Bernanke osłabił dolara

Bernanke osłabił dolara
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-02-10 (08:09)

Ben Bernanke dyskutując po raz pierwszy z republikańskim Kongresem nie powiedział w zasadzie nic nowego. Jednak przy braku innych czynników jego gołębia retoryka wystarczyła wczoraj do osłabienia dolara i wzrostu cen obligacji. Dziś decyzja Banku Anglii oraz tygodniowe dane z USA.

Bernanke murem za QE2

Ben Bernanke był krytykowany przez wielu Republikanów za kontrowersyjny program interwencji na rynku obligacji, jednak bronił poczynań Fed z pełną determinacją. Powtórzył on, iż inflacja w USA jest na ten moment bardzo niska (odwołując się do inflacji bazowej i tym samym nie dając posłuchu głosom, iż w obecnych okolicznościach należałoby koncentrować się na inflacji ogółem). Najważniejsze było jednak sformułowanie, iż „dopóki nie zobaczymy okresu silniejszego wzrostu zatrudnienia, nie możemy uznać, iż mamy do czynienia z prawdziwym ożywieniem”. Po pierwsze, Bernanke tym razem mówi o zatrudnieniu, podczas gdy wcześniej koncentrował się na stopie bezrobocia (ostatnie dwa raporty pokazały szybki jej spadek przy niewielkim wzroście zatrudnienia). Po drugie, słowo „okres” oznacza, iż nie wystarczy jedna czy dwie dobre publikacje, aby skłonić Fed do zacieśniania. Dokonując zmian w polityce monetarnej dopiero po uzyskaniu pewności, iż zatrudnienie wyraźnie rośnie Fed jednoznacznie preferuje ryzyko nadmiernego wzrostu inflacji niż ryzyko spowolnienia gospodarczego. Tym samym, jeśli ktoś liczył na wycofanie się Fed z części QE2, taka retoryka rozwiewa wątpliwości – jest to skrajnie mało prawdopodobne.

EURUSD – ważny poziom 1,3750

Gołębia retoryka Bernanke przy braku innych kluczowych czynników przełożyła się na osłabienie dolara względem euro i tym samym korekta wzrostowa przedłużyła się do trzech dni. Możemy mówić cały czas o korekcie, gdyż poziom 1,3750 nie został pokonany – jego test w dniu wczorajszym zakończył się niepowodzeniem. Tym samym nadal może zrealizować się formacja głowy i ramion, która prowadziłaby do głębszych spadków. Sygnałem powrotu do „gry” niedźwiedzi na parze byłoby przełamanie linii równoległej do poprowadzonej po lokalnych dołkach – obecnie w okolicach 1,3660, a następnie poziomu 1,3606. Potwierdzeniem siły sprzedających będzie jednak dopiero zanegowanie wyrysowanej w poniedziałek (na interwale H4) formacji objęcia hossy. Scenariusz spadkowy zostanie zanegowany, jeśli notowania pary wzrosną powyżej poziomu 1,3750.

W dłuższym terminie dla notowań euro może mieć znaczenie także sukcesja na stanowisku szefa EBC, o której coraz więcej spekuluje się na rynku. Do tej pory pewnym kandydatem wydawał się jastrzębi szef EBC Alex Weber. Wczoraj pojawiły się informacje, iż nie będzie on kandydował, ale Bundesbank zaprzeczył, jakoby zostało to już sprecyzowane.

TNOTE – udana aukcja 10-latek

Retoryka Bernanke była jednym z czynników, który wczoraj doprowadził do wzrostu cen amerykańskich obligacji. Drugim była udana aukcja 10-latek. Emisja na kwotę 24 mld USD spotkała się z większym zainteresowaniem niż zwykle, szczególnie inwestorów zagranicznych, a to pomogło Skarbowi osiągnąć lepsze ceny i poprawiło sytuację na rynku wtórnym. Mimo to, spadek rentowności wygląda na moment obecny na korektę ostatnich silnych wzrostów.

W kalendarzu – stopy i produkcja na Wyspach, tygodniówki w USA

Dziś o godz. 13.00 poznamy decyzję Banku Anglii. Nie zmieni on poziomu stóp procentowych, ale będzie to okazja dla rynku do wyrażenia poglądu na temat perspektyw funta. Po bardzo słabych danych za czwarty kwartał (PKB obniżyło się o 0,5% q/q) wydawało się, iż temat podwyżek został odłożony na bliżej nieokreśloną przyszłość. Jednak zaskakująco silne wzrosty indeksów PMI w styczniu przy wysokiej inflacji, oznaczają, iż znów podwyżki są obiektem spekulacji. Przed decyzją Banku Anglii poznamy dane o brytyjskiej produkcji (10.30, konsensus +0,4% m/m).

W USA o 14.30 tygodniowe dane o nowych bezrobotnych. Konsensus to 410 tys., czyli nieznacznie mniej niż tydzień wcześniej (415 tys.). Nie można jednak wykluczyć, iż intensywne śnieżyce w USA (mają wpływ na proces rejestracji bezrobotnych) znów sprawią, iż wartość ta będzie odbiegać od oczekiwań.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.