Przetarg pomoże notowaniom euro?

Przetarg pomoże notowaniom euro?
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-01-12 (08:58)

Luźny kalendarz z pierwszej połowy tygodnia sprzyjał poprawie nastrojów na globalnych rynkach. Na zagranicznych rynkach akcji byki wyraźnie opierają się korekcie (zwłaszcza w USA), euro odrobiło część strat wobec dolara i franka, drożały surowce. Druga połowa tygodnia zapowiada się jednak ciekawiej. Dziś wydarzeniem będzie przetarg portugalskich obligacji.

EURUSD, EURCHF – rynek czeka na przetarg obligacji

Wspominaliśmy już kilkukrotnie, iż w Europie w tym tygodniu kluczowe będą przetargi obligacji krajów PIIGS. O ile pod koniec minionego tygodnia nastroje wobec krajów z południa Europy były fatalne, o tyle od początku tego tygodnia widać pewną poprawę. Pomogły lepsze nastroje na rynkach globalnych oraz po części być może deklaracje z Azji o gotowości do partycypacji w finansowaniu krajów PIIGS (pisaliśmy o tym wczoraj http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=18774). Dziś przetarg portugalskich obligacji (szczegóły http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18801). Niewykluczone, że paradoksalnie aukcja może (przynajmniej chwilowo) poprawić postrzeganie euro. Spread dla Portugalii obniżył się od piątku o 35 bp, ale nadal jest wysoki (powyżej 400 bp względem bundów) – jest więc miejsce na dalszą poprawę, szczególnie mając na uwadze, iż rynek do tej pory postrzegał aukcje głównie jako element ryzyka.

Udane aukcje (jutro obligacje emitują Hiszpania i Włochy) mogłoby prowadzić do kontynuacji umocnienia euro. Szansa na wzrosty rysuje się na parze EURCHF (http://www.xtb.pl/strona.php?pulsrynku=18780). W przypadku EURUSD mówimy cały czas jedynie o niewielkich korekcyjnych wzrostach z oporami na poziomach 1,3055 i 1,3165. Dopiero pokonanie tego drugiego zmieniłoby wyraźniej sytuację na rynku.

OIL – nastroje pomogły surowcom

Po udanym starcie na początku roku rynek surowców zdawał się być gotowy na korektę. Opieranie się przecenie przez Wall Street (gdzie być może inwestorzy liczą na pozytywy wpływ pierwszych kwartalnych wyników) zapobiegło póki co przecenie również na surowcach. Skorzystała na tym ropa, której wzrosty w minionym roku w dużym stopniu można było uzasadnić czynnikami o charakterze fundamentalnym (pisaliśmy o tym w grudniowym miesięczniku http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=18733). Ceny ropy wzrosły do poziomu 97,77 USD, dotykając górnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym notowania surowca znajdują się od połowy 2009 roku. Teoretycznie do wyjścia górą może zachęcać bliskość psychologicznej bariery 100 USD za baryłkę. Ze względu na stabilność kanału oraz spore ryzyka zewnętrzne (np. chińska inflacja), warto obserwować formacje świecowe, które będą rysować się przy aktualnym oporze. Sygnałem do większej korekty byłoby przełamanie przyspieszonej linii trendu.

EURPLN – blisko minimów z 2010 roku

Złoty rozpoczął rok od wyraźnego umocnienia, mimo iż wpływ rynków globalnych można określić jako neutralny. Ruch ten jest jednak spowodowany przede wszystkim interwencjami słownymi przedstawicieli RPP. Rynek jest na nie szczególnie czuły, gdyż Rada jest tuż przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp (naszym zdaniem podwyżka nastąpi już w styczniu), a do tego jesteśmy w okresie wyraźnego wzrostu inflacji (dane za grudzień poznamy jutro, oczekujemy 3,1%). Po tym jak prezes NBP umocnił złotego w zeszłym tygodniu, wczoraj (ponownie wtorek) bardzo optymistyczne prognozy dla złotego przedstawiał A. Bratkowski. Wygląda na to, iż RPP chciałaby aby silniejszy złoty pomógł ograniczyć wzrost cen, który może być w tym roku negatywnym zaskoczeniem (średnioroczna inflacja może naszym zdaniem nawet przekroczyć 3,5%). Tak długo, jak na rynkach globalnych nie ma większej korekty a kryzys w strefie nie ulega eskalacji złoty może zyskiwać. Magnesem mogą być dodatkowo minima na parze EURPLN z marca ubiegłego roku (3,8190). Nie jest to jednak bariera – wtedy bank centralny uznał ten poziom za zbyt mocny i interweniował w celu osłabienia złotego, teraz jego podejście zmieniło się niemal o 180 stopni.

W kalendarzu – przetarg w Portugalii, Beżowa Księga Fed

Rezultaty przetargu portugalskich obligacji powinniśmy poznać na kwadrans przed południem. W drugiej części dnia Fed opublikuje Beżową Księgę (20.00), przedstawiającą opis sytuacji gospodarczej w poszczególnych dystryktach. Nie należy zapominać też o danych o zapasach paliw w USA (16.30), które w obecnej sytuacji na rynku ropy mogą mieć spore znaczenie.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.