Tydzień: Wysyp świeżych danych

Tydzień: Wysyp świeżych danych
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-15 (11:06)

WYDARZENIE DNIA: Publikacji danych makroekonomicznych przewidzianych na ten tydzień, starczyłoby na dwa kolejne. Do tego spółki giełdowe zaczynają raportować osiągnięcia za III kwartał. Zaczynamy już dziś od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oczekiwany jest wzrost w granicach 10 proc. Dziś poznamy także wrześniowa inflację oraz bilans płatniczy Polski za sierpień.

Jutro inflacja w strefie euro oraz publikacja wskaźnika ZEW w Niemczech. W Stanach zaś dynamika produkcji przemysłowej. W środę poznamy stopę inflacji w USA, a także liczbę rozpoczętych nowych budów we wrześniu. Dane z rynku budowy domów za wrzesień również w środę ogłosi GUS. W czwartek poznamy dynamikę produkcji przemysłowej i jej ceny w Polsce. Swoje wyniki za III kwartał zaprezentuje Bank Millennium, który tradycyjnie otwiera sezon publikacji wyników.

SYTUACJA NA GPW

Piątkowe notowania przyniosły oczekiwaną korektę notowań. Oczekiwaną głównie ze względu na przebieg notowań w USA w czwartek i w Azji w piątek rano, nie zaś ze względu na kondycję naszego rynku. Ta wydaje się nadspodziewanie dobra.

Korekta musiała więc nadejść, ale wart podkreślenia jest wyraźny spadek obrotów, które podliczono na 1,4 mld PLN - o jedną trzecią mniej niż w czwartek i o połowę mniej niż we wtorek. Co więcej, można było zaobserwować zwiększone zainteresowanie akcjami spółek o średniej kapitalizacji - od najniższego punktu sesji mWIG zyskał ponad 1,5 proc.

W nadchodzącym tygodniu 32 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 47 proc. jego spadku.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Na piątkowej sesji główne amerykańskie indeksy wzrosły ok. pół procenta dzięki dobrym danym makro, a w rezultacie zyskały piąty tydzień z rzędu. Przyczyniła się do tego lepsza od oczekiwań publikacja sprzedaży detalicznej we wrześniu w Stanach, która jest ważna w kontekście obaw o negatywny wpływ spadających cen nieruchomości oraz ostatniego kryzysu kredytowego na chęć amerykanów do konsumpcji. Gorsza od prognoz (wyższa) okazała się wrześniowa inflacja w cenach producenta, jednak można się było tego spodziewać przy cenach ropy o 35-proc. wyższych niż przed rokiem.

Giełdy azjatyckie zaczęły tydzień od lekkich wzrostów, do czego najbardziej przyczyniły się spółki paliwowe korzystające na wysokiej cenie ropy na giełdach towarowych. Nikkei zyskał 0,2 proc., Hang Seng 0,9 proc., a Kospi 0,4 proc.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - po obronie na dolnej linii kanału trendu wzrostowego kurs spółki wspiął się na nowe szczyty. Rekord został ustanowiony w czwartek, czemu towarzyszyły raczej niewielkie obroty, można więc uznać, że był on pobity niejako z rozpędu po silnych wzrostach we wtorek. Niemniej, nowe szczyty są zawsze sygnałem kupna. Wskaźniki techniczne wyglądają całkiem nieźle - RSI sugeruje, że jest jeszcze potencjał do wzrostów, a na DMI i MACD utrzymują się sygnały kupna. W przypadku zapuszczania się kursu w dziewicze poziomy powyżej 3.900 pkt. ciężko mówić o jakichkolwiek poziomach oporu (zapewne będzie nim poziom 4.000 pkt.), natomiast w przypadku spadków silne wsparcie znajduje się w okolicach 3.700-3.730 pkt.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Asseco Poland - Prokom Software sprzedał w transakcji pakietowej 223.341 akcji o łącznej wartości 17,2 mln PLN (77,00 PLN za jedną).

Elstaroil - przychody spółki z działalności podstawowej we wrześniu wyniosły 24,1 mln PLN, a od początku roku 209 mln PLN.

Artman - kupił 100 proc. akcji w spółce Atrman Mode o wartości 200 tys. CZK, która będzie zajmować się sprzedażą towarów marki House w Czechach.

Bioton - udzielił pożyczkę singapurskiej spółce zależnej (SciGen) na kwotę 4 mln USD.

Jago - spółka w której członkowie rady nadzorczej pełnią funkcję członków zarządu kupiła 86.967 akcji po cenie 4,95 PLN.

Hygienika - prezes zarządu kupił 3.000 akcji po cenie 6,4 PLN.

Dom Development - członek rady nadzorczej sprzedał 285 akcji o łącznej wartości 41 tys. PLN.

Procad - przychody ze sprzedaży we wrześniu wyniosły 2,5 mln PLN (wzrost o 36 proc.), a od początku roku 23,5 mln PLN (wzrost o 52 proc.).

PROGNOZA GIEŁDOWA

Piątkowe zwyżki w USA mogą nie mieć większego znaczenia. Indeksy giełd amerykańskich zaledwie odrobiły straty z czwartku, a i to nie w pełni. Nie ma więc nowych rekordów. W Azji zwyżki były skromne, ale na większości rynków sesje zaczęły się od spadków - całość można więc uznać za udaną obronę przez zniżkami. To dobra wiadomość, ale nie tak dobra jak atak na nowe szczyty.

Prawdopodobnie sesja u nas zacznie się od zwyżek, ale skromych. WIG20 może mieć problemy z pokonaniem 3900 pkt. Ze względu na wartości indeksu bliskie rekordom trzeba wciąż uważnie obserwować wielkość obrotów - wszak dobre ceny mogą być wykorzystane do sprzedaży akcji.

Zachowanie złotego daje jednak podstawy do większego optymizmu. Po niemrawym początku możemy spodziewać się lepszego zakończenia sesji. Dane GUS o wynagrodzeniach i inflacji, oraz publikacja NBP o bilansie płatniczym raczej na GPW nie wpłyną. Ale na złotego już mogą.

WALUTY

Tydzień rozpoczął się od niemrawego handlu. Kurs euro trzyma się na poziomie 1,417 USD. Po umocnieniu dolara w poprzednim tygodniu i korekcie tego ruchu w ostatnich dniach, teraz rynek ma chwilę wytchnienia, w czasie której musi się zdecydować, czy będzie dążyć do dalszego osłabienia dolara, czy też raczej przedłuży korektę spadkową euro. Wskaźniki techniczne sugerują to drugie rozwiązanie.

Również drożejąca rupia i juan pomagają dolarowi.

Jen praktycznie nie zmienia notowań wobec dolara i euro.

U nas złoty wyznacza rano nowe rekordy. Kurs euro spadł do 3,716 PLN, a franka do 2,213 PLN. Dolar broni się na poziomie 2,621 PLN.

SUROWCE

Ropa utrzymuje się na poziomach bliskich rekordom w wyniku zaognienia sytuacji na Bliskim Wschodzie. W drugiej części ubiegłego tygodnia cena tego surowca silnie podskoczyła, ponieważ turecki rząd zagroził atakami na bazy kurdyjskich rebeliantów znajdujące się w północnym Iraku. Pozwolenie na ich przeprowadzenie uchwalił turecki parlament. Dziś rano cena londyńskiej baryłki brent waha się w okolicach 80,35 USD.

Miedź zaczyna tydzień od wzrostów wynikających ze spekulacji, że popyt na ten surowiec zgłaszany przez Chiny będzie utrzymywał się na wysokim poziomie. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku import miedzi do Państwa Środka był 41 proc. wyższy niż przed rokiem. Na giełdzie w Londynie tona miedzi podrożała o 0,8 proc. do poziomu 8.130 USD, a na giełdzie w Szanghaju podskoczyła o 1 proc.
Wzrosły również ceny metali szlachetnych. Kontrakty na złoto na nowojorskiej giełdzie podrożały o 0,4 proc. w wyniku lekkiego umocnienia eurodolara.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: