Aktualny kurs GOLEM (GNT) na żywo

Golem (GNTPLN)
GNT - Golem
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę GOLEM (GNT) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Golem - Aktualna cena GNT w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas

Golem - GNTGolem Network jest projektem rozproszonego superkomputera, w którym każdy może udostępnić moc obliczeniową swojego urządzenia oraz każdy może skorzystać z połączonej mocy całej sieci. W sieci tej funkcjonuje kryptowaluta o nazwie Golem, znana pod skrótem GLM lub GNT.

Kryptowaluta GLM jest tokenem w standardzie ERC-20 w sieci Ethereum. Golem nie podlega kopaniu, a liczba monet jest na stałe ustalona na 1 mld GLM, z czego 820 mln przeznaczono do obrotu na rynku. GLM (GNT) można kupić na wielu giełdach kryptowalut.


Aktualna cena Golem oraz Wykres GNT

Sieć i kryptowaluta Golem

Kryptowaluta Golem GLM - GNT Sieć Golem powstała w roku 2017, a jej pomysłodawcą i założycielem jest Julian Zawistowski, absolwent SGH w Warszawie. Oprócz Zawistowskiego w zespole twórców Golema uczestniczy około 20 specjalistów, w większości doświadczonych programistów.

Golem jest projektem otwartoźródłowym (open-source), w założeniu mającym być rozproszonym superkomputerem, nazwanym przez Juliana Zawistowskiego „Uberem na komputery”, czyli systemem udostępniania mocy obliczeniowej zwanym cloud computing.

Moc obliczeniowa komputerów spiętych w sieć Golem ma być wykorzystywana do wykonywania skomplikowanych obliczeń w badaniach naukowych, renderingu grafiki 3D czy pracy na dużej ilości danych. Twórcy projektu liczą na to, że wykorzystanie ich sieci będzie tańsze i efektywniejsze niż praca scentralizowanych superkomputerów.

Golem Network umożliwia także tworzenie, utrzymywanie oraz zdecentralizowaną dystrybucję oprogramowania w sieci. Golem udostępnia usługi w chmurze, takie jak Platform-as-a-Service (PaaS) i Infrastructure-as-a-Service (IaaS) oraz API dla programistów.

Wszyscy mogą włączyć się w sieć Golem i udostępniać moc obliczeniową własnej maszyny. Udział w sieci wynagradzany jest kryptowalutą GLM (dawniej GNT). Golem Network działa w trybie peer-to-peer, czyli ma charakter zdecentralizowany. Wszystkie węzły Golem odgrywają taką samą rolę, a w sieci brak jest centrali zarządzającej całością. Taka struktura sieci czyni ją tańszą i bardziej bezpieczną.

Każdy z węzłów Golem Network może pełnić zarówno funkcję dostawcy mocy obliczeniowej, jak i jej odbiorcy. Proces dostarczania mocy oraz korzystania z niej odbywa się za pomocą programu Golem daemon. Rozliczenia między dostawcami a odbiorcami dokonuje się tylko i wyłącznie za pomocą tokenów GLM. Transfer monet odbywa się za pomocą sieci Ethereum z udziałem protokołu zkSync, który ogranicza koszty transakcji lub standardu ERC-20.

Wszystkie tokeny GLM zostały utworzone w dniu 13 listopada 2016 roku na etapie ICO, czyli podczas publicznej emisji w celu sfinansowania projektu. Utworzono ich 1 mld, z czego 820 mln przeznaczono do rynkowego obrotu, 6% przypadło zespołowi developerów Golem, a 12% firmie Golem Factory GmbH. Za 1 mln tokenów Golem zwanych wtedy GNT należało zapłacić 1 ETH kosztujące w tamtym okresie około 10 USD. Sprzedaż ICO Golem trwała tylko 29 minut, co było wtedy najkrótszą tego typu akcją w historii.

Kurs Golem (GLM) i giełdy, na których można handlować tą kryptowalutą

Golem GLM GNT - Cena/kurs Kapitalizacja rynkowa kryptowaluty GLM wynosi na dziś dzień około 370 mln USD, a wolumen handlowy z ostatniej doby to około 18,5 mln USD (coinmarketcap.com). Kurs Golem na giełdzie Bitfinex wyniósł na dzień pisania tego artykułu 0,37 USD za 1 GLM. Daje to znaczny wzrost od chwili powstania monety, którą po wprowadzeniu na rynek pod koniec 2016 roku, można było kupić za 0,01 USD.

GLM kupimy na kilkudziesięciu giełdach kryptowalut m.in. Bitfinex, Bitstamp, Bittrex, Coinbase czy Binance. Na tej ostatniej platformie znajdziemy rynki Golem tylko w parach z Bitcoinem (BTC) i Ethereum (ETH). Rynkiem o dużej popularności GLM jest Korea Południowa, a wolumen koreańskich giełd to kilkadziesiąt procent dziennego wolumenu tej monety.

Golema możemy kupić również za złotówki, co będzie możliwe na giełdzie BitBay. Kryptowaluty GLM należy szukać tam pod kodem GNT.

Jak przechowywać monety Golem (GLM)?

Kryptowalutę GLM możemy przechowywać na portfelach, które obsługują adresy funkcjonujące w sieci Ethereum. Do wyboru mamy tu zarówno portfele programowe, jak i sprzętowe.

W pierwszym rzędzie warto wymienić portfel on-line My Ether Wallet. Jest to aplikacja w formie witryny internetowej, gdzie możemy stworzyć konto, które będzie służyć do przechowywania i wysyłania wszystkich monet opartych o blockchain Ethereum. Innym wartym uwagi portfelem jest Metamask, który jest wtyczką do popularnych przeglądarek m.in. Firefox i Chrome.

Ze sprzętowych portfeli obsłużą naszego Golema produkty firmy Ledger, czyli modele Nano S i Nano X, a z urządzeń oferowanych przez Trezora, będą to portfele One i Model T.