Polska wzięta szturmem

Polska wzięta szturmem
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-11 (18:08)

WYDARZENIE DNIA: Kurs dolara spadł dziś do 2,62 PLN, euro do 3,727 PLN - to poziomy najniższe odpowiednio od trzynastu i od pięciu lat. WIG20 pobił rekord wszech czasów. Skala wzrostu - zwłaszcza złotego - zaskakuje. Wynika przede wszystkim z powracającej gwałtownie mody na ryzyko na światowych rynkach.

Jen znowu spada i jest prawie najtańszy w historii wobec euro. To z kolei świetna wiadomość dla naszej waluty i stąd jej dzisiejsze rekordy. Z kolei atak na szczyt WIG20 był przygotowywany od zeszłego tygodnia. Równocześnie silne wzrosty odnotowano także w Budapeszcie i Pradze (także w Pradze padł rekord). Możemy więc mówić o napływie kapitału zagranicznego do całego regionu, który był ostatnio nieco zapomniany. Podczas gdy BUX, Px cz WIG zyskały przez ostatnie dwa miesiące 10-15 proc., indeksy innych giełd wschodzących zyskały nawet 40 proc.

SYTUACJA NA GPW

Pierwsza próba bicia rekordu przez WIG20 miała miejsce około 10-tej rano. Bez powodzenia. Obroty w tym czasie były już całkiem wysokie. Ale nieudana próba sprowokowała realizację zysków. Na kolejny atak trzeba było poczekać cztery godziny. Tym razem indeks przekroczył 3900 pkt i na koniec sesji utrzymał się powyżej tego pułapu, co oznacza rekord w cenach zamknięcia. W cenie intra-day wciąż obowiązuje rekord z 6 lipca - 3919 pkt (dziś zabrakło do niego 4 pkt).

Jeśli można na coś narzekać, to na pewno na obroty, które na całym rynku nie przekroczyły dziś 2 mld PLN. Z kolei bardzo zadowalająca jest szerokość rynku - podrożały akcje 174. spółek, potaniały 115. To z kolei pozwoliło na wyraźny wzrost indeksów mWIG i sWIG (obydwa najwyżej od miesiąca).
Przewaga obrotów przy spółkach rosnących jak 3 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Na europejskich parkietach utrzymuje się stabilny trend wzrostowy, co jest głównie zasługą spółek surowcowych zyskujących na wysokich cenach miedzi i ropy. Ciągle też utrzymują się dwie prędkości indeksów kontynentalnej części Europy oraz londyńskiego FTSE. Francuski CAC40 i niemiecki DAX zyskały dzisiaj zaledwie kilka dziesiątych procenta, podczas gdy wspomniany indeks giełdy w Londynie o godz. 17:00 zyskiwał prawie 1,5 proc. i był o krok od wejścia na nowe szczyty. Słabsze zachowanie kursów spółek niemieckich i francuskich można przypisać drogiemu euro (które szkodzi rodzimym eksporterom) jednak tylko częściowo, bowiem funt jest również w okolicy rekordowo wysokich poziomów. Indeksy w Stanach otworzyły się na blisko 0,5-proc. plusach również dzięki spółkom surowcowym oraz zapowiedzi uzyskania wyższej marży w trzecim kwartale przez Wal-Mart.

WALUTY

Trwa przyspieszona wyprzedaż dolara. Kurs euro ponownie przekroczył poziom 1,42 USD i jest najwyższy od zeszłego wtorku. Ze spadku dolara najbardziej cieszą się Amerykanie. Dziś opublikowane dane faktycznie wskazały na oczekiwany spadek deficytu handlowego w sierpniu - do 57,6 mld dolarów (oczekiwano 59 mld USD), przy wzroście eksportu i spadku importu. Mieszanka wymarzona - już mówi się o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego do 3,0 proc.

Jen spadł o 0,4 proc. do dolara i o 0,9 proc. do euro. Inwestorzy - wobec braku działań ze strony Banku Japonii - są przekonani, że mogą pożyczać jeny bezkarnie, nie obawiając się o wzrost ich wartości.

Co do złotego, to mamy do czynienia z dawno nie widzianym szturmem inwestorów zagranicznych na naszą walutę. Kurs franka spadł do 2,22 PLN.

SUROWCE

Po porannym wzroście o ponad 2 proc., cena londyńskiej bryłki brent utrzymuje się w okolicach 79,35 USD. Był on spowodowany informacją o napięciach w Iraku, gdzie rząd turecki zagroził atakiem na obozy kurdyjskich rebeliantów znajdujące się w północnej części tego kraju. Ponieważ jednak sytuacja w regionie wydaje się być bardzo stabilna, po południu inwestorzy koncentrowali się bardziej na prognozach dotyczących zmian rezerw benzyny w Stanach.

Dosyć spokojnie zachowuje się dziś cena miedzi, która podrożała rano o 0,5 proc. w wyniku osłabienia się dolara na rynku walutowym i tona tego surowca kosztuje 8.220 USD.

Taniejąca amerykańska waluta przełożyła się również na wzrosty cen metali szlachetnych. Złoto podrożało o 1,2 proc. do poziomu 748 USD za uncję, która w ciągu dnia była już nawet 4 USD droższa. Zostały tym samym ustanowione kolejne szczyty i złoto znów jest najdroższe od przełomu lat 70-tych i 80-tych.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.