Aktualny kurs TEZOS (XTZ) na żywo

Tezos (XTZPLN)
XTZ - Tezos 6.799
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę TEZOS (XTZ) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Tezos - Aktualna cena XTZ w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
XTZ - Tezos USDT - Tether Tezos USDT XTZUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Tezos - XTZTezos jest bazującą na blockchain, zdecentralizowaną i otwartoźródłową platformą obsługującą inteligentne kontrakty i transakcje peer-to-peer. Projekt posiada własny łańcuch bloków złożony z ponad 400 węzłów (bakers) oraz kryptowalutę Tezos (XTZ).

Węzły Tezos osiągają porozumienie co do ważności bloków za pomocą modelu płynnej weryfikacji stawki (Liquid Proof-of-Stake – LPoS). Zarządzanie siecią odbywa się wg zasady on-chain, która umożliwia społeczności posiadaczy monet XTZ wprowadzanie automatycznych zmian w protokole przez głosowanie. Dzięki temu platforma unika hard forków (podziałów łańcucha) wymaganych w niektórych blockchainach przy istotnych aktualizacjach.


Aktualna cena Tezos oraz Wykres XTZ

O platformie Tezos i tokenie XTZ

Kryptowaluta Tezos - XTZ Token Platformę Tezos zaprojektował Arthur Breitman, inżynier pracujący w Waymo LLC, który w 2014 roku opublikował white paper projektu. Arthur Breitman to także były analityk Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Breitman z żoną Kathleen stworzył w 2015 roku firmę Dynamic Ledger Solutions, która zajęła się rozwojem projektu Tezos. W kwietniu 2017 roku Breitmanowie założyli w Zug w Szwajcarii fundację Tezos w celu zarządzania za jej pośrednictwem środkami przeznaczonymi na wsparcie budowanej platformy.

Fundacja w lipcu 2017 roku zorganizowała zbiórkę ICO, podczas której sprzedała ponad 607 mln tokenów Tezos (XTZ) i zebrała 232 mln dolarów. ICO Tezosa było jedną z największych zbiórek w czasie eksplozji popularności kryptowalut w tamtym czasie. Do zbiórki dołączył m.in. miliarder Tim Draper.

Monety Tezos wyemitowane podczas ICO były tokenami bazującymi na standardzie ERC-20 w blockchainie Etherum. W zbiórce nie określono kwoty do uzyskania oraz docelowej liczby tokenów.

Po zbiórce ICO powstały wątpliwości co do prawidłowego wykorzystania zebranych funduszy. Pojawiły się problemy z wywiązywaniem się platformy z obietnic złożonych inwestorom. Np. tokeny długo nie pojawiały się na giełdach kryptowalut, a także okazało się, że użytkownicy kupili je bez gwarancji zwrotu. Ujawniono też, że monety Tezos nie mają charakteru spekulacyjnego. Co więcej, wbrew zapewnieniom, testowa sieć nie została uruchomiona w roku 2017, a dopiero 30 czerwca 2018 roku, a sieć główna (mainnet) ruszyła we wrześniu 2018 r.

W owym czasie środkami zebranymi podczas ICO dysponował prezes fundacji Tezos Johann Gevers. Zatargi wewnątrz projektu między Dynamic Ledger Solutions a fundacją Tezos, spowodowały powstanie fali krytyki w środowisku inwestorów oraz złożenie pozwu sądowego przeciw twórcom projektu. Prezes Johann Gevers zrezygnował ze swojej funkcji w dniu 22 lutego 2018 roku.

W październiku 2018 roku sprawą ICO Tezosa zainteresowała się SEC, czyli amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. SEC wszczęła dochodzenie w sprawie nielegalnej dystrybucji aktywów przez Tezos.

W sierpniu 2020 roku zakończył się 3-letni proces o wyplatę 25 mln dolarów uczestnikom zbiórki funduszy podczas ICO w 2017 roku. Fundacja Tezos zgodziła się wypłacić całkowitą kwotę roszczenia.

O protokole Tezos

Protokół Tezos bazuje na tzw. płynnym dowodzie stawki (LPoS) i służy obsłudze inteligentnych kontraktów Turinga w rozproszonej bazie danych typu blockchain. Język programowania, który w systemie Tezos służy do tworzenia inteligentnych kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji to Michelson. Język ten został specjalnie zaprojektowany dla Tezosa, aby zwiększyć bezpieczeństwo usług świadczonych przez sieć.

W sieci Tezos opartej na LPoS węzły weryfikujące i dołączające bloki do łańcucha nazywane są „bakers” („piekarze”). Do swojej roli „bakers” wybierane są wg kryterium wielkości zablokowanej puli monet XTZ, a po udanej walidacji bloku i dołączeniu go do łańcucha otrzymują nagrodę w nowych monetach.

Użytkownicy posiadający tokeny Tezos mają możliwość delegowania ich węzłom, które to dzielą się z nimi częścią swoich nagród. Ci użytkownicy, którzy posiadają monety, a ich nie delegują, narażają się na utratę ich wartości wskutek inflacji, ponieważ nowe tokeny są tworzone i przekazywane „piekarzom” w celu walidacji każdego nowego bloku, co oznacza, że ich ilość jest nieograniczona.

W październiku 2020 roku roczna stopa inflacji monety Tezos wynosiła 3,6 proc. Od początku 2021 roku prawie 80 proc. wszystkich tokenów XTZ było albo zablokowanych przez węzły, albo oddelegowanych węzłom przez użytkowników.

W protokole Tezos dozwolone są automatyczne aktualizacje po zatwierdzeniu w głosowaniu zgłoszonych propozycji. Do głosowania uprawnieni są wszyscy posiadacze tokenów XTZ.

Na wiosnę 2019 roku firma Least Authority opublikowała wyniki raportu na temat systemu Tezos. Audytorzy przeprowadzili na zlecenie fundacji Tezos pięć kontroli w roku 2018. Kontrolerzy stwierdzili, że rozwiązania Tezosa dobrze chronią blockchain przed reorganizacją i niekontrolowaną walidacją bloków. Least Authority stwierdziła również, że prawdopodobieństwo skutecznej, samodzielnej walidacji jest niewielkie, nawet jeżeli nieuczciwy „piekarz” posiada bardzo duże zasoby tokenów XTZ.

Kurs kryptowaluty XTZ i giełdy z rynkiem tej monety

Tezos - XTZ Tezos to jedna z pierwszych platform bazujących na łańcuchu bloków i obsługujących inteligentne kontrakty. Kapitalizacja tokena XTZ to dziś (czerwiec 2021) około 2 mld 430 mln dolarów, a wolumen handlowy wynosi około 91 mln 300 tys. USD. Moneta XTZ ma charakter inflacyjny, czyli jej podaż nie jest ograniczona. Do dziś wyemitowano 880 055 377 jednostek XTZ, a w obiegu rynkowym znajduje się ich 850 023 979.

XTZ można kupić albo sprzedać za waluty fiducjarne lub inne kryptowaluty na około 150 giełdach. Wysokość kursu tokena w USD to 2,85 USD (czerwiec 2021, giełda Kraken).

Pary tokena Tezos z innymi kryptowalutami i walutami fiat znajdziemy m.in. na giełdzie Kraken, Bitfinex, Bittrex czy Coinbase. Na obecnej na polskim rynku kryptowalut giełdzie BitBay możemy handlować monetami XTZ w parach z PLN, EUR, GBP, USDT lub BTC.

Portfele, w których przechowamy kryptowalutę XTZ

Monety XTZ bazują na własnym łańcuchu bloków, ale wiele z popularnych portfeli kryptowalutowych umożliwia zarządzanie tymi tokenami.

Portfel Guarda to jeden z tzw. multiwalletów obsługujących kryptowalutę Tezos. Znajdziemy go w wersjach do instalacji na komputery oraz urządzenia mobilne, na systemy operacyjne Windows, MacOS, iOS i Android. Guarda występuje również jako portfel on-line oraz rozszerzenie przeglądarki stron www Chrome.

Innym popularnym multiwalletem, który może posłużyć do zarządzania monetami XTZ, jest aplikacja na urządzenia mobilne Trust Wallet. Możemy zainstalować ją na smartfonie lub tablecie z systemem operacyjnym Android albo iOS.

Tezos poleca też aplikację Galleon dostępną do instalacji na komputerach lub smartfonach/tabletach. Galleon występuje jako program, który zainstalujemy na systemach Windows, MacOS, Linux oraz iOS. W planach jest też udostępnienie tej aplikacji w wersji na system Android.

Monetą XTZ możemy też zarządzać z poziomu portfeli sprzętowych, czyli urządzeń elektronicznych podłączanych do komputerowego portu USB. Obsługę tokenów umożliwiają portfele Ledger Nano S i Nano X oraz Trezor One i Model T.