Zagadkowe dane z USA

Zagadkowe dane z USA
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-02-07 (09:02)

Drugi miesiąc z rzędu najważniejsza publikacja z amerykańskiej gospodarki rysuje w głowach inwestorów jedynie znaki zapytania. Rządowy raport z rynku pracy pokazał z jednej strony mizerny przyrost zatrudnienia, zaś z drugiej skokowy spadek stopy bezrobocia.

Te pozornie sprzeczne fakty tłumaczone są niezwykle ostrą zimą w USA, do której nie pasują standardowe schematy eliminowania zjawisk sezonowych. Rynek ostrożnie daje wiarę tym lepszy danym – dolar zyskuje a rentowności rosną.

TNOTE – rentowności w górę po danych z rynku pracy

Dane o przyroście zatrudnienia w gospodarce o zaledwie 36 tys. nie mogły zostać pozytywnie przyjęte przez rynek, zwłaszcza, że dodatkowo w dół skorygowano dane za cały 2010 rok (średnio +76 tys. miesięcznie). Jak jednak wytłumaczyć drugi kolejny skokowy spadek stopy bezrobocia. Po wyeliminowaniu wahań o charakterze sezonowym, wynosiła ona w styczniu 9%, podczas gdy w listopadzie było to jeszcze 9,8%. Stopa bezrobocia była najniższa od kwietnia 2009 roku.

Przede wszystkim należy pamiętać, iż te dwie figury pochodzą z odrębnych badań statystycznych, z których każdy ma spory błąd pomiaru. Dane o zmianie zatrudnienia pochodzą z badania próby przedsiębiorstw, zaś stopa bezrobocia to badanie telefoniczne na próbie gospodarstw domowych. Sugeruje się, iż niezwykle intensywna zima mogła utrudnić przeprowadzenie badania w firmach, spowolnić w nich proces rekrutacji, widoczny był także spadek zatrudnienia kurierów. To miałoby oznaczać tymczasowo gorsze dane o zatrudnieniu i w tej sytuacji powinno ono silnie wzrosnąć w miesiącach wiosennych. Ponadto, uważa się, iż badanie przedsiębiorstw potrafi zawieść w momencie zwrotu sytuacji na rynku pracy – przy ożywieniu gospodarczym małe powstające firmy są z opóźnieniem włączane do badania, podczas gdy mają już (pozytywny) wpływ na ankietowane gospodarstwa domowe.

Rynek na razie, z pewną dozą ostrożności zakłada, iż zakłócenia dotyczą głównie danych o zatrudnieniu i w rzeczywistości przyrost zatrudnienia jest wyższy. Widać to w rynkowych stopach procentowych dla dolara, które od połowy minionego tygodnia wyraźnie rosną. Miało to bardzo konkretne znaczenie dla sytuacji technicznej amerykańskich obligacji 10-letnich (instrument TNOTE), których notowania opuściły korekcyjną formację flagi, rozpoczynając nową falę impulsu. O ile rynek nie zawróci na początku bieżącego tygodnia (cena znajduje się aktualnie nieznacznie poniżej ostatniego wsparcia – szczytu flagi z 15 grudnia), prawdopodobne będą dalsze silne spadki cen.

EURUSD – rynek broni strefy wsparcia

Wspomniany wzrost rentowności nie był bez wpływu na notowania dolara, który zyskiwał względem głównych walut. Co prawda dla pary EURUSD większe znaczenie w minionym tygodniu miały rynkowe stopy dla euro (opisywaliśmy zwrot na parze po konferencji EBC), ale wzrost rynkowych stóp dla dolara też niewątpliwie pomógł stronie podażowej.

Z technicznego punktu widzenia kluczowe było wyjście dołem z kanału wzrostowego widocznego na interwałach dziennym i H4. Spadki zostały zatrzymane dopiero na ostatnim wsparciu – 1,3540 i stąd obserwowane dziś niewielkie odreagowanie. Powrót przewagi kupujących można byłoby jednak dopiero stwierdzić, gdyby para ponownie wróciła do opisanego kanału wzrostowego, a do tego daleka droga. Na moment obecny bardziej prawdopodobny wydaje się kolejny test wsparcia 1,3540, którego przełamanie oznaczałoby możliwość cofnięcia do 1,3240. Mając na uwadze rosnącą ponownie rolę amerykańskich rentowności dla tej pary, warto obserwować również rozwój wydarzeń na opisywanym wyżej instrumencie TNOTE (kontynuacja spadków byłaby korzystna dla dolara).

W kalendarzu – Bank Anglii, przemówienie szefa Fed wydarzeniami tygodnia

Kalendarz na bieżący tydzień zapowiada się tym razem znacznie spokojniej. Początek tygodnia to zdecydowanie drugorzędne wydarzenia, takie jak indeks Sentix dla strefy euro (10.30, konsensus 14 pkt.), czy zamówienia w niemieckim przemyśle (12.00, konsensus -1,5% m/m). Druga połowa tygodnia będzie nieco ciekawsza z przemówieniem Bena Bernanke w środę, decyzją Banku Anglii w czwartek i powrotem Chin z tygodniowych świąt. W środę i czwartek w USA emisje obligacji 10 i 30 letnich, które też mogą mieć wpływ na rynek.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.