Świeża dawka niepokojących wieści z USA

Świeża dawka niepokojących wieści z USA
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-25 (11:42)

Dość szybko okazało się, że nasz rynek giełdowy podjął ryzykowną grę, licząc na to, że pogorszenie koniunktury na światowych parkietach, które pojawiło się kilka dni temu, okaże się chwilowe. Znów uzasadnione stały się obawy, że wypadki potoczą się zgodnie z pesymistycznymi przewidywaniami i w niedługim czasie notowania na amerykańskiej giełdzie wrócą w pobliże sierpniowego dołka.

Choć wczoraj było blisko potwierdzenia takich wniosków. W połowie sesji S&P 500 znajdował się poniżej ważnej bariery 1500 pkt, sugerując utratę wiary inwestorów w możliwość zażegnania kryzysu na rynku nieruchomości dzięki dalszym obniżkom stóp. Taka wiara zagościła na parkiecie po tym, jak Komitet Otwartego Rynku wrześniowym dużym cięciem kosztów pieniądza przekonał, że jest zdeterminowany pomagać rynkom w kłopocie. Wywindowała ona S&P 500 ponad 1500 pkt. Skoro teraz z impetem indeks wrócił poniżej tego poziomu można zakładać, że ta wiara zanikała. Wydawało się, że przestała funkcjonować zasada, iż większe prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych to korzystna wiadomość dla giełdy, a inwestorzy znów skupiają się na danych makroekonomicznych i wynikach spółek i wszelkie złe informacje stanowią przesłankę do pozbywania się akcji. Jednak końcowy fragment notowań zaprzeczył takiej interpretacji zdarzeń i ostatecznie udało się obronić wsparcie przy 1500 pkt

Natomiast wciąż przybywa fundamentalnych powodów do pesymizmu. Nie widać końca załamania na rynku nieruchomości w USA. Potwierdziła to wrześniowa sprzedaż domów na rynku wtórnym. Wynik był najgorszy od 1999 r., czyli początku zbierania takich danych. Jednocześnie mocno w dół poszły ceny. Mamy więc kolejne potwierdzenie, że na oczekiwania ustabilizowania się sytuacji jest zdecydowanie za wcześnie. Okazuje się też, że wcześniejsze szacunki instytucji dotyczące strat poniesionych na instrumentach powiązanych z kredytami hipotecznymi, wciąż są niepełne. Przypomniał o tym Merrill Lynch, który w III kwartale poniósł ponad 2,2 mld USD strat, najwięcej w 93-letniej historii firmy. Wpływ na to miały rekordowe odpisy w wysokości 8,4 mld USD związane z utratą wartości instrumentów finansowych, głównie związanych z kredytami i podwyższonym ryzyku (subprime).

Te wiadomości były złe, ale w jakimś sensie inwestorzy przyzwyczaili się do nich. Prawdziwym zimnym prysznicem były doniesienia ze spółek technologicznych, które w ostatnim czasie cieszyły się wzięciem, a inwestorzy ufali, że nie dotkną ich kłopoty amerykańskiej gospodarki. Kilkunastoprocentowe zniżki były wczoraj udziałem Broadcom oraz Amazona po tym, jak pierwsza firma odnotowała słabe zyski w III kwartale, a druga przedstawiła niezadowalające prognozy zysku operacyjnego na trzy ostatnie miesiące tego roku. To wywołało zwątpienie w możliwość oparcia się również i tego sektora złym tendencjom w gospodarce. Przypomnijmy, że najpierw pojawiły się w branży finansowej i dóbr konsumpcyjnych wrażliwych na wahania koniunktury, w ostatni piątek kubeł zimnej wody na głowy inwestorów wylał Caterpillar, pokazując negatywne oddziaływanie kryzysu na rynku nieruchomości na sektor przemysłowy.

Z punktu widzenia rynków wschodzących istotną wiadomością były dane o handlu zagranicznym Japonii we wrześniu. Eksport zwiększył się o 6,5% r/r, wyraźnie mniej od spodziewanych 8,1% i 14,5% w sierpniu. Sprzedaż na rynku amerykańskim spadła najbardziej od czterech lat, wykazując jego malejącą chłonność i dającą podstawy do obaw o kondycję ekonomiczną wielu azjatyckich państw, dla których Ameryka jest ważnym rynkiem zbytu.

Charakterystyczna była reakcja inwestorów w Chinach na utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w III kwartale (11,5%). Ceny akcji spadły najbardziej od sześciu tygodni, do czego przyczyniła się obawa o kolejne podwyżki stóp procentowych w Państwie Środka. To też element wzmagający ostrożność w nastawieniu do rynków wschodzących.

W takiej sytuacji nasza giełda stanęła przed poważnym ryzykiem odreagowania siły, wykazywanej w pierwszej połowie tygodnia. Ze względu na ostatnie słabsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej i produkcji, a także utrzymujące się premie w wycenach małych i średnich spółek, to właśnie kursy tego grona przedsiębiorstw znajdują się pod największą presją.

Najważniejsze wydarzenia z 24 października 2007 r.:

* Październikowy indeks aktywność przemysłu (PMI) dla strefy euro spadł bardziej niż się spodziewano, do 51,5 pkt z 53,2 pkt miesiąc wcześniej
* Październikowy indeks aktywność sektora usług (PMI) dla strefy euro wzrósł bardziej niż prognozowano, do 55,6 pkt z 54,2 pkt miesiąc wcześniej
* Sprzedaż domów oraz ich ceny na rynku wtórnym w USA we wrześniu mocno rozczarowała – wyniosła zaledwie 5,05 mln wobec oczekiwań na poziomie 5,25 mln
* Rekordowe straty w swojej 93-letniej historii odnotował bank inwestycyjny Merrill Lynch – wyniosły w III kwartale 2,24 mld USD
* W najmniejszym stopniu od dwóch lat wzrósł we wrześniu japoński eksport. Największy wpływ na to miała sprzedaż na amerykańskim rynku

Dziś na rynkach
25 X 2007 r.

* Chińska gospodarka wzrosła w III kwartale o 11,5%, zgodnie z oczekiwaniami
* Październikowy indeks Ifo, pokazujący nastroje w niemieckich przedsiębiorców
* Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA we wrześniu
* Wrześniowe zamówienia na dobra trwałego użytku w USA
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.