Aktualny kurs MAKER (MKR) na żywo

Maker (MKRPLN)
MKR - Maker 14166.49
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę MAKER (MKR) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Maker - Aktualna cena MKR w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
MKR - Maker USDT - Tether Maker USDT MKRUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Maker - MKRToken Maker (MKR) to druga obok DAI moneta systemu MakerDAO, jednak pełniąca zupełnie inną funkcję. DAI jest stablecoinem powiązanym cenowo z dolarem amerykańskim (USD) i na platformie MakerDAO służy do świadczenia usług finansowych w oparciu o blockchain. MKR z kolei w sytuacji kryzysu na rynku kryptowalut może wziąć udział w dokapitalizowaniu projektu i jest monetą zarządczą, której posiadacze są uprawnieni do głosowania w zakresie modyfikacji protokołu i wprowadzania zmian w systemie. Siła głosów danego posiadacza zależy od ilości tokenów w proporcjach 1 MKR = 1 głos.


Aktualna cena Maker oraz Wykres MKR

Maker (MKR) jest tzw. tokenem użytkowym (utility token) utworzonym w standardzie ERC20 na platformie Ethereum. Podaż monety jest ograniczona do liczby 1 mln jednostek MKR. Kurs MKR w przeciwieństwie do wyceny DAI jest zmienny i podlega wahaniom rynkowym.

Platforma MakerDAO i monety MKR

Token Maker - MakerDAO kryptowaluta MakerDAO, czyli Zdecentralizowana Organizacja Autonomiczna Maker miała swoje początki w roku 2014 na platformie BitShares, a twórcą projektu jest duński przedsiębiorca Rune Christensen. Smart kontrakt Maker i kryptowalutę DAI uruchomiono na blockchainie Ethereum w dniu 18 grudnia 2017 roku.

Token użytkowy MKR został wprowadzony do projektu w celu uprawnienia użytkowników do decydowania o wysokości stóp zabezpieczeń pożyczek i zmianach w protokole. Posiadacze monet MKR biorą udział w zarządzaniu platformą (Maker Governance), czyli np. w głosowaniach nad przyjęciem tzw. parametrów ryzyka dla nowo przyjętego rodzaju zabezpieczenia. Za udział w emisji DAI w kontraktach CDP, posiadacze tokenów otrzymują nagrody w postaci opłat transakcyjnych w MKR (tzw. stability fee).

Posiadanie MKR jest jednak obarczone ryzykiem zabezpieczenia stabilności w przypadku wystąpienia spadku ceny kryptowaluty zabezpieczającej (ETH) poniżej rynkowej wartości tokenów DAI w czasie zbyt krótkim, aby system mógł ten spadek zneutralizować poprzez sprzedaż zabezpieczeń.

Zabezpieczenie ma zadziałać w taki sposób, że w ww. kryzysowej sytuacji pewna ilość tokenów MKR może być wyemitowana przez smart kontrakt jako pozarynkowa pula i sprzedana w celu pokrycia strat związanych ze spadkiem wyceny ETH. Pojawienie się większej ilości monety Maker (MKR) i sprzedaż jej na rynku, musi spowodować znaczny spadek jej wyceny.

Takie niebezpieczeństwo zachęca jednak posiadaczy MKR do wprowadzania zmian w systemie, które oddalą widmo zapaści projektu Maker i utraty wartości posiadanej przez nich kryptowaluty. Należy zaznaczyć, że opisana powyżej konieczność pokrycia strat przy pomocy emisji MKR jeszcze nigdy nie zaistniała.

Gdzie i za ile kupimy kryptowalutę Maker (MKR)?

Powstała wraz z platformą MakerDAO kryptowaluta Maker (MKR) jest częścią jednego ze starszych projektów zdecentralizowanych finansów. Obecnie (czerwiec 2021) wg serwisu coinmarketcap.com jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 3 mld USD, a wolumen handlowy to nieco ponad 85 mln USD. Kurs Maker na giełdzie Gate.io wynosi około 3000 USDT za 1 MKR.

W obrocie znajduje się około 1 mln tokenów MKR i jest to ich maksymalna liczba, która została wykreowana. Ograniczona ilość tokenów oznacza, że moneta Maker jest kryptowalutą deflacyjną. Rynki MKR w parach z kryptowalutami lub walutami fiducjarnymi znajdziemy na kilkudziesięciu światowych giełdach kryptowalut m.in. Gate.io, Coinbase, Bittrex, Binance czy Gemini. Na giełdzie BitBay możemy sprzedać lub kupić monety Maker za złotówki.

Portfele, w których przechowamy tokeny MKR

Krypto Maker MKR - Portfel/kurs Monetą MKR możemy zarządzać z poziomu każdego portfela, który obsługuje tokeny standardu ERC20 sieci Ethereum. Znajdziemy w tej grupie zarówno programy instalowane na komputerach lub smartfonach, jak i urządzenia elektroniczne podłączane do portu USB komputera, czyli tzw. hardware wallets.

Przede wszystkim do programowych portfeli służących do obsługi tokenów ERC20 zaliczyć należy aplikację Metamask, która jest dodatkiem do głównych przeglądarek stron www, czyli Firefoxa, Chrome, Edge i Brave.

Zasoby MKR obsłużymy także za pomocą programu Exodus, czyli uniwersalnego multiwalleta przeznaczonego do pracy na komputerach i urządzeniach mobilnych. Exodusa pobierzemy z internetu i zainstalujemy na systemach operacyjnych Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Trust Wallet to kolejny multiwallet na urządzenia mobilne, który można wykorzystać jako narzędzie do przechowywania MKR oraz realizacji transakcji w tej kryptowalucie. Trust Wallet możemy zainstalować zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS.

Tokeny MKR obsłużymy także przy pomocy wspomnianych portfeli sprzętowych Nano S i Nano X z oferty firmy Ledger. Do wyboru mamy także urządzenia One oraz Model T pod marką Trezor.