Inflacja przyspiesza wynagrodzenia zwalniają

Inflacja przyspiesza wynagrodzenia zwalniają
Data dodania: 2007-10-15 (19:49) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Za sprawą szybko rosnących cen żywności inflacja we wrześniu wzrosła do 2,3 proc. z 1,5 proc. w sierpniu. Ekonomiści oczekiwali inflacji na poziomie 1,9 proc. Przyspieszenie inflacji nie musi być groźne, o ile okaże się rzeczywiście jednorazowym efektem np. niskiej bazy z ubiegłego roku.

Problem w tym, że drożejąca żywność nie jest problemem jednego miesiąca, lecz zaczyna być czynnikiem stale obecnym w świadomości konsumentów, podobnie jak drożejąca ropa czy oprocentowanie kredytów. Być może więc RPP zbyt wcześnie zakończyła walkę z inflacją. Tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia spadło we wrześniu do 9,5 proc. z 10,4 proc. w sierpniu. Ekonomiści oczekiwali, że będzie to 10,5 proc. Zatrudnienie wzrosło zaś o 4,7 proc. wobec oczekiwań na poziomie 4,8 proc.

SYTUACJA NA GPW

Amplituda wahań WIG20 na dzisiejszej sesji zamknęła się w 22 punktach (ok. 0,6 proc.). To chyba najspokojniejsza sesja w tym roku - przynajmniej pod tym względem.

Jak łatwo się zorientować z takiego przebiegu notowań, wartość transakcji także nie była oszałamiająco wysoka - 1,38 mld PLN na całym rynku akcji.

Wzrósł kurs 162. spółek, a spadł 127, ale rynek utknął tuż pod rekordowym poziomem, a gdyby nie wysokie ceny miedzi, które pociągnęły KGHM (wzrost o 3,7 proc.), to nie byłoby nawet tego niewielkiego wzrostu indeksów, który jednak dziś zanotowano.

Takie zachowanie rynku świadczy o słabości popytu, ale może to być słabość chwilowa (zwłaszcza biorąc pod uwagę zachowanie złotego). Nie jest więc sygnałem do niepokoju, lecz po prostu powodem do dalszych obserwacji.

GIEŁDY W EUROPIE

Po pięciu wzrostowych tygodniach z rzędu, część inwestorów z europejskich parkietów realizowała dzisiaj zyski, co przełożyło się na lekkie spadki głównych indeksów. Impulsem do przeceny były słabe informacje ze spółek sektora technicznego oraz papierniczego.

Po części były one wynikiem umocnienia się euro i funta, które szkodzi konkurencyjności europejskich podmiotów. Lepiej radziły sobie spółki sektora paliwowego, dzięki wysokim cenom ropy na rynku surowcowym.

Znacznie dynamiczniej przebiegała realizacja zysków w Stanach, gdzie o godzinie 17:15 S&P i Dow Jones były odpowiednio 0,7 proc. i 0,9 proc. na minusie. Jest to jednak naturalna reakcja rynku na silne wzrosty z ostatnich tygodni i wydaje się, że inwestorzy tylko na chwilę odpuszczą atakowanie historycznych rekordów.

WALUTY

Euro podrożało i ponownie kosztuje ponad 1,42 USD. Siłę wspólnej waluty próbuje się tłumaczyć oczekiwaniem na jutrzejsze dane o inflacji w strefie euro, które mają przemawiać za dalszym wzrostem stóp w strefie euro, ale przecież to samo można powiedzieć o danych o inflacji w USA, które zostaną podane w środę. Rynek po prostu gra na osłabienie dolara i chyba nie potrzebuje żadnych mniej czy bardziej logicznych pretekstów do takich notowań.

Jen spadł dziś o 0,6 proc. do euro i pojawiła się także próba osłabienia japońskiej waluty do dolara, ale nie powiodła się.

U nas dane o inflacji mogły przybliżyć inwestorów do wniosku, że stopy procentowe znów mogą zacząć rosnąć, ale okazało się to bez znaczenia, wobec spadku dolara na świecie. U nas "zielonego" wyceniono na 2,603. Euro potaniało do 3,705 PLN, a frank do 2,208 PLN.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym trwającym od ostatniego wtorku, co jest wynikiem niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz kurczących się zapasów. Turecki parlament zagłosuje w tym tygodniu nad udzieleniem pozwolenia na przeprowadzenie ataków na kurdyjskich rebeliantów, którzy mają swoje bazy w północnym Iraku. Co więcej, presję na wzrost cen ropy wywierają malejące zapasy, które spadły poniżej poziomu pięcioletniej średniej kroczącej. Jest to o tyle niepokojące, że w okresie jesiennym z reguły rosły, bowiem producenci przygotowują się na wysoką podaż w czasie zimy. Cena londyńskiej baryłki brent podskoczyła dziś o 1,2 proc. ustanawiając nowy rekord na poziomie 82,00 USD.

Podrożały dzisiaj również miedź i złoto, czego główna przyczyna było osłabienie dolara na rynku walutowym. Po silnych wahaniach z ubiegłego tygodnia kurs miedzi lekko się uspokoił i po wzroście o 1 proc. pozostawał w okolicy 8.130 USD. Jeszcze silniej podrożało złoto, które po wzroście o 1,3 proc. jest najdroższe od 27 lat. Dzisiaj, jego uncja kosztowała już 760 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.