Polska wzięta szturmem

Polska wzięta szturmem
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-10-11 (18:08)

WYDARZENIE DNIA: Kurs dolara spadł dziś do 2,62 PLN, euro do 3,727 PLN - to poziomy najniższe odpowiednio od trzynastu i od pięciu lat. WIG20 pobił rekord wszech czasów. Skala wzrostu - zwłaszcza złotego - zaskakuje. Wynika przede wszystkim z powracającej gwałtownie mody na ryzyko na światowych rynkach.

Jen znowu spada i jest prawie najtańszy w historii wobec euro. To z kolei świetna wiadomość dla naszej waluty i stąd jej dzisiejsze rekordy. Z kolei atak na szczyt WIG20 był przygotowywany od zeszłego tygodnia. Równocześnie silne wzrosty odnotowano także w Budapeszcie i Pradze (także w Pradze padł rekord). Możemy więc mówić o napływie kapitału zagranicznego do całego regionu, który był ostatnio nieco zapomniany. Podczas gdy BUX, Px cz WIG zyskały przez ostatnie dwa miesiące 10-15 proc., indeksy innych giełd wschodzących zyskały nawet 40 proc.

SYTUACJA NA GPW

Pierwsza próba bicia rekordu przez WIG20 miała miejsce około 10-tej rano. Bez powodzenia. Obroty w tym czasie były już całkiem wysokie. Ale nieudana próba sprowokowała realizację zysków. Na kolejny atak trzeba było poczekać cztery godziny. Tym razem indeks przekroczył 3900 pkt i na koniec sesji utrzymał się powyżej tego pułapu, co oznacza rekord w cenach zamknięcia. W cenie intra-day wciąż obowiązuje rekord z 6 lipca - 3919 pkt (dziś zabrakło do niego 4 pkt).

Jeśli można na coś narzekać, to na pewno na obroty, które na całym rynku nie przekroczyły dziś 2 mld PLN. Z kolei bardzo zadowalająca jest szerokość rynku - podrożały akcje 174. spółek, potaniały 115. To z kolei pozwoliło na wyraźny wzrost indeksów mWIG i sWIG (obydwa najwyżej od miesiąca).
Przewaga obrotów przy spółkach rosnących jak 3 do 1.

GIEŁDY W EUROPIE

Na europejskich parkietach utrzymuje się stabilny trend wzrostowy, co jest głównie zasługą spółek surowcowych zyskujących na wysokich cenach miedzi i ropy. Ciągle też utrzymują się dwie prędkości indeksów kontynentalnej części Europy oraz londyńskiego FTSE. Francuski CAC40 i niemiecki DAX zyskały dzisiaj zaledwie kilka dziesiątych procenta, podczas gdy wspomniany indeks giełdy w Londynie o godz. 17:00 zyskiwał prawie 1,5 proc. i był o krok od wejścia na nowe szczyty. Słabsze zachowanie kursów spółek niemieckich i francuskich można przypisać drogiemu euro (które szkodzi rodzimym eksporterom) jednak tylko częściowo, bowiem funt jest również w okolicy rekordowo wysokich poziomów. Indeksy w Stanach otworzyły się na blisko 0,5-proc. plusach również dzięki spółkom surowcowym oraz zapowiedzi uzyskania wyższej marży w trzecim kwartale przez Wal-Mart.

WALUTY

Trwa przyspieszona wyprzedaż dolara. Kurs euro ponownie przekroczył poziom 1,42 USD i jest najwyższy od zeszłego wtorku. Ze spadku dolara najbardziej cieszą się Amerykanie. Dziś opublikowane dane faktycznie wskazały na oczekiwany spadek deficytu handlowego w sierpniu - do 57,6 mld dolarów (oczekiwano 59 mld USD), przy wzroście eksportu i spadku importu. Mieszanka wymarzona - już mówi się o przyspieszeniu wzrostu gospodarczego do 3,0 proc.

Jen spadł o 0,4 proc. do dolara i o 0,9 proc. do euro. Inwestorzy - wobec braku działań ze strony Banku Japonii - są przekonani, że mogą pożyczać jeny bezkarnie, nie obawiając się o wzrost ich wartości.

Co do złotego, to mamy do czynienia z dawno nie widzianym szturmem inwestorów zagranicznych na naszą walutę. Kurs franka spadł do 2,22 PLN.

SUROWCE

Po porannym wzroście o ponad 2 proc., cena londyńskiej bryłki brent utrzymuje się w okolicach 79,35 USD. Był on spowodowany informacją o napięciach w Iraku, gdzie rząd turecki zagroził atakiem na obozy kurdyjskich rebeliantów znajdujące się w północnej części tego kraju. Ponieważ jednak sytuacja w regionie wydaje się być bardzo stabilna, po południu inwestorzy koncentrowali się bardziej na prognozach dotyczących zmian rezerw benzyny w Stanach.

Dosyć spokojnie zachowuje się dziś cena miedzi, która podrożała rano o 0,5 proc. w wyniku osłabienia się dolara na rynku walutowym i tona tego surowca kosztuje 8.220 USD.

Taniejąca amerykańska waluta przełożyła się również na wzrosty cen metali szlachetnych. Złoto podrożało o 1,2 proc. do poziomu 748 USD za uncję, która w ciągu dnia była już nawet 4 USD droższa. Zostały tym samym ustanowione kolejne szczyty i złoto znów jest najdroższe od przełomu lat 70-tych i 80-tych.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.