Aktualny kurs CHAINLINK (LINK) na żywo

Chainlink (LINKPLN)
LINK - Chainlink 64.74
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę CHAINLINK (LINK) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Chainlink - Aktualna cena LINK w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
LINK - Chainlink ETH - Ethereum Chainlink BTC LINKBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LINK - Chainlink EUR - Unia Europejska Chainlink EUR LINKEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LINK - Chainlink USDT - Tether Chainlink USDT LINKUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Chainlink - LINKChainlink (LINK) to zdecentralizowana sieć tzw. wyroczni dostarczająca dane z zewnętrznych źródeł do łańcuchów bloków (blockchain). Chainlink jest jednym z ważniejszych projektów wykorzystywanych do dostarczania informacji aplikacjom w zdecentralizowanych finansach (DeFi) i oferuje swoje usługi instytucjom oraz korporacjom, które zamierzają wykorzystać technologię blockchain w swoich działaniach.

Projekt Chainlink nie ma własnego blockchaina, a moneta LINK jest tokenem w standardzie ERC677, czyli rozszerzeniu ERC20 w sieci Ethereum. W tokenach LINK są wypłacane nagrody operatorom węzłów w sieci Chainlink za dostarczanie danych smart kontraktom opartym o łańcuchy bloków.


Aktualna cena Chainlink oraz Wykres LINK

Historia i zastosowanie platformy Chainlink

Chainlink kryptowaluta - Link token Założycielem platformy Chainlink jest kalifornijski przedsiębiorca Siergiej Nazarow, który stworzył ją w 2017 roku. Nazarow jest także założycielem firm SmartContract (2014) i Chainlink Labs (2020) zaangażowanych w wiele projektów dostarczania danych smart kontraktom działającym na podstawie łańcuchów bloków.

Nazarow napisał white paper Chainlink razem z Arim Juelsem, pracownikiem Cornell Tech, który służył w tym przedsięwzięciu jako doradca techniczny. Dokument został opublikowany 4 września 2017 roku.

W dniu 19 września 2017 roku Siergiej Nazarow uruchomił zbiórkę funduszy na rozwój platformy (ICO). W jej efekcie zebrano 32 mln USD w monetach ETH, co było celem ICO, a udało się go osiągnąć w 24 godziny. Przed ICO utworzono na blockchainie Ethereum 1 mld tokenów LINK, z których 350 mln znalazło się w publicznej ofercie sprzedaży. Firma SmartContract oferowała w ICO swoje monety inwestorom instytucjonalnym, o czym może świadczyć minimalna kwota w ETH przeznaczona na zakup LINK, która wynosiła 100 jednostek. Za 1 ETH można było kupić 2600 LINK. Około 300 mln pozostało w dyspozycji SmartContract.

Chainlink z powodzeniem wszedł we współpracę z największymi światowymi korporacjami technologicznymi i finansowymi. W lipcu 2017 roku platforma połączyła swoją sieć z systemami telekomunikacyjnej organizacji bankowej SWIFT. W latach 2017 i 2018 platforma nawiązała także współpracę z ubezpieczycielem AXA oraz największym na świecie producentem układów scalonych Intel.

W roku 2019 sieć Chainlink została zintegrowana z platformą analizy danych BigQuery firmy Google, co umożliwiło jej dostarczanie danych z tego źródła aplikacjom opartym na blockchain. W 2020 r. po wyborach prezydenckich w USA agencja Associated Press oświadczyła, że dane z głosowania w tych wyborach opublikowane przez nią w Everipedii, były dostarczane przez Chainlink.

To kalendarium można jeszcze uzupełnić informacją, że w kwietniu 2021 roku została opublikowana zaktualizowana wersja white paper Chainlink.

Zasada działania sieci Chainlink

Chailink (Link) - Blockchain coin Sieć Chainlink zapewnia dostęp do zewnętrznych danych smart kontraktom i zdecentralizowanym aplikacjom zbudowanym na bazie łańcucha bloków (blockchain). Źródłami danych dla blockchain, z których korzysta Chainlink, mogą być interfejsy API, bazy danych on-line, strony internetowe czy serwery innego zastosowania. W sieci Chainlink możliwy jest również transfer danych ze smart kontraktów do odbiorców w przestrzeni poza blockchain.

Oprogramowanie Chainlink składa się ze zdecentralizowanych wyroczni programowych przekazujących zewnętrzne informacje dla smart kontraktów w sposób możliwy przez nie do odbioru i przetworzenia. Wyrocznie przekazują również dane z blockchain na zewnątrz łańcucha w formie odpowiedniej dla zewnętrznego odbiorcy. Nazwa „wyrocznia” pochodzi od bardzo ważnej roli, jaką pełni to oprogramowanie, bowiem od wiarygodności przekazanych przez nie danych zależy efekt pracy smart kontraktu lub innej aplikacji opartej o dany blockchain.

Istnieją oczywiście scentralizowane wyrocznie obsługujące smart kontrakty i inne skrypty funkcjonujące w łańcuchach bloków, jednak Chainlink ma pewną nad nimi przewagę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo procesu transferu danych.

Scentralizowana, pojedyncza wyrocznia, czyli wąskie gardło obsługi zewnętrznych danych, jest mocno narażona na błędy, awarie lub ataki. Gdy ona zawiedzie, aplikacje polegające na jej pracy i danych przez nią dostarczanych oraz cały system przetwarzania, który znajduje się „za nią”, wykonają niepożądaną albo i szkodliwą pracę. Nietrudno więc zauważyć, że jest ona bardzo ważnym, ale i słabym ogniwem w całym łańcuchu obsługi danych, na pewnym etapie przetwarzanych często przez programy oparte na blockchain.

Słaby punkt w postaci scentralizowanych wyroczni i możliwość zniekształcenia danych przez nie transferowanych został nazwany „problemem wyroczni”. Chainlink ze swoim projektem wyroczni zdecentralizowanej stara się wyeliminować lub mocno złagodzić ten defekt.

Między zdecentralizowanym systemem Chainlink a scentralizowanymi przekaźnikami danych występuje zasadnicza różnica. Chainlink w odróżnieniu od scentralizowanych i pojedynczych ośrodków transferu jest rozproszoną siecią wielu węzłów weryfikującą wiele źródeł informacji.

Kiedy smart kontrakt wysyła sygnał zapotrzebowania na dane pochodzące ze źródła na zewnątrz łańcucha bloków, jest on przekazywany do węzłów Chainlink, a one oferują zrealizowanie zamówienia. Weryfikowanie węzłów jako godnych zaufania wyroczni dla aplikacji w łańcuchu bloków opiera się o ocenę reputacji danego węzła, którą on potwierdza poprzez blokowanie przez dłuższy czas tokenów LINK. Do zachowania statusu zaufanego, węzły zachęcane są opłatami w monetach LINK, które są przekazywane im przez smart kontrakty w zamian za świadczenie usług dostarczania danych.

Giełdy z rynkiem LINK i aktualny kurs kryptowaluty

W okresie pisania tego tekstu (czerwiec 2021), kapitalizacja rynkowa LINK osiąga poziom ponad 13 mld 200 mln USD, co sytuuje tę monetę na 12 miejscu w rankingu wśród wszystkich kryptowalut. Ten poziom kapitalizacji oznacza spadek tokena z 5 miejsca w roku 2020.

Dobowy wolumen wymiany LINK to około 1 mld 450 mln USD. Ilość wyemitowanych monet LINK jest stała i wynosi 1 mld. W obrocie rynkowym wg serwisu coinmarketcap.com znajduje się nieco ponad 420 mln jednostek LINK. Dane pochodzą z serwisu coinmarketcap.com.

Poziom wyceny rynkowej Chainlink (LINK) przekracza obecnie 30 USD, podczas gdy podczas zbiórki ICO wartość tego tokenu wynosiła około 11 centów. LINK kupimy na ponad 20 ważnych giełdach kryptowalut m.in. Huobi, Binance, Bittrex, Gate.io, Kraken czy BitBay. Na BitBay możliwy jest handel monetami LINK w parze z PLN.

Portfele Chainlink (LINK)

Linkchain coin Tokeny LINK funkcjonują w standardzie ERC20 Ethereum, a więc będą obsługiwane przez portfele programowe i sprzętowe, które są przystosowane do przechowywania tego rodzaju monet.

Kryptowalutę Chainlink w pierwszym rzędzie obsłużymy przy pomocy programu Metamask, który jest dodatkiem do najpopularniejszych przeglądarek internetowych m.in. Firefox i Chrome. Drugim popularnym portfelem programowym, w którym przechowamy LINK, będzie multiwallet Exodus. Ten portfel występuje w wersjach do instalacji na komputerze lub smartfonie, na systemy operacyjne Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Aplikacją na urządzenia mobilne, przy pomocy której możemy zarządzać tokenami LINK, jest Trust Wallet. Program ten znajdziemy w wersjach na systemy operacyjne Android oraz iOS.

Portfele sprzętowe (hardware wallets) to urządzenia elektroniczne podłączane do komputerowych portów USB. Przynajmniej dwóch producentów udostępnia takie urządzenia do obsługi monet Chainlink. Jest to firma Ledger i jej modele Nano S i Nano X oraz Trezor i jego portfele One i Model T.