Znów więcej bezrobotnych

Znów więcej bezrobotnych
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-01-28 (08:35)

Tygodniowy raport o nowych bezrobotnych znów zaczyna niepokoić. Po okresie systematycznej poprawy, w styczniu liczba bezrobotnych wyraźnie rośnie. W tej sytuacji pomimo obniżenia ratingu dla Japonii, dolar nie jest w stanie zyskiwać wyraźnie względem jena.

Dla rynków akcji te złe wiadomości to ponownie było zbyt mało aby uruchomić przecenę, mimo iż wyniki Microsoftu też szczególnie nie zachwyciły. Dziś wstępne dane o amerykańskim PKB.

USDJPY – rating w dół, wnioski w górę

Parametry fiskalne japońskiej gospodarki od dawna mogły niepokoić, więc nie jest to dla rynków nic nowego. Rok temu agencja S&P obniżyła perspektywę dla japońskiego ratingu ze stabilnej do negatywnej, więc teoretycznie ryzyko obniżenia ratingu było cały czas aktualne. Mimo to sama decyzja okazała się dla rynku sporym zaskoczeniem (rating został obniżony z AA do AA-) powodując osłabienie jena. W kontekście problemów Europy z zadłużeniem, taka decyzja może teoretycznie budzić obawy o rozprzestrzenienie się kryzysu poza granice strefy euro. W praktyce jednak obniżka japońskiego ratingu nie jest preludium do większego kryzysu zadłużenia w kraju kwitnącej wiśni, przynajmniej jeszcze nie teraz. Pomimo gigantycznego długu sektora publicznego, dług zagraniczny Japonii jest bardzo niski, a po odjęciu bardzo wysokich rezerw walutowych praktycznie nie istnieje. Innymi słowy, japońskie społeczeństwo samo finansuje swój sektor publiczny. Takie parametry sektora publicznego znacznie utrudniają prowadzenie efektywnej polityki gospodarczej i mają negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, jednak Japonia nie będzie potrzebowała pomocy z zewnątrz, a wręcz (co obserwowaliśmy niedawno) sama chce być graczem w Europie. Stąd znaczenie ratingu dla notowań jena jest mniejsze, niż mogłyby sugerować same parametry długu czy deficytu.

Mimo wszystko jest to negatywna informacja dla jena i wzmacniałaby ona stronę popytową na parze, gdyby w USA utrzymał się trend wzrostowy rynkowych stóp procentowych. To zaś w ostatnim czasie utrudniają dane z rynku pracy. Kiedy dwa tygodnie temu liczba nowych zarejestrowań bezrobotnych podskoczyła to 445 tys. można było uznać to za odchylenie, zresztą zeszłotygodniowy odczyt na poziomie 404 tys. zdawał się to potwierdzać. Jednak kolejny skok, tym razem do 454 tys. oznacza, że zejście poniżej 400 tys. (na co liczył rynek) może odsunąć się w czasie. Tymczasem dane z amerykańskiego rynku pracy mają i będą mieć w najbliższym czasie kluczowy wpływ na zachowanie dolara.

Opublikowane dziś w nocy dane z Japonii były słabe (szczególnie w odniesieniu do popytu – sprzedaż detaliczna w grudniu to -2% R/R, wydatki gospodarstw domowych to -3,3% R/R; w obydwu przypadkach znacznie poniżej konsensusu), jednak ich znaczenie dla rynku walutowego jest względnie niewielkie (jen paradoksalnie nawet zyskał po tych danych). Wczorajsza decyzja S&P dawała szansę na kontynuację wzrostowego scenariusza w ramach podfali 3 (w większej fali 3), jednak para nie przetestowała nawet pierwszego oporu 83,50, którego przełamanie byłoby potwierdzeniem siły kupujących. Brak wsparcia dla dolara ze strony danych z rynku pracy może odsunąć w czasie większe wzrosty na USDJPY. Kluczowym wsparciem jest na moment obecny poziom 81,82 – zejście niżej przekreśliłoby szansę na realizację wzrostowego scenariusza.

W kalendarzu – amerykański PKB, wyniki Chevron i Forda

Publikowane we wtorek dane z Wielkiej Brytanii pokazały, iż to że dane o PKB mają dość mocno historyczny charakter nie oznacza, iż nie mogą zaskoczyć rynku. Dziś pierwszy szacunek PKB za czwarty kwartał poznamy w USA (14.30, konsensus 3,5%). Ważna będzie także struktura wzrostu, gdyż ten na przestrzeni ostatnich kilku kwartałów sporo zawdzięcza odbudowie zapasów, co nie jest do utrzymania w dłuższym terminie. Inwestorzy będą zwracać uwagę na kontrybucją konsumpcji prywatnej i inwestycji. Nieco później poznamy ostateczną wartość styczniowego indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu z Michigan (15.55, konsensus 73,2 pkt.), przed sesją wyniki podadzą m.in. Chevron (konsensus 2,40 USD) oraz Ford (konsensus 48c). O godzinie 11.30 w Szwajcarii opublikowany zostanie indeks instytutu KOF (konsensus 2,1 pkt.).

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.