatywnej reakcji rynków akcji poza Japonią. Dziś na otwarciu handlu w Europie euro kosztuje 4,05 złotego, frank zaś 3,15 złotego.

Fed – muszę, ale nie chcę

Tak dobrych danych w amerykańskiej gospodarce nie było od lat. Popyt konsumpcyjny szybko rośnie, gdyż nastroje gospodarstw domowych nie były tak dobre od lat. A to m.in. dlatego, że firmy zaczęły w końcu zwiększać zatrudnienie, gdyż ich aktywność również od kilku lat nie była na tak wysokim poziomie. Inflacja, szczególnie bazowa, jeszcze pozostaje niska, ale fundusz płac rośnie powyżej 4% rocznie po raz pierwszy od października 2006 roku. A to w połączeniu ze wzrostem cen ropy i wysokimi cenami żywności może prowadzić do wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Standardowo w takich okolicznościach bank centralny zacząłby zaostrzać politykę monetarną lub przynajmniej dał jasny sygnał, iż tego należy spodziewać się w najbliższym czasie. Takim sygnałem ze strony Fed mogłaby być deklaracja, iż interwencje na rynku obligacji zakończą się wraz z końcem czerwca. Niemniej jednak uważamy, iż sygnał ten jest mało prawdopodobny.

Zmiana retoryki przez Fed miałaby bardzo daleko znaczące konsekwencje dla rynków i m.in. dlatego jest mało prawdopodobna. Mogłaby doprowadzić do umocnienia dolara (ostatnio na rynku walut mówiło się głównie o podwyżkach stóp w strefie euro) oraz spadków cen akcji. Tymczasem efekty polityki Fed: słaby dolar i dobra koniunktura na rynku akcji odegrały istotną rolę w pobudzeniu koniunktury. Fed prawdopodobnie podeprze się wzrostem niepewności na rynkach aby uzasadnić brak zmiany retoryki, dając jednocześnie pozytywny sygnał rynkom akcji (poprzez przekaz, iż nie będzie ryzykował zmniejszenia tempa ożywienia walcząc z zagrożeniem inflacyjnym).

Spadają ceny żywności

Wysokie ceny żywności to w dużym stopniu winowajca ostatnich napięć na rynku – inflacja i podwyżki stóp procentowych w Azji, zamieszki polityczne w Afryce i w konsekwencji jeszcze droższa ropa – to wszystko spowodowane zostało drożejącą żywnością. Mając to na uwadze, odwrócenie tych tendencji mogłoby okazać się dla globalnej gospodarki (i rynków akcji) wielce korzystne. Ceny pszenicy, kukurydzy i soi spadają już od tygodnia, m.in. po publikacji korzystnego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Są sygnały, aby uznać to za odwrócenie dotychczasowej tendencji, a przynajmniej stwierdzić, iż najgorsze jest już za nami. Więcej w tygodniowym raporcie z rynku surowców, który zostanie opublikowany dziś na www.xtb.pl.

W kalendarzu – Fed i inflacja w Polsce

Jedynym wydarzeniem, które chociaż na chwilę może odwrócić uwagę od wydarzeń w Japonii (z zagrożeniem nuklearnym na czele) jest dziś posiedzenie Fed. Komunikat Fed zostanie opublikowany o 19.15 naszego czasu. Wcześniej poznamy wskaźniki aktywności w Niemczech (ZEW, 11.00, konsensus 16 pkt.) i USA (NY Empire, 13.30, konsensus 16,7 pkt.), ich wpływ na rynek będzie jednak prawdopodobnie co najwyżej chwilowy. W Polsce dane o inflacji za luty (14.00), oczekujemy dynamiki cen na poziomie 3,9%.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.