Powyborczy poniedziałek

Powyborczy poniedziałek
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-22 (18:41)

WYDARZENIE DNIA: Zbigniew Chlebowski zasugerował, że w ciągu tej kadencji Sejmu zniesiony zostanie podatek od zysków kapitałowych. Powyborcza obietnica mogła umknąć w dniu pełnym wydarzeń. Najważniejszy - z punktu widzenia inwestorów - nie okazał się wcale wynik wyborów w Polsce, lecz zawirowania na światowych rynkach. GPW dopiero w poniedziałek miała okazję zareagować na wynik sesji w USA.

Jednocześnie trzeba było też zdyskontować sukces PO w wyborach - co zaowocowało wysoką zmiennością na GPW. Jednocześnie na świecie trwała wyprzedaż akcji i nieoczekiwany zwrot na rynku walutowym, gdzie dolar zaczął mocno zyskiwać do euro. Do tego doszedł silnie zyskujący jen - i do euro i do dolara. Całość powinna wywołać co najmniej osłabienie naszej waluty. A jednak złoty zamiast tracić zyskiwał na wartości.

SYTUACJA NA GPW

Poranny spadek WIG20 do 1734 pkt mógł wydać się szokująco wysoką ceną za słabe nastroje na świecie. Wszak indeks stracił aż 80 pkt do zamknięcia piątkowej sesji. Dlatego po osiągnięciu tego minimum część inwestorów postanowiła kupić przecenione akcje. WIG20 zdołał powrócić powyżej 3800 pkt już pół godziny po rozpoczęciu notowań. Nie na długo, bo od tej pory rozpoczął się spadek indeksu, który trwał do 14-tej. Następujące odbicie ponownie doprowadziło WIG20 do 3800 pkt. Zmiany były więc gwałtowne i chaotyczne, ale to nie może dziwić wobec zmienności na innych rynkach akcji, surowców i walut. Po zaskakującym umocnieniu złotego i relatywnie dobrej postawie WIG20, a głównie banków i TP SA, możemy zaryzykować tezę, że po GPW kręci się zagraniczny kapitał spekulacyjny. Jednak szeroki rynek spada o czym świadczą statystyki - 59. spółek rosnących i 230. akcji spadających.

GIEŁDY W EUROPIE

Główne indeksy europejskie silnie spadły w wyniku załamania na piątkowej sesji w Stanach oraz negatywnej prognozy dla światowej gospodarki opublikowanej po ostatnim spotkaniu ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych grupy G7. Potwierdzili oni obawy rynku, że rosnące koszty kredytu, rekordowo wysokie ceny ropy i kryzys amerykańskiego rynku nieruchomości negatywnie przełożą się na światowe PKB. Wydaje się to truizmem, jednak rekordowe poziomy indeksów w Stanach (oraz rynków wschodzących Azji i Ameryki Łacińskiej) wydają się w tym przypadku nieuzasadnione. Kilkanaście minut przed zamknięciem niemiecki DAX tracił 1,3 proc., francuski CAC40 spadał o 1,6 proc., a brytyjski FTSE był niżej o 1,2 proc., do czego najbardziej przyczyniły się spółki. Od lekkich minusów zaczęły tydzień indeksy amerykańskie, co po piątkowych spadkach nie wróży najlepiej.

WALUTY

Mocne uderzenie dolara - tak można określić sytuację, w której w dniu nowego rekordu euro (1,4347 USD), wspólna waluta spada o dwa centy do 1,4136 USD. Oczywiście, to nadal są poziomy bliskie rekordom, ale zmienność też jest rekordowa.

Przyczyną umocnienia dolara nie są nowe, nieoczekiwane dane makro, ani nawet przekonujące wypowiedzi polityków czy ekonomistów. To zwyczajna realizacja zysków pomieszana ze strachem o kontynuację trendu. Wskaźniki techniczne już od dwóch tygodni zalecają sprzedaż euro, pojawiły się także negatywne dywergencje, także zalecające zakup dolarów. Jen, który już rano się umacniał nie zdołał już nic zyskać do dolara, ale w relacji do euro wzrósł o kolejne 0,8 proc. (0,6 proc. rano).

Choć to niewiarygodne, to złoty nadal się umacnia w tych warunkach. Kurs euro spadł do 3,659 PLN, franka do 2,198 PLN. Dolar na koniec dnia wyceniany był na 2,586 PLN. Umocnienie złotego w sytuacji gdy jednocześnie na świecie zyskuje jen, a euro spada do dolara, świadczy o niezwykle silnej pozycji złotego.

SUROWCE

Surowce tanieją w wyniku silnego umocnienia dolara amerykańskiego oraz prognoz spowolnienia wzrostu światowej gospodarki opublikowanych po ostatnim spotkaniu ministrów finansów oraz prezesów banków centralnych grupy G7. Ropa potaniała o 1,5 proc. spadając do poziomu 82,50 USD za londyńską baryłkę brent (cena nowojorskiej crude spadła o 1,9 proc. do 85,50 USD), co można uznać za odreagowanie natury technicznej. Rynek ropy był po ostatnich wzrostach mocno wykupiony i podczas dzisiejszego dnia inwestorzy realizowali zyski, pomimo znacznego wzrostu zagrożenia wybuchu konfliktu na linii USA-Iran.

W silnym trendzie spadkowym pozostaje kurs miedzi po nieudanej obronie w ubiegłym tygodniu na londyńskiej giełdzie poziomu 8,000 USD. Po dzisiejszym spadku o 1,7 proc. tona tego surowca kosztuje już 7.670 USD.

Złoto tanieje zarówno dzięki umocnieniu dolara jak i spadkach innych surowców, co zmniejsza presję inflacyjną (ten surowiec jest często wykorzystywany na rynkach jako zabezpieczenie przed inflacją). Uncja złota potaniała dziś o 2,6 proc. do poziomu 747 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.