Spadła sprzedaż nowych domów w USA

Spadła sprzedaż nowych domów w USA
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-25 (17:57)

WYDARZENIE DNIA: Stany Zjednoczone nie rozpieszczają inwestorów. Dziś okazało się, że sprzedaż nowych domów spadła do 770 tysięcy (oczekiwano 775 tys.), czyli o 25 tysięcy w porównaniu z sierpniem. Trudno oczywiście mówić o dużym rozczarowaniu. Ale skoro sprzedaż nowych domów jest niższa o 30-40 proc. niż w najlepszym okresie, to pojawia się też pytanie o granicę spadku liczby transakcji.

Ta granica nie powinna być już zbyt odległa, wszak domy sprzedają się teraz gorzej niż w czasie recesyjnego roku 2001. A teraz recesji w USA nie ma. Mocno rozczarowały za to dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku - oczekiwano ich wzrostu o 1,8 proc., tymczasem ich wartość spadła o 1,7 proc. Nie licząc sprzedaży samochodów i części do samolotów, zamówienia wzrosły o 0,3 proc. (oczekiwano 0,7 proc.).

SYTUACJA NA GPW

WIG20 wzrósł dziś wprawdzie i to przy sporych obrotach, ale niewielu inwestorów może być prawdziwie zadowolonych z takiego obrotu sprawy. Indeks ponownie wyszedł powyżej 3900 pkt i ponownie nie zdołał utrzymać się powyżej. Sesja była teatrem jednego aktora - wyniki Telekomunikacji Polskiej okazały się wprawdzie gorsze niż przed rokiem, ale za to lepsze od oczekiwań inwestorów. Kurs wzrósł przy obrotach na poziomie 655 mln PLN. Pod tym względem dwie ostatnie sesje są najlepsze dla TP SA od połowy stycznia. Kurs TP wzrósł już na otwarciu, ale dalej rosnąć już nie chciał. TP tylko do pewnego momentu ciągnęła więc GPW, na dwie godziny przed końcem notowań przez rynek przeszła fala sprzedaży, która ściągnęła WIG20 poniżej 3900 pkt i tak już zostało.

Podrożały akcje 116. spółek, potaniały 173. To nadal nie jest rynek hossy.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy silnie wzrosły dzięki dobrym informacjom ze spółek - o 17:00 niemiecki DAX zyskiwał 1,2 proc., a francuski CAC i brytyjski FTSE rosły o 1,4 proc. Nastroje po wczorajszej sesji poprawił France Telecom podnosząc prognozę zysków w obecnym roku oraz ABB, której zysk w trzecim kwartale był o 86 proc. wyższy niż przed rokiem dzięki kontraktom w Chinach i Indiach. Takie informacje uspokajają rynek, przekonując inwestorów, że fundamenty europejskiej gospodarki są solidne. Co więcej, podczas wczorajszego zamknięcia indeksy amerykańskie były na sporych minusach, które później odrobiły, wiec giełdy w Europie również miały kilka dziesiątych procenta do nadrobienia. Dziś, giełda w Nowym Jorku zaczęła spokojnie (bez większych zmian na S&P i Dow Jones) po słabych danych dotyczących zamówień na dobra trwałego użytku oraz lepszej od oczekiwań publikacji z rynku nieruchomości.

WALUTY

Kurs euro ponownie przekroczył dziś poziom 1,43 USD (ostatnio w poniedziałek), a za przyczynę osłabienia dolara można uznać zarówno słabe dane o spadku zamówień na dobra trwałego użytku w Stanach Zjednoczonych jak i mocne dane z Chin. Silny wzrost gospodarczy Państwa Środka oznacza de facto wzrost taniego eksportu do USA (w czym pomaga niski kurs yuana), co oczywiście nie jest dla dolara dobre.

Jen w ciągu dnia spadł o 0,2 proc. do dolara i o 0,7 proc. do euro.

Kurs złotego testuje niewiarygodnie wysokie poziomy. Kurs dolara spadł do 2,539 PLN, a w ciągu dnia był nawet o grosz niższy. Przez ostatni miesiąc dolar spadł o już o 20 groszy, co czyni każdy kolejny spadek coraz bardziej zaskakującym.

Kurs euro spadł do 3,633 PLN (12 groszy w dwa tygodnie), frank spadł do 2,176 PLN.

SUROWCE

Po porannym wzroście o ponad 1 proc., ropa utrzymała się powyżej poziomów 85 USD za londyńską baryłkę brent i 88 USD za nowojorską crude. Powrót do trendu wzrostowego jest wynikiem niespodziewanego spadku zapasów tego surowca w Stanach, co pokazał wczorajszy raport. Presję na wzrost cen ropy wywarły również informacja o nowych sankcjach nałożonych przez USA na Iran oraz taniejący dolar.

Wzrosła również cena miedzi, którą napędza silny popyt zgłaszany przez Chiny. Import tego surowca w pierwszych trzech kwartałach w Państwa Środka podwoił się, a we wrześniu wzrósł o 50 proc. Co więcej, dzisiaj opublikowano dynamikę chińskiej gospodarki, która w trzecim kwartale wyniosła 11,5 proc. W rezultacie, cena miedzi na londyńskiej giełdzie podskoczyła o 1 proc. do poziomu 7.670 USD za tonę.

Cena złota wzrosła o 0,7 proc., w wyniku umocnienia się eurodolara. Uncja tego kruszcu kosztuje obecnie 767 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.