Japonia, Chiny i Tajwan sprzedają obligacje USA

Japonia, Chiny i Tajwan sprzedają obligacje USA
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-17 (09:40)

WYDARZENIE DNIA: Pięć największych państw azjatyckich zmniejszyło zaangażowanie w amerykańskie obligacje o 3,6 proc. do 1,14 bln dolarów. Azjatyckie państwa - tytułowe wraz z Koreą Północną i Hong Kongiem - kontrolują 51 proc. zadłużenia zagranicznego USA. Ale w sierpniu próbowały zgodnie ograniczyć to zaangażowanie.

Japonia sprzedała 4 proc. posiadanych obligacji (nadal ma 586 mld USD), Chiny o 2,2 proc. (nadal mają 400 mld USD), a Taiwan o 8,9 proc. (nadal ma 52 mld). Ta azjatycka wyprzedaż przyczyniła się do globalnego odpływu kapitału z USA o 69 mld dolarów - najwięcej od czasu bankructwa Rosji w 1998 roku. Oczywiście wycofywanie kapitału nie pozostało bez wpływu na wartość dolara. Analitycy przypuszczają, że wyprzedaż amerykańskich obligacji może być kontynuowana.

SYTUACJA NA GPW

To nie była przyjemna sesja dla posiadaczy akcji. Już otwarcie było spadkowe, a w trakcie dnia zniżki zostały pogłębione. Inwestorzy przestraszyli się zniżek na giełdach światowych, przede wszystkim w USA. Po drugie ceny akcji i wartości indeksów - WIG20 romansuje przecież z rekordowymi poziomami - są dogodną okazją do realizacji zysków. Tak więc się stało.

Najbardziej ucierpiały akcje banków - WIG Banki stracił 2,7 proc. Inwestorzy mogą obawiać się, że sektor może mieć za sobą swoje najlepsze dni, ponieważ zaczyna brakować kapitału na rozwój akcji kredytowej. Co może oznaczać wzrost marż, ale także mniejszy popyt na kredyty.

Podrożały akcje 78. firm, potaniały 215. Obroty podliczono na 1,5 mld PLN, były więc nieco wyższe od tych z poniedziałku, co potwierdza siłę podaży.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Główne indeksy giełdy w Nowym Jorku spadły drugi dzień z rzędu w wyniku słabych informacji ze spółek oraz negatywnego wydźwięku wystąpienia Bena Bernanke. S&P stracił 0,7 proc, a Dow Jones 0,5 proc. po tym jak dwa duże banki (Wells Fargo i KeyCorp) opublikowały wyniki finansowe gorsze od oczekiwań. Oliwy do ognia dolał szef Fedu, który powiedział, że kryzys rynku nieruchomości może utrzymać się w nadchodzącym roku. Jeśli dodamy do tego, że przed dzisiejszą sesją zostaną opublikowane ważne dane makro, nie powinno dziwić, że spora część inwestorów realizowała zyski przyczyniając się do wysokich obrotów. Brazylijski Bovespa stracił 2,0 proc.

Słabe informacje ze Stanów przełożyły się na wyprzedaż na giełdach azjatyckich - Nikkei stracił 1,1 proc., Kospi 1,1 proc., a Hang Seng został przeceniony o 0,4 proc.

OBSERWUJ AKCJE

GTC - po silnym trendzie wzrostowym w ostatnim miesiącu kurs spółki nieudanie zaatakował szczyt z połowy kwietnia i od paru sesji lekko się osuwa. Wprawdzie na ostatnich sesjach obroty były niewielkie, co świadczy o niechęci inwestorów do realizacji zysków i jest pozytywnym sygnałem, jednak powinniśmy zobaczyć jakieś odreagowanie przynajmniej do poziomu 50,00 PLN. Wyczerpanie potencjału wzrostowego pokazują również RSI i MACD - pierwszy wygenerował sygnał sprzedaży, a drugi powinien to zrobić przy kilku spadkowych sesjach.

Lotos - pomimo silnych wzrostów ropy na rynkach towarowych ostatnie siedem sesji w przypadku kursu spółki były negatywne. Wprawdzie formalnie kurs pozostaje w trendzie wzrostowym, jednak jego proporcje za zaburzone (niejako odwrócone) - kilka silnych wzrostowych sesji i długa czerwona seria przy niewielkich wahaniach i obrotach. To nie świadczy dobrze o spółce. Wskaźnik RSI jest neutralny, natomiast MACD wygenerował sygnał sprzedaży.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

ABM Solid - podpisało umowę z gminą Będzin na prace kanalizacyjno-wodociągowe o wartości 9,2 mln PLN. Termin ich ukończenia wyznaczono na koniec czerwca 2009 roku.

Ruch - sprzedał sieć dziewięciu barów kawowych Tchibo Warszawa za łącznie 8,1 mln PLN. Znajdują się one w centrach handlowych w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi.

BZWBK - członek zarządu sprzedał 10.000 akcji spółki o łącznej wartości 2,85 mln PLN.

NFI Krezus - zawiązał spółkę Gold Investments (o kapitale zakładowym 50 tys. PLN), która będzie prowadziła sprzedaż wyrobów jubilerskich zarówno w centrach handlowych jak i za pośrednictwem Internetu.

CCI - podpisała umowę najmu powierzchni w centrum handlowym Galeria Mosty w Płocku, na której powstanie multikino Ciemna City z ośmioma salami. Termin otwarcia wstępnie ustalono na 4 kwartał 2008 roku.

Ponar - członek rady nadzorczej sprzedał 55.367 akcji po cenie 16,06 PLN za jedną.

Wasko - osoba z kierownictwa spółki sprzedała 13.400 akcji po średniej cenie 5,42 PLN.

Dom Development - członek rady nadzorczej sprzedał 815 akcji spółki po cenie 142,04 PLN za sztukę.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Teoretycznie spadki w USA i w Azji ponownie powinny skazać na przecenę europejskie parkiety. Nie powinno jednak ujść uwadze, że w ostatnich godzinach handlu w Azji nastroje wyraźnie się poprawiły, a większa część spadków została odrobiona. Jeszcze godzinę przed zakończeniem sesji Nikkei spadał o ponad 2 proc. (skończyło się na 1,1 proc.). Również wartość jena zaczęła spadać przed rozpoczęciem notowań w Europie (choć per saldo jen jest mocniejszy niż wczoraj wieczorem).

To są wydarzenia, które mogą świadczyć o powrocie lepszych nastrojów na światowe rynki - być może po południu także w USA zobaczymy poprawę.

Dlatego spodziewamy się, że spadki na GPW nie tylko nie będą dziś kontynuowane, ale nawet część strat powinna zostać odrobiona. Warunki dyktować będą jednak rynki światowe.

WALUTY

Kurs euro nie zmienia się za bardzo. Dziś rano wyniósł 1,419 USD i jest tylko nieznacznie niższy niż wczoraj. Inwestorzy mogą nie mieć ochoty do podejmowania wiążących decyzji, ponieważ dziś po południu poznamy stopę inflacji w USA oraz dane z rynku nieruchomości mieszkaniowych, które mogą wpłynąć na wartość dolara.

Nie mają natomiast większych skrupułów z zakupem jenów. Kurs japońskiej waluty rośnie ilekroć na giełdach pojawiają się kłopoty. Tak jest i tym razem - jen zyskuje rano 0,8 proc. do euro i 0,6 proc. do dolara.

Złoty reaguje na to słabym spadkiem wartości. Dolar kosztuje 2,617 PLN, euro 3,713 PLN, a frank 2,22 PLN.

SUROWCE

Miedź potaniała na giełdzie w Szanghaju o 1,1 proc. w wyniku wzrostu zapasów tego surowca o 23 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Rezerwy miedzi zwiększyły się również na giełdzie londyńskiej i są na najwyższym poziomie od połowy maja, niemniej, cena jednej tony na LME odreagowała wczorajsze wzrosty i potaniała o 0,3 proc. do 8.070 USD.

Ropa utrzymuje się na poziomach bliskich wczorajszym rekordom - ceny baryłki brent i crude wahają się w okolicach odpowiednio 83,30 USD i 87,55 USD. Presję na stronę podażową rynku ciągle wywiera sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdzie Turcja grozi atakami na obozy kurdyjskich separatystów znajdujące się w północnym Iraku. Niemniej, wydaje się, że ostatni wzrost o kilka procent na przełomie zaledwie paru dni nie jest uzasadniony, bowiem irackie szyby znajdują się głownie w południowej części kraju.

Złoto potaniało o 0,5 proc. do poziomu 758 USD za uncję w wyniku drożejącego dolara oraz taniejącej ropy, która oddala widmo wysokiej inflacji, a co za tym idzie, zmniejsza popyt na złoto jako zabezpieczenie przed nią.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.