Spadają ceny domów w USA, zaufanie konsumentów także

Spadają ceny domów w USA, zaufanie konsumentów także
Data dodania: 2007-10-30 (18:13) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Średnie ceny domów w 20 największych miastach w Stanach Zjednoczonych spadły o 4,4 proc. przez ostatnie 12 miesięcy - to wynik raportu S&P/Case Schiller. Raport dotyczy cen zarejestrowanych w sierpniu tego roku, ale mało kto sądzi by kolejne miesiące miały przynieść poprawę. Ceny spadły w 15 z 20 badanych miast, w niektórych nawet o 10 proc. (Tampa, Detroit).

Najwyższy wzrost cen odnotowano w Seatlle (5,7 proc.). Spadek cen domów pozostaje główną przyczyną pogarszających się nastrojów konsumentów. Dziś opublikowany indeks zaufania Amerykanów spadł do 95,6 pkt z 99,5 pkt przed miesiącem. Ekonomiści spodziewali się jednak wzrostu wartości indeksu do 100 pkt, a wzrost ten miał być pochodną dobrej sytuacji na amerykańskich giełdach.

SYTUACJA NA GPW

Wczorajszy brak entuzjazmu na nowy rekord WIG20, dziś okazał się mieć swoją cenę. Inwestorzy, którzy w poniedziałek wątpili w kontynuację zwyżki, dziś dali temu wyraz sprzedając akcje. Nie mniej nie można popadać od skrajności w skrajność, zwłaszcza w sytuacji, gdy przebieg notowań nie wskazuje na żadną dramatyczną zmianę postawy inwestorów. Wczoraj po prostu niezbyt chętnie kupowali akcje, a dziś również bez entuzjazmu się ich pozbywali. Widać to po wartości obrotów - w poniedziałek było to 1,3 mld PLN, dziś 1,17 mld PLN.

Raczej całą tę sytuację należy odczytywać jako oczekiwanie na jutrzejsze posiedzenie Fed, a fakt ustanowienia wczoraj WIG20 rekordu wszech czasów, trzeba traktować jako kwestię czysto statystyczną.

Dziś podrożały akcje 81. spółek, potaniały 209.

GIEŁDY W EUROPIE

Po wzrostach z ubiegłego tygodnia i zielonym poniedziałku na europejskie parkiety zawitało lekkie odreagowanie. Do realizacji zysków inwestorzy wykorzystali słabsze wyniki finansowe szwajcarskiego banku UBS (pierwsza kwartalna strata od prawie pięciu lat) oraz spadające ceny ropy i miedzi. O godz. 16:30 DAX tracił 0,5 proc., a CAC40 i FTSE były niżej 0,7 proc. Trzeba jednak przyznać, że spadki nie były głębokie, jeżeli wspomnimy jeszcze fatalne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dzisiejszy raport pokazał spadek cen domów w sierpniu o 4,4 proc (najbardziej od 6 lat) do poziomu najniższego od 2005 roku. Na tę informację spokojnie zareagowali również inwestorzy na Wall Street- na otwarciu S&P tracił 0,3, a Dow Jones 0,2 proc. Najwidoczniej inwestorzy ślepo wierzą w zbawienną moc Fedu i obniżek stóp procentowych (najbliższa szansa na nią jest w środę).

WALUTY

Kurs euro wzrósł nieznacznie - do 1,443 USD, ale dziś obyło się bez ustanowienia nowego rekordu.
Zbyt ważne decyzje zapadną jutro (stopy procentowe w USA), żeby dziś ktokolwiek chciał stawiać wszystko na jedną kartę. Za osłabieniem dolara stoją kolejne gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki, a konkretnie spadek zaufania konsumentów.

Jen, który rano umacniał się do dolara i euro w ciągu dnia oddał całą swoją zwyżkę. Japońska waluta kończy dzień na tym samym poziomie co wczoraj.

Złoty dziś spadał, ale przede wszystkim wobec euro i franka, których kursy ustalono na koniec dnia na odpowiednio 3,635 PLN i 2,17 PLN. Można mówić o realizacji zysków z ostatniego umocnienia złotego. Oczekiwanie na decyzję RPP raczej nie ma tu nic do rzeczy - rynek już wcześniej uznał, że podwyżki stóp w tym miesiącu nie będzie. Kurs dolara ustalono na 2,52 PLN.

SUROWCE

Ropa spadła dzisiaj z rekordowych poziomów tracąc ok. 1 proc. Była to reakcja rynku na informację o przywróceniu pełnych mocy wydobywczych w Meksyku po ostatnim huraganie. Wprawdzie meksykańska ropa trafia głównie do Stanów Zjednoczonych, niemniej potaniała również baryłka londyńskiego brent. Jej cena dziś o godz. 16:00 wahała się wokół poziomu 89,00 USD. Znacznie silniej potaniała miedź, co jest wynikiem obaw inwestorów o niski popyt na ten surowiec. Spowolnienie na rynku nieruchomości w Stanach, które są drugim największym konsumentem miedzi zostało potwierdzone dzisiejszym raportem. Odbija się to również na imporcie miedzi, który w lipcu spadł o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Złoto zachowuje się spokojnie, pomimo rekordowo taniego dolara w stosunku do euro. Najwidoczniej, przy spadających cenach innych surowców banki, które traktują złoto jako zabezpieczenie przed inflacją sprzedają kontrakty na ten kruszec. W ten sposób na rynku osiągnięty został stan równowagi przy cenie 784 USD za uncję.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.