Aktualny kurs DAI (DAI) na żywo

DAI (DAIPLN)
DAI - DAI
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę DAI (DAI) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania DAI - Aktualna cena DAI w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas

DAI - DAIDAI jest rodzajem stablecoina, czyli kryptowalutą, której reguły zakładają stabilną wartość jeden do jednego z jakimś walorem, tu z dolarem amerykańskim. Technicznie DAI jest tokenem standardu ERC20 opartym o łańcuch bloków (blockchain) sieci Ethereum.

Omawiany w tym tekście token DAI jest częścią projektu MakerDAO, czyli zdecentralizowanej platformy pożyczkowej, gdzie pobierane pożyczki w DAI są nadzabezpieczone w kryptowalucie.


Aktualna cena DAI oraz Wykres DAI

Historia powstania MakerDAO

DAI Stablecoin - Kryptowaluta MakerDAO Platformę MakerDAO stworzył w 2014 roku duński przedsiębiorca Rune Christensen. W dniu 18 grudnia 2017 roku kryptowalutę DAI i powiązane z nią smart kontrakty uruchomiono na blockchainie Ethereum.

W roku 2018 firma venture capital Andreessen Horowitz za 15 mln USD kupiła 6 proc. tokenów MKR, które uprawniają ich posiadaczy do zarządzania protokołem MakerDAO. Również w tym samym roku została stworzona fundacja Maker z siedzibą w Kopenhadze, której zadaniem jest dbanie o rozwój platformy np. poprzez wspieranie tworzenia odpowiedniego oprogramowania.

W 2019 roku wystąpił wewnętrzny konflikt w MakerDAO o integrację z tradycyjnym systemem finansowym. Rune Christensen optował za rozwiązaniami, które dawałyby możliwość uczestnictwa aktywów innych niż kryptowaluty w systemie zabezpieczeń DAI. Różnica zdań wśród kadry MakerDAO doprowadziła do odejścia dyrektora technicznego Andy’ego Mileniusa.

W marcu 2020 roku w efekcie zachwiania rynku w związku z początkiem pandemii COVID-19, moneta DAI uległa spirali delewarowania, która u szczytu spowodowała wycenę 1 DAI o wysokości 1,11 USD wobec założonej wyceny do 1,00 USD.

Jak MakerDAO zapewnia stabilny kurs DAI?

DAI nie jest stablecoinem powiązanym z dolarem za pomocą rezerwy w gotówce przechowywanej przez emitenta tak jak dzieje się to np. w przypadku USDT. Kurs DAI spójny z USD utrzymywany jest przy pomocy powiązania z ETH, utrzymywanego przez smart kontrakty w blockchain Ethereum.

Gdy kurs 1 DAI zaczyna spadać poniżej ceny równej lub bardzo zbliżonej do 1 USD, system smart kontraktów podnosi stopę procentową zadłużenia użytkowników. To zachęca ich do spłaty długów, a zwrócone monety są niszczone, co powoduje zmniejszenie ich całkowitej podaży. Zmniejszenie ilości monet na rynku daje efekt w postaci wzrostu wyceny DAI.

W przypadku, gdy cena DAI zaczyna rosnąć względem dolara, stopy procentowe są obniżane co zachęca do brania pożyczek, co powoduje tworzenie nowych DAI i zwiększenie podaży. Gdy ilość nowych tokenów wrasta, kurs DAI do dolara spada.

Stabilność kursu nie jest zapewniana przez żadne prawne reguły czy tzw. zaufaną trzecią stronę w rodzaju banku lub innej instytucji.

Nadzabezpieczone pożyczki DAI

Zasoby ETH są zabezpieczeniem pożyczek w DAI, a jako emitent tych monet występuje smart kontrakt. Tworzy on i wypłaca (pożycza) żądane DAI w zamian za przekazane przez użytkownika tokeny Ether (ETH). ETH zostaną zwrócone, gdy pożyczka w DAI zostanie spłacona wraz z odsetkami. Pożyczki są nadzabezpieczone, czyli aby je otrzymać, należy wpłacić ETH o wartości przekraczającej wysokość pożyczki.

Nadmiarowe zabezpieczenie powinno wynosić przynajmniej 150 proc. wartości pobieranej kwoty w DAI, a pożyczkobiorca umieszcza swoje ETH w smart kontrakcie o nazwie CDP (zabezpieczona pozycja długu). Jest oczywiście możliwe blokowanie większych ilości ETH, a ilość kreowanych i pożyczanych przez użytkownika DAI jest elastyczna, jednak nie może ona przekroczyć pewnej zabezpieczanej w ETH kwoty. Jeżeli zabezpieczenie spadnie poniżej 150 proc., użytkownikowi zostaną naliczone opłaty karne.

Globalne rozliczenie jako zabezpieczenie zablokowanych ETH

DAI moneta Maker DAO - Kurs/logo W celu dobrego zabezpieczenia systemu, zespół twórców MakerDAO dodał do niego proces pod nazwą „globalnego rozliczenia”. Po jego uruchomieniu system Maker zostaje zawieszony, a posiadacze DAI i CDP otrzymują tzw. zabezpieczenie bazowe.

Działa to w ten sposób, że w chwili, gdy globalne rozliczenie jest uruchamiane, a użytkownik posiada 100 DAI, może on wymienić je za pośrednictwem smart kontraktu na ETH wg kursu Etheru do USD. Monety ETH zawarte jako zabezpieczenia w CDP będą podobnie uwolnione i zwrócone ich właścicielom.

Wspomniane globalne rozliczenie może być uruchomione przez zaufane grono osób posiadających tzw. klucze rozliczeń globalnych. Owo grono może skorzystać ze swoich uprawnień, gdy zauważy, że z systemem dzieje się coś złego. Globalne rozliczenie oznacza łagodne zamykanie systemu, które jest rodzajem ugody polegającej tylko na zwrocie zabezpieczenia.

W tym procesie nie jest możliwe wejście w kontakt z systemem w imieniu użytkownika czy przejęcie czyichś środków. Najgorszym scenariuszem jest możliwość strat wynikających ze zmienności kursu zabezpieczenia, które może ponieść użytkownik w czasie trwania zawieszenia systemu.

Kurs i giełdy z kryptowalutą DAI

Projekt MakerDAO jest jedną ze starszych platform zdecentralizowanych finansów (DeFi). Moneta DAI będąca jednym z elementów tej platformy osiąga kapitalizację rynkową rzędu 5 mld 200 mln USD. Wolumen handlowy DAI wynosi trochę ponad 252 mln USD, liczba tokenów w obrocie to około 5 mld 220 mln jednostek DAI. Liczba wyemitowanych monet jest zmienna i wynosi obecnie około 5 mld DAI (Powyższe dane dotyczą połowy czerwca 2021).

DAI możemy wymienić na waluty FIAT lub kryptowaluty na wielu światowych giełdach. Na EUR wymienimy DAI na giełdzie Kraken, na BTC na Bittrex, Bitfinex, Bithumb czy EXMO. Na USD możemy wymienić DAI na platformach Bitstamp, FTX lub Coinbase. Za złotówki możemy kupić DAI na polskiej giełdzie BitBay.

Portfele służące do zarządzania tokenami DAI

Jako że moneta DAI to token standardu ERC20 działający na blockchainie Ethereum, możemy zarządzać nią za pośrednictwem portfeli programowych oraz sprzętowych obsługujących tokeny tego typu.

Do portfeli, na których przechowamy DAI, można zaliczyć aplikację Metamask, która jest dodatkiem do popularnych przeglądarek ston www, czyli Chrome, Firefox, Brave i Edge. Zasobami DAI możemy także zarządzać z poziomu programu Exodus, który jest aplikacją przeznaczoną do instalacji na komputerach lub smartfonach/tabletach. Exodusa zainstalujemy na urządzeniach z systemami operacyjnymi Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Trust Wallet to portfel programowy służący do pracy na urządzeniach mobilnych, który także może znaleźć zastosowanie jako magazyn DAI oraz narzędzie, przy pomocy którego wykonamy transakcje z udziałem tej monety. Trust Wallet jest aplikacją stworzoną do pracy na systemach operacyjnych Android i iOS.

DAI przechowamy także na porfelach sprzętowych firm Ledger oraz Trezor. Modele Ledgera, które świetnie się do tego nadają to Ledger Nano S i Nano X oraz Trezor One i Model T.