Świeża dawka niepokojących wieści z USA

Świeża dawka niepokojących wieści z USA
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-25 (11:42)

Dość szybko okazało się, że nasz rynek giełdowy podjął ryzykowną grę, licząc na to, że pogorszenie koniunktury na światowych parkietach, które pojawiło się kilka dni temu, okaże się chwilowe. Znów uzasadnione stały się obawy, że wypadki potoczą się zgodnie z pesymistycznymi przewidywaniami i w niedługim czasie notowania na amerykańskiej giełdzie wrócą w pobliże sierpniowego dołka.

Choć wczoraj było blisko potwierdzenia takich wniosków. W połowie sesji S&P 500 znajdował się poniżej ważnej bariery 1500 pkt, sugerując utratę wiary inwestorów w możliwość zażegnania kryzysu na rynku nieruchomości dzięki dalszym obniżkom stóp. Taka wiara zagościła na parkiecie po tym, jak Komitet Otwartego Rynku wrześniowym dużym cięciem kosztów pieniądza przekonał, że jest zdeterminowany pomagać rynkom w kłopocie. Wywindowała ona S&P 500 ponad 1500 pkt. Skoro teraz z impetem indeks wrócił poniżej tego poziomu można zakładać, że ta wiara zanikała. Wydawało się, że przestała funkcjonować zasada, iż większe prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych to korzystna wiadomość dla giełdy, a inwestorzy znów skupiają się na danych makroekonomicznych i wynikach spółek i wszelkie złe informacje stanowią przesłankę do pozbywania się akcji. Jednak końcowy fragment notowań zaprzeczył takiej interpretacji zdarzeń i ostatecznie udało się obronić wsparcie przy 1500 pkt

Natomiast wciąż przybywa fundamentalnych powodów do pesymizmu. Nie widać końca załamania na rynku nieruchomości w USA. Potwierdziła to wrześniowa sprzedaż domów na rynku wtórnym. Wynik był najgorszy od 1999 r., czyli początku zbierania takich danych. Jednocześnie mocno w dół poszły ceny. Mamy więc kolejne potwierdzenie, że na oczekiwania ustabilizowania się sytuacji jest zdecydowanie za wcześnie. Okazuje się też, że wcześniejsze szacunki instytucji dotyczące strat poniesionych na instrumentach powiązanych z kredytami hipotecznymi, wciąż są niepełne. Przypomniał o tym Merrill Lynch, który w III kwartale poniósł ponad 2,2 mld USD strat, najwięcej w 93-letniej historii firmy. Wpływ na to miały rekordowe odpisy w wysokości 8,4 mld USD związane z utratą wartości instrumentów finansowych, głównie związanych z kredytami i podwyższonym ryzyku (subprime).

Te wiadomości były złe, ale w jakimś sensie inwestorzy przyzwyczaili się do nich. Prawdziwym zimnym prysznicem były doniesienia ze spółek technologicznych, które w ostatnim czasie cieszyły się wzięciem, a inwestorzy ufali, że nie dotkną ich kłopoty amerykańskiej gospodarki. Kilkunastoprocentowe zniżki były wczoraj udziałem Broadcom oraz Amazona po tym, jak pierwsza firma odnotowała słabe zyski w III kwartale, a druga przedstawiła niezadowalające prognozy zysku operacyjnego na trzy ostatnie miesiące tego roku. To wywołało zwątpienie w możliwość oparcia się również i tego sektora złym tendencjom w gospodarce. Przypomnijmy, że najpierw pojawiły się w branży finansowej i dóbr konsumpcyjnych wrażliwych na wahania koniunktury, w ostatni piątek kubeł zimnej wody na głowy inwestorów wylał Caterpillar, pokazując negatywne oddziaływanie kryzysu na rynku nieruchomości na sektor przemysłowy.

Z punktu widzenia rynków wschodzących istotną wiadomością były dane o handlu zagranicznym Japonii we wrześniu. Eksport zwiększył się o 6,5% r/r, wyraźnie mniej od spodziewanych 8,1% i 14,5% w sierpniu. Sprzedaż na rynku amerykańskim spadła najbardziej od czterech lat, wykazując jego malejącą chłonność i dającą podstawy do obaw o kondycję ekonomiczną wielu azjatyckich państw, dla których Ameryka jest ważnym rynkiem zbytu.

Charakterystyczna była reakcja inwestorów w Chinach na utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w III kwartale (11,5%). Ceny akcji spadły najbardziej od sześciu tygodni, do czego przyczyniła się obawa o kolejne podwyżki stóp procentowych w Państwie Środka. To też element wzmagający ostrożność w nastawieniu do rynków wschodzących.

W takiej sytuacji nasza giełda stanęła przed poważnym ryzykiem odreagowania siły, wykazywanej w pierwszej połowie tygodnia. Ze względu na ostatnie słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej i produkcji, a także utrzymujące się premie w wycenach małych i średnich spółek, to właśnie kursy tego grona przedsiębiorstw znajdują się pod największą presją.

Najważniejsze wydarzenia z 24 października 2007 r.:

* Październikowy indeks aktywność przemysłu (PMI) dla strefy euro spadł bardziej niż się spodziewano, do 51,5 pkt z 53,2 pkt miesiąc wcześniej
* Październikowy indeks aktywność sektora usług (PMI) dla strefy euro wzrósł bardziej niż prognozowano, do 55,6 pkt z 54,2 pkt miesiąc wcześniej
* Sprzedaż domów oraz ich ceny na rynku wtórnym w USA we wrześniu mocno rozczarowała – wyniosła zaledwie 5,05 mln wobec oczekiwań na poziomie 5,25 mln
* Rekordowe straty w swojej 93-letniej historii odnotował bank inwestycyjny Merrill Lynch – wyniosły w III kwartale 2,24 mld USD
* W najmniejszym stopniu od dwóch lat wzrósł we wrześniu japoński eksport. Największy wpływ na to miała sprzedaż na amerykańskim rynku

Dziś na rynkach
25 X 2007 r.

* Chińska gospodarka wzrosła w III kwartale o 11,5%, zgodnie z oczekiwaniami
* Październikowy indeks Ifo, pokazujący nastroje w niemieckich przedsiębiorców
* Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA we wrześniu
* Wrześniowe zamówienia na dobra trwałego użytku w USA
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.