Poprawa nastrojów

Poprawa nastrojów
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-10-23 (11:02)

Tak, jak można było się spodziewać pierwsza sesja tygodnia przyniosła zniżkę indeksów warszawskiej giełdy. Nie dała jednak odpowiedzi na pytanie o przyszłą koniunkturę. WIG po raz drugi z kolei obronił ważne wsparcie w rejonie 62,5 tys. pkt, związane ze szczytem z 19 września i linią trendu wyprowadzoną z sierpniowego dołka.

Z punktu widzenia analizy technicznej jest to sygnał siły naszej giełdy. Jednocześnie jednak sama obrona wsparcia nie wystarcza, by znów kreślić optymistyczne scenariusze. Rynek wciąż jest w defensywie. Do ostrożnych interpretacji skłaniają też pewne trudności z oceną dlaczego na tle światowych parkietów nasza giełda w poniedziałek wypadła tak dobrze. Z jednej strony, można to wiązać z czwartkową przeceną, kiedy nasza giełda mocno spadła, nie patrząc na to, że na świecie nic istotnego się nie działo. W piątek mimo słabych nastrojów za granicą warszawska giełda poszła w górę. Wczoraj przeżywaliśmy spore wahania, ale na tle rynków wschodzących wypadliśmy nieźle. Można to było wiązać z pozytywnym odbiorem przez inwestorów zwycięstwa Platformy Obywatelskiej w wyborach. Od rana napływały na rynek raporty banków, wskazujące, że może się to przyczynić do lepszego postrzegania polskich aktywów, szczególnie złotego oraz obligacji. O ile te ostatnie od rana miały się bardzo dobrze, to złoty przez większość część dnia tracił. To wszystko wskazywało na kluczową rolę zachowania rynków zagranicznych. Obligacje drożały, bo inwestorzy na całym świecie poszukiwali bezpieczniejszych lokat, złoty poruszał się w rytm kursu EUR/USD i innych walut z emerging markets.

Giełda pozostawała pod wpływem silnych spadków na światowych parkietach, szczególnie azjatyckich. Negatywnie na nastroje wpływał proces odwracania się od ryzyka, które znajdowało odbicie w dalszym wzmacnianiu się jena. Obawy o pogorszenie globalnej koniunktury gospodarczej przyczyniały się do zniżki cen miedzi i ropy naftowej. W efekcie rynki wschodzące przeżyły największą wyprzedaż w ostatnich dwóch miesiącach.

Inwestorzy z naszego parkietu dali wczoraj wyraz przekonaniu, że pogorszenie nastrojów na zagranicznych giełdach nie przerodzi się w trwałą tendencję. Dlatego podobnie, jak przez długi czas z rezerwą podchodzili do trwającej od połowy sierpnia zwyżki, tak teraz nie chcą wyprzedzać wypadków, gdy pogorszyła się koniunktura. Musimy mieć jednak świadomość, że trudno jest znaleźć lokalne czynniki, które na dłuższą metę pozwoliłyby zerwać ścisłe więzi z zagranicznymi giełdami. Wobec tego, wyczekiwanie na to, co dalej na nich się stanie, może spowodować jedynie późniejszą bardziej gwałtowną reakcję gdyby sytuacja dalej się pogarszała.

Na poniedziałkowe decyzje inwestorów oddziaływały przede wszystkim doniesienia z innych rynków, natomiast niewiele było informacji makroekonomicznych. Znów na czoło wysuwały się wiadomości związane z inflacją. Wskaźnik bazowy w naszym kraju we wrześniu utrzymał się na niskim poziomie 1,2%. Natomiast w Eurolandzie otrzymaliśmy kolejne potwierdzenie zaniepokojenia władz monetarnych presją inflacyjną. Przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego zwracali uwagę na negatywne oddziaływanie na inflację wysokich cen paliw oraz żywności. To może zmusić do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, tym bardziej, że we wrześniu inflacja pierwszy raz od dłuższego czasu w strefie euro przekroczyła górną granicę akceptowanego przez EBC poziomu 2%.

Uwagę wciąż będą w najbliższym czasie przyciągać informacje zza Oceanu i od nich w największym stopniu uzależniona będzie koniunktura na giełdach. Już trwają spekulacje, jakie wiadomości przyniosą środowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Jednocześnie jednak może wzrosnąć znaczenie doniesień z innych części świata, szczególnie z Azji. Wczoraj japoński rząd ograniczył pierwszy raz od wielu miesięcy prognozy dotyczące wydatków konsumenckich i chłodniejszym okiem spojrzał na tamtejszy rynek nieruchomości. To ostrzeżenie, że i w Kraju Kwitnącej Wiśni mogą pojawić się problemy z utrzymaniem dotychczasowego tempa wzrostu gospodarczego. Wśród analityków pojawiają się przy tym głosy, że europejskie firmy będą w przyszłym roku powiększać zyski w wolniejszym tempie niż amerykańskie.

Najważniejsze wydarzenia z 22 października 2007 r.:

* W odpowiedzi na piątkowy spadek giełd w USA utrzymywało się niekorzystne nastawienie do ryzykownych inwestycji, na czym szczególnie ucierpiały akcje z rynków wschodzących – indeks tych giełd spadł najbardziej od ustanowienia sierpniowego dołka
* Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła w Polsce 1,2%, czyli tyle ile się spodziewano

Dziś na rynkach
23 X 2007 r.

* Po tym, jak w poniedziałek wyhamowała zniżka w USA poprawił się klimat na światowych rynkach finansowych, wzrosła skłonność do ryzyka
* Wrześniowa sprzedaż detaliczna w Polsce – oczekiwany jest wzrost o 16,5% r/r wobec 17,4% miesiąc wcześniej
* Wrześniowa stopa bezrobocia w Polsce – prognozy mówią o 11,7%
* Sierpniowe zamówienia w przemyśle strefy euro – spodziewany jest wzrost o 6% r/r wobec 10,9% w lipcu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.