Jest porozumienie, ale dolar nadal traci

Jest porozumienie, ale dolar nadal traci
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-17 (12:36)

Niespodzianki nie było. Amerykańscy politycy osiągnęli porozumienie na ostatnią chwilę i dziś kończy się paraliż administracji. Pewne straty zostały już jednak poniesione i rynek zastanawia się jakie będzie miało to konsekwencje dla wzrostu, a przez to dla dolara.

Dziś w USA mamy dwie ciekawe publikacje makro, w Wielkiej Brytanii opublikowane będą dane o sprzedaży, zaś w Polsce produkcja przemysłowa.

Kongres przyjął porozumienie

Dziś w nocy Kongres USA przegłosował porozumienie w sprawie budżetu i limitu długu. Prezydent je podpisał. Niemniej jednak porozumienie zakłada finansowanie administracji USA tylko do 15 stycznia 2014 roku. To był warunek Republikanów, którzy chcą utrzymać na administracji presję w celu wynegocjowania cięć wydatków w dłuższym terminie. Do 13 grudnia ma pracować specjalna komisja, która ma wypracować długofalowy plan i długofalowe porozumienie odnośnie budżetu i limitu zadłużenia. Jeśli takie porozumienie nie zostanie wypracowane – a do takich wniosków niestety prowadzą ostatnie doświadczenia – na początku przyszłego roku grozi nam kolejny paraliż. Limit długu został podniesiony teoretycznie do 7 lutego 2014 roku. Teoretycznie, bo w praktyce Departament Skarbu będzie miał możliwość utrzymania wypłacalności do maja lub czerwca. Ten temat został więc dość mocno odsunięty. Dlatego też temat polityki USA zostanie z nami, m.in. ze względu na przyszłoroczne wybory do Kongresu. Dla rynków w tym roku będzie już jednak miał nieco mniejsze znaczenie.

W jakiej kondycji jest amerykańska gospodarka?

Politycy porozumieli się, ale da tygodnie paraliżu odcisnęły z pewnością piętno na gospodarce. Pytanie tylko w jakiej skali i – co może jest jeszcze bardziej istotne – jak wpłynie to na tempo ożywienia, które i tak zdawało się dostawać we wrześniu lekkiej zadyszki. Odpowiedzi na te pytania będą kluczem dla zachowania wyprzedanego dolara. Wczoraj można było zauważyć, iż silne umocnienie amerykańskiej waluty zostało szybko wykorzystane do jej sprzedaży. Dla rynku walut kluczowe są bowiem krótkoterminowe stopy procentowe, a część inwestorów może zakładać, iż shutdown bardzo wyraźnie odsunie w czasie ograniczenie QE przez Fed, szczególnie z Yellen na czele tej instytucji.

Czy tak będzie? Przekonamy się po publikacji danych w ciągu najbliższego miesiąca. Wkrótce poznamy zaległe dane o zatrudnieniu i sprzedaży detalicznej za wrzesień, nieznacznie później kolejne dane o zatrudnieniu – tym razem za październik. Pokażą one, na ile negatywny dla rynku pracy był shutdown. Warto będzie też obserwować, czy powrót względnej normalności w Waszyngtonie sprawi, iż koniunktura znów zacznie się poprawiać (co najszybciej zobaczymy w danych tygodniowych z rynku pracy).

Dziś również dwie ciekawe figury. O 14:30 tygodniówki, pokazujące wpływ shutdownu w jego drugim tygodniu. O 16:00 indeks aktywności w rejonie Filadelfii – podobny indeks dla okolic Nowego Jorku odnotował w październiku duży spadek.

Ponadto w kalendarzu: sprzedaż w UK, produkcja w Polsce, wypowiedzi FOMC, Google

W Wielkiej Brytanii o 10:30 poznamy raport o sprzedaży detalicznej. Rynek oczekuje wzrostu o 0,4% m/m. Do tej pory dane w tym tygodniu (inflacja, bezrobocie) były lekko pozytywne dla GBP, zatrzymując przecenę brytyjskiej waluty. Sprzedaż to ostatni raport w tym tygodniu. W Polsce o 14:00 dane o produkcji. Nasza prognoza to +4,8%.

Ponadto, po sesji na Wall Street ważny raport kwartalny – opublikuje go Google. Po osiągnięciu porozumienia w USA wyniki będą w centrum uwagi Wall Street, przynajmniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wcześniej wypowiedzi kilku członków Fed – są to jednak skrajne gołębie (Evans, Kocherlakota) i jastrząb (George) – dlatego wiele o ocenie gospodarki przez Fed po porozumieniu te wypowiedzi nam nie powiedzą.

Na wykresach:

AUDUSD, D1 – para atakuje ważny opór, który opisywaliśmy w zeszłym tygodniu. Jeśli uda się pokonać 0,9529 to następny opór będzie wypadał w okolicach 0,9663. W bardziej wzrostowym scenariuszu notowania mogą dojść nawet w okolice 0,9792 (szczyty z końca maja). Jeśli chodzi o najbliższe wsparcie to cały czas obowiązuje niebieska linia trendowa. W przypadku jej pokonania rynek mógłby zmierzać do okolic 0,9391. Pokonanie wsparcia na 0,9284 będzie oznaczało zanegowanie scenariusza wzrostowego.

GBPUSD, D1 – notowania GBPUSD znalazły się w okolicach kluczowego wsparcia. Po odbiciu się od linii wielotygodniowego trendu spadkowego obecnie mamy do czynienia z korektą. Aby utrzymać trend wzrostowy konieczna jest obrona jasnoniebieskiej linii trendowej wraz z ostatnim lokalnym dołkiem na 1,5920. Jeśli tak się nie stanie to notowania mogą zniżkować nawet w okolice 1,5717. Z drugiej strony dopóki linia trendowa będzie utrzymana możliwy jest ponowny atak na ciemnoniebieską linię trendową.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.