Porozumienia nadal nie ma

Porozumienia nadal nie ma
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-10-14 (10:42)

Amerykańscy politycy nie spieszą się. Teraz w ofensywie są Demokraci, którzy odrzucili propozycję Republikanów i chcą bezwarunkowego przyjęcia budżetu i podniesienia limitu długu. Zapowiada to nerwowy początek tygodnia na rynkach.

Demokraci wykorzystali zmiękczenie tonu przez Republikanów w ubiegłym tygodniu do ofensywy politycznej. Zamiast przystać na negocjacje po otwarciu rządu i podniesieniu limitu zadłużenia na przynajmniej kilka tygodni, zażądali otwarcia rządu bez jakichkolwiek warunków. W tej sytuacji nie trudno domyśleć się, jaka była reakcja Republikanów i czym skończyłaby się dla Boehnera akceptacja tych żądań. Głosowania w Senacie oczywiście nie było i w zasadzie nie wiadomo do końca jak dalej mają wyglądać rozmowy. Kluczowa data to czwartek, 17.10. Czasu jest niewiele – na rynku może zacząć robić się nerwowo.

Nienajlepsze dane z Chin

Dane o chińskim PKB za trzeci kwartał są jedną z ciekawszych publikacji tego tygodnia. W weekend poznaliśmy kilka figur miesięcznych – m.in. inflację oraz bilans handlowy. Obydwie publikacje mogły rozczarować. CPI w skali roku wyniósł 3,1%, powyżej oczekiwań. Wyższa inflacja może oznaczać, iż PBOC będzie pod presją na zacieśnianie polityki pieniężnej, szczególnie, że ceny nieruchomości rosną znacznie szybciej.

Eksport po raz kolejny w tym roku był na minusie (w skali roku). Dane o wolumenach handlowych po wiosennym skandalu fakturowym (eksport był zawyżany, zaś import zaniżany) nie cieszą się dużym zaufaniem. 3-miesięczna średnia pokazuje po wrześniu wzrost eksportu o 3,9% r/r (3,8% w drugim kwartale) oraz importu o 8,4% (4,9% w drugim kwartale). Dane są zatem niekorzystne z punktu widzenia PKB – jakkolwiek nadwyżka handlowa w drugim kwartale wyniosła 61,5 mld USD, było to o niemal 18 mld USD mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

W kalendarzu: protokół RBA, Bernanke

Kalendarz na poniedziałek w zasadzie nie istnieje. Wydarzenia rynkowe zaczynają się od wtorkowej sesji azjatyckiej. O 2.30 mamy protokół z posiedzenia RBA. Bank Australii cały czas może obniżyć stopy procentowe i dlatego minutes będą wydarzeniem dla AUD. Pół godziny później rozpocznie się wystąpienie Bena Bernanke, ale będzie on przemawiał z okazji… 20-lecia niezależności Banku Meksyku, dlatego też trudno oczekiwać istotnych dla rynku sugestii.

Oczywiście inwestorzy będą przede wszystkim czekać na kolejne rozdania w Waszyngtonie, tak dziś, jak i w kolejnych dniach. Poza tym, warto zwrócić uwagę na takie wydarzenia jak:

Dane z Wielkiej Brytanii: CPI (wtorek), rynek pracy (środa), sprzedaż detaliczna (czwartek) – przed miesiącem mieliśmy zaskakujący spadek stopy bezrobocia, wobec którego funt kontynuował zwyżkę; teraz brytyjska waluta jest w odwrocie, dane mogą przypieczętować ten trend
Dane z USA – jest ich niewiele ze względu na paraliż: NY Fed (wtorek), Beżowa Księga (środa), Philly Fed (czwartek) – indeksy Fed pokażą wpływ paraliżu na aktywność ekonomiczną na wschodnim wybrzeżu
PKB Chin – piątek; chiński rynek akcji konsoliduje się po okresie wyraźnych wzrostów na fali optymizmu, co do ożywienia; czy dane taki optymizm uzasadnią?
Wyniki kwartale spółek z Wall Street – Citi, Intel, BoA, Yahoo, GS, MS, GE, Verizon – w piątek będzie można wyciągać pierwsze wnioski

Na wykresach:

EURUSD, D1 – na wykresie dziennym pary EURUSD możemy obserwować potencjalną formację głowy z ramionami, gdzie prawe ramię w tej formacji może się dopiero tworzyć. Opory są aktualnie wyznaczone przez linię trendu poprowadzoną po ostatnich szczytach od 3 października (1,3646) oraz przez linię równoległą do linii szyi, która została odłożona na lewym ramieniu we wspomnianej formacji RGR. Jeśli zatem doszłoby do pokonania wsparcia i trwałego zejścia pod 1,3500, to droga w okolice 1,3323 powinna zostać otwarta.

EURGBP, D1 – w ubiegłym tygodniu funt kontynuował osłabienie w relacji do euro. W rezultacie obserwujemy podejście pod 0,8500 gdzie znajdują się lokalne opory wynikające z poprzedniego minimum oraz okrągłego poziomu. Dodatkowo przy 0,8500 przebiega górne ograniczenie w kanale trendowym, o które teraz toczy się walka. Wybronienie tej linii powinno oznaczać zakończenie korekty nieregularnej ABC i powrót do spadków, co daje niedźwiedziom okazję z krótkim stop lossem i będzie potwierdzone przez wybicie czerwonej linii trendu. Trwałe wyjście nad 0,8500 zaneguje powyższy scenariusz.

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.