Trzęsienie ziemi ożywi japońską gospodarkę?

Trzęsienie ziemi ożywi japońską gospodarkę?
Analiza Domu Kredytowego Notus
Data dodania: 2011-03-14 (14:27)

Globalna sytuacja finansowa będzie w najbliższym czasie kształtować się pod wpływem ekonomicznych skutków trzęsienia ziemi w Japonii. W ostatnim czasie gospodarka Kraju Kwitnącej Wiśni nie notowała wzrostu, a inflacja była na bardzo niskim poziomie, nawet poniżej zera (zjawisko tzw. deflacji).

Według The Economist, aktualnie inflacja w Japonii jest na poziomie minus 0,1%. W październiku 2010 Bank Centralny Japonii w celu ożywienia gospodarki obniżył stopy bazowe do poziomu zera. Na skutek tego, wzrost PKB w czwartym kwartale 2010 był dodatni, na poziomie 2,2%. Prognoza wzrostu PKB Japonii na 2011 rok wynosi 4,9%. Bezrobocie pozostaje na naturalnym poziomie, jakim jest 4,9%.

Japonia cechuje się także bardzo wysokim stopniem płynności finansowej, albowiem sytuacja na rachunku obrotów bieżących wynosi 190,7 mld USD, czyli 3,3% PKB. Natomiast deficyt budżetowy kształtuje się na poziomie 6,9% PKB.

W związku z tym, z całym swym tragicznym wymiarem, tsunami stanowi pozytywną przesłankę dla gospodarki Japonii, dlatego że trzeba będzie dokonać odbudowy po zniszczeniach. Kraj nie będzie musiał pożyczać pieniędzy na sfinansowanie odbudowy, dlatego że dysponuje wystarczającymi środkami, co pokazuje dodatni bilans na rachunku obrotów bieżących. Wiarygodność gospodarcza Japonii jest bardzo wysoka i w związku z tym może sobie ona pozwolić na emisję obligacji finansujących odbudowę kraju.

Sytuacja w Japonii będzie miała przełożenie na wzrost cen surowców stosowanych w budownictwie, a zwłaszcza miedzi, aluminium czy stali. Skok cen może być znaczący. Przyczyną zmian cen, nie będzie wyłącznie ogromny popyt z Japonii. Do napędzania koniunktury przyczyni się działalność funduszy hedgingowych, które w tej chwili poszukują okazji do zarobienia.

Najnowsze informacje makroekonomiczne:
Znakomicie w handlu zagranicznym; 2011 – szczyt inflacji; Spadek bezrobocia? Wolniejszy wzrost PKB po 2011 r.

Znakomite wskaźniki w polskim handlu zagranicznym.

Rosnący eksport jest jedną z głównych sił napędzających krajowy wzrost gospodarczy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że maleje deficyt w handlu zagranicznym - z 0,7 mld euro w styczniu 2010 do 0,1 mld euro w styczniu br. Co istotne, dynamika wzrostu eksportu (o 17,3% w ujęciu rocznym do poziomu 9,3 mld euro) przewyższa tempo wzrostu importu (o 9,0% do 9,4 mld euro). Coraz więcej towarów i usług sprzedajemy do krajów Unii Europejskiej, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Rosji. W imporcie rośnie znaczenie Rosji, Chin, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nieustającym problemem pozostaje dominacja w eksporcie surowców i produktów niskoprzetworzonych, bazujących na dużym wkładzie robocizny.

2011 - rok wysokiej inflacji

Tymczasem, czołowi producenci paliw w Polsce (Lotos oraz PKN Orlen) podwyższają ceny na stacjach benzynowych. Aktualnie popularne paliwo 95 przekroczyło psychologiczną barierę pięciu złotych za litr. Wysokie ceny powodują wzrost inflacji i rzeczywiście, projekcja inflacyjna NBP przewiduje, że wzrost średniorocznej inflacji konsumenckiej wyniesie w tym roku 3,2% i spadnie odpowiednio do 2,8% i 2,9% w latach 2012 - 2013 (wobec 2,6% w 2010 r.). Według nowej projekcji, w całym jej horyzoncie czasowym, wskaźnik CPI będzie znajdował się w okolicach 3,0% w skali roku. Może to już przekonać Rada Polityki Pieniężnej, aby rozważyła podwyższenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, ale tylko po to, żeby ostudzić oczekiwania inflacyjne wyrażane przez rynki.

Bezrobocie 9,5% w 2011r. – nie sądzę!

Tymczasem bezrobocie pozostanie na wysokim poziomie, a nawet może jeszcze wzrosnąć o kilka punktów procentowych do 14,0%. Następnie zacznie powoli spadać, ze względu na czynniki sezonowe. Według raportu NBP wspomnianego powyżej, stopa bezrobocia wyniesie 10,0% na koniec tego roku, a w roku 2012 spadnie do 9,5%. Nie wiem skąd się bierze ten optymizm NBP, że nastąpi radykalna poprawa na rynku pracy w Polsce. Tym bardziej, że w tym samym raporcie czytamy, że wydajność pracy wzrośnie o 3,3% w 2011r., 3,4% w 2012r i 3,1% w 2013r. Dla porównania - wydajność pracy w 2010 wzrosła o 3,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Skoro wydajność pracy będzie na tym samym poziomie, co w takim razie spowoduje pojawienie się nowych miejsc pracy? Czyżby NBP zakładał efekt konwergencji z UE?

Ograniczenie samorządów – spadek PKB

Na potwierdzenie moich wątpliwości, NBP utrzymuje w swoim raporcie, że wzrost PKB po 2011 roku osłabnie, gdyż spadać będzie popyt krajowy oraz zmniejszą się inwestycje publiczne. To jest wielce prawdopodobne, ponieważ Polska nie będzie mieć wystarczających środków na wkład własny. Co gorsza, zaczynamy ograniczać samorządy w swoich działaniach poprzez przekazywanie im większej ilości obowiązków, a równocześnie mniejszych środków finansowych. Ze względu na różnorodne ograniczenia, nawet inżynieria finansowa nie pomaga w takich okolicznościach.

Źródło: dr Richard Mbewe, Głowny Ekonomista, Dom Kredytowy S.A.
Dom Kredytowy Notus
Komentarz dostarczyła firma:
Dom Kredytowy Notus
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.