Aktualny kurs EOS (EOS) na żywo
EOS (EOSPLN)
4.35
0.00%
0.0000
Bid/Ask:
4.0000/4.0000 zł
Ostatnia zmiana: 21:38:32
Dzisiejsze notowania EOS - Aktualna cena EOS w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty | Symbol | Kurs | Zmiana | Zmiana | Bid | Ask | Czas |
---|---|---|---|---|---|---|---|
EOS USDT | EOSUSDT | ₮ 2561 | 3.20% | 45.53 zł | 2560 | 2567 | 21:33:14 |
EOS to kryptowaluta, która została stworzona razem z protokołem EOS.IO opartym na technologii blockchain. Sieć EOS.IO jest w założeniu zdecentralizowaną i otwartoźródłową (open source) platformą obsługującą inteligentne kontrakty, zdecentralizowane przedsiębiorstwa (DAC) i umożliwiająca tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Jej twórcy dążą do wyeliminowania opłat transakcyjnych oraz do osiągnięcia prędkości przetwarzania transakcji w sieci do 1 mln na sekundę. Nazwa kryptowaluty EOS pochodzi od starogreckiego słowa „świt”.
Aktualna cena EOS oraz Wykres EOS
Charakterystyka sieci i kryptowaluty EOS
Platforma EOS została stworzona przez zarejestrowaną na Kajmanach firmę block.one, której dyrektorem technicznym był wtedy Daniel Larimer, który tworzył takie zdecentralizowane projekty jak Bitshares, Steemit, a także uczestniczył w budowaniu rozproszonej platformy mediów społecznościowych czy tworzeniu algorytmu konsensusu Delegated Proof of Stake. Larimer zrezygnował z pracy w block.one w dniu 10 stycznia 2021 roku.Sieć testowa EOS Dawn 1.0 została uruchomiona 3 września 2017 r. Następne wersje uruchomiono: 4 grudnia 2017 r. (Dawn 2.0 4), 25 stycznia 2018 r. (Dawn 3.0) i 7 maja 2018 r. (Dawn 4.0).
W dniu 26 czerwca 2017 block.one ogłosiła zbiórkę funduszy w formie emisji ICO, która przyniosła rekordowe 4,2 mld USD. Było to też najdłuższe, bo trwające około roku ICO w historii kryptowalut.
Rozprowadzono wtedy 1 mld monet EOS po cenie 99 centów na początku zbiórki, a miały one formę tokenów ERC20 Ethereum. To pozwoliło wszystkim włączyć się w blockchain EOS od razu po wydaniu oprogramowania 1 czerwca 2018 roku, kiedy to rozpoczął się długotrwały proces migracji sieci na własny blockchain.
Migracja oznaczała, że moneta EOS przestała być tokenem ERC20 w sieci Ethereum. Wszystkie monety podczas migracji musiały być rejestrowane lub przesyłane na giełdy wspierające blockchain EOS. Monety niezarejestrowane, które pozostały w formie tokenów ERC20 zostały pozbawione wszelkiej wartości. Ostatecznie główna sieć EOS (mainnet) ruszyła z datą 14 czerwca 2018 roku.
To właśnie tego dnia ilość głosów posiadaczy tokenów EOS osiągnęła minimalne 15%, co było konieczne do powołania (delegate) tzw. Producentów Bloków. Są to specjalne węzły, których zadaniem jest zatwierdzanie i dodawanie transakcji do bloków w łańcuchu. Takich producentów w sieci EOS jest 21, a wyłaniani są w głosowaniu użytkowników kryptowaluty EOS spośród tzw. Oczekujących Producentów Bloków.
Siła głosu poszczególnych użytkowników zależy od ilości posiadanych monet. Producenci Bloków otrzymują w monetach EOS nagrodę za swoją pracę, a algorytm utrzymywania sieci w taki sposób nazywa się Delegated Proof of Stake. Z 1 mld monet EOS 10 proc. jest przeznaczonych na nagrody dla Producentów. Czas wydobycia bloku w blockchainie EOS to 3 sekundy.
Na platformie EOS do tworzenia aplikacji używa się stworzonego w 2017 roku języka programowania WebAssembly, który rozwijają tacy giganci jak Google, Apple, Mozilla i Microsoft.
Wątpliwości i kontrowersje wokół platformy EOS
Platforma EOS to demokratyczna organizacja posiadająca własną konstytucję, w której istnieje kontrowersyjny punkt nr 17, w którym zapisano zasadę, że w przypadku braku transakcji w ciągu 3 lat na danym adresie, zostanie on nieodwracalnie usunięty, a ulokowane na nim monety będą wystawione na aukcji.Ze względu na ograniczoną do 21 liczbę węzłów tworzących bloki, decentralizacja EOS jest podawana w wątpliwość. Na dodatek sieć ma centralny organ nadzoru pod nazwą EOS Core Arbitration Forum (ECAF). Rada ta ma duże uprawnienia w zarządzaniu siecią m.in. może nakazywać Producentom Bloków blokowanie adresów EOS, jeżeli nabierze podejrzeń co do możliwych nieprawidłowości.
W roku 2018 kilka razy zdarzyło się, że ECAF zamroziła adresy z powodu kradzieży czy innych zdarzeń. Raz wystąpiła nawet sytuacja, kiedy to jeden z Producentów Bloków samowolnie zamroził 7 adresów, którą to blokadę ECAF potwierdziła post factum.
Społeczność podnosi fakt, że powyższe cechy EOS są zaprzeczeniem idei decentralizacji oraz nieodwracalności transakcji i wyłącznej odpowiedzialności użytkowników kryptowalut. Można spotkać się z opiniami, że taki sposób organizacji platformy, będzie skutkował trudnościami w działaniu i różnymi zakłóceniami oraz nadużyciami, gdy wymiana danych w sieci zacznie osiągać duże rozmiary.
W roku 2019 r. na block.one została nałożona kara amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w wysokości 4 miliardów USD za zorganizowanie niezarejestrowanej zbiórki ICO. Kara wyniosła 24 mln USD, a block.one zapłaciła ją na skutek ugody z SEC.
Kurs i giełdy z rynkiem EOS
Na dzień pisania tego tekstu kryptowaluta EOS wyceniana jest na 7,17 USD (Binance). Wg serwisu coinmarketcap.com kapitalizacja rynkowa EOS wynosi 6 938 250 685 USD, dzięki czemu moneta zajmuje 23 miejsce w zestawieniu z innymi kryptowalutami. Wolumen 24h EOS to 5 121 631 681 USD. W obiegu znajduje się 953 738 543 jednostek EOS.EOS-a kupimy i sprzedamy na ponad 20 giełdach kryptowalut m.in. Kraken, Huobi, Bithumb, Binance, Coinbase, Bitfinex. Tą kryptowalutą pohandlujemy także za złotówki, a można to zrobić na giełdzie BitBay.
Portfele EOS
Monety EOS przechowamy na wielu portfelach, tak programowych, jak i sprzętowych.W pierwszym rzędzie warto wymienić portfel on-line eosauthority.com, który jest jednocześnie eksploratorem blockchaina EOS. Inny popularnym portfelem programowym jest aplikacja Scatter, występująca w wersji na komputer, na systemy operacyjne MacOS, Windows i Linux. Monety EOS obsłużymy też przy pomocy portfela Simple EOS w wersji na komputerowe systemy Windows, Mac OS i Linux.
Z poziomu smartfona możemy zarządzać naszymi zasobami EOS przy pomocy aplikacji Guarda lub Lumi, które możemy zainstalować na urządzeniach z systemami iOS i Android.
Jeżeli zależy nam wyjątkowym bezpieczeństwie naszych środków w EOS, możemy skorzystać z portfeli sprzętowych w postaci niewielkich urządzeń podłączanych do komputera za pośrednictwem portu USB. Takie portfele to Nano X i Nano S firmy Ledger czy Trezor Model T.