Aktualny kurs COMPOUND (COMP) na żywo

Compound (COMPPLN)
COMP -  Compound 240.33
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę COMPOUND (COMP) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Compound - Aktualna cena COMP w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
COMP -  Compound USDT - Tether Compound USDT COMPUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

 Compound - COMPCOMP to moneta natywna dla projektu zdecentralizowanych finansów (DeFi) Compound Finance. Kryptowaluta COMP jest tokenem standardu ERC20 w łańcuchu bloków Ethereum, a w Compound Finance służy do kontrolowania zmian w protokole.

Protokół Compoud Finance jest rozproszonym systemem pożyczek opartych o smart kontrakty sieci Ethereum i zajmuje ważne miejsce jako dostawca tego typu usług w segmencie DeFi. Pożyczki na platformie Compound są udzielane przez użytkowników innym użytkownikom bez udziału trzeciej strony.


Aktualna cena Compound oraz Wykres COMP

O platformie Compound Finance

Kryptowaluta COMP - Compounf Finance token Compound jest swego rodzaju kontem oszczędnościowym, które daje możliwość zarabiania odsetek i przy tym nie ma potrzeby powierzania środków żadnemu pośrednikowi. Platforma umożliwia także branie pożyczek w kryptowalutach bez pośrednictwa tzw. zaufanej trzeciej strony. Działanie platformy opiera się o smart kontrakty w łańcuchu bloków Ethereum, co automatyzuje zarządzanie i przechowywanie środków dodawanymi do systemu. Korzystanie z rozwiązań protokołu Compound nie jest skomplikowane ani trudne.

Compound Finance jest protokołem „bezpozwoleniowym”, czyli pozwala każdemu łączyć się z własną siecią przy pomocy portfeli Web 3.0 (np. Metamask) i zarabiać na odsetkach od zablokowanego kapitału. Ani dostawcy płynności, czyli pożyczkodawcy, ani pożyczkobiorcy nie muszą uzgadniać warunków transakcji, bo kontaktują się z protokołem, który zapewnia zabezpieczenia i reguluje stopy procentowe. Aktywa kontrahentów są zawarte w pulach płynności, które funkcjonują jako smart kontrakty. Algorytm na bieżąco koryguje stopy procentowe dostaw i pożyczek, co oznacza, że są one dostosowywane wg podaży i popytu.

Dostarczone zasoby aktywów zwane pozycjami, są śledzone przy pomocy tokenów ERC20 cTokens. Tokeny te reprezentują roszczenia do odpowiednich części pul płynności w systemie.

Przykładowo, w przypadku gdy dokonasz depozytu ETH, będzie on zamieniony na cETH. Depozyt złożony ze stablecoinów USDC stanie się zasobem cUSDC itd. Depozyty składające się z wielu kryptowalut, będą zarabiać odsetki wg innej stopy procentowej przypisanej do każdej monety.

cTokens są wymienialne na część puli przez nie reprezentowaną, co oznacza, że zdeponowane aktywa są cały czas dostępne w portfelu. Podczas wzrostu odsetek w wyniku działania rynku pożyczkowego, cTokens zarabiają odsetki, które stają się wymienialne na aktywa główne. Posiadanie tokena ERC20 właśnie w taki sposób staje się zarabianiem odsetek na platformie Compound.

Korzystanie z platformy Compound Finance zaczyna się od podłączenia portfela Web 3.0 z zasobami tokenów do systemu Compound. Portfelem może być Metamask, a podłączenia dokonamy na stronie app.compound.finance. To czy użytkownicy będą mogli pożyczyć od kogoś token lub pożyczyć go komuś, zależy od tego, czy jest on odblokowany.

Aby zacząć pożyczać komuś tokeny, należy odblokować aktywa, którym chcemy dostarczyć płynność i a następnie podpisać transakcję w portfelu. W tej samej chwili aktywa zostaną dodane do puli i zaczną zarabianie na odsetkach. W chwili podpisania transakcji nasze aktywa podlegają konwersji na cTokens.

Jeżeli zaś chcemy pożyczyć aktywa od kogoś, czyli z puli płynności musimy wpłacić zabezpieczenie pożyczki. Za taką wpłatę uzyskamy tzw. moc pożyczania, dzięki której będziemy mogli pożyczać od Compound, a raczej za pośrednictwem tej platformy od innych użytkowników. Od wielkości mocy pożyczania oraz konkretnego zasobu, który chcemy pożyczyć, zależy nasza „zdolność pożyczkowa”, czyli ilość aktywów, którą algorytm Compound pozwoli nam uzyskać w charakterze pożyczki.

Compound to platforma DeFi działająca tak jak inne tego typu projekty wg zasady zabezpieczenia nadmiarowego (overcollateralization). W tym przypadku pożyczkobiorcy muszą zapewnić kwotę zabezpieczenia wyższą od żądanej kwoty pożyczki.

W Compound każdy zasób ma własną, unikalną Roczną Stopę Procentową (APR) dla pożyczek i dostarczania płynności. Wartości te są także korygowane jest wg poziomu podaży i popytu, co dodatkowo zwiększa unikalność stóp procentowych dla każdego tokenu.

Zarządzanie platformą przy pomocy tokenów COMP

Platforma Compound Finance została założona przez Roberta Leshnera jako firma posiadająca formalny zarząd, a jej finansowanie zostało zapewnione przez inwestorów venture capital. Z czasem kontrola systemu została zdecentralizowana i przekazana posiadaczom tokenów COMP.

Dzięki temu osoby posiadające w zasobach tokeny COMP mają wpływ na protokół Compound i mogą zgłaszać propozycje jego modyfikacji i usprawnień oraz głosować nad ich przyjęciem w głosowaniach on-chain. Głosowaniom najczęściej podlegają sprawy stóp procentowych pożyczek i dostaw, wyboru wyroczni blockchain (oracles), których powinna używać sieć Compound czy rynków cTokens wartych dodania do systemu.

Kurs i giełdy z kryptowalutą COMP

Platforma Compound Finance to jeden z ważniejszych projektów w branży DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów. Kapitalizacja rynkowa monety COMP wynosi na dzień pisania tego tekstu (początek czerwca 2021) około 7 mld USD, a wolumen handlowy tokenu to niecałe 800 mln USD. Monety COMP wyemitowano w liczbie 10 mln jednostek, co jest wartością ostateczną, a w obrocie na rynku znajduje się około 5 mln 237 tys. COMP. Powyższe dane pochodzą z serwisu coinmarketcap.com.

Na giełdzie Binance kryptowaluta COMP wyceniana jest obecnie na około 363 USD. Oprócz tej platformy, COMP kupimy lub sprzedamy na wielu innych dużych giełdach kryptowalut np. Bitfinex, FTX, OKEx, Bittrex czy Coinbase. Parę COMP ze złotówkami udostępnia do handlu giełda BitBay.

Portfele służące do zarządzania tokenami COMP

Kryptowaluta COMP jest tokenem standardu ERC20 w sieci Ethereum, więc można zarządzać jej zasobami z poziomu wielu popularnych portfeli programowych i sprzętowych, które obsługują monety działające w oparciu o blockchain Ethereum.

Monety COMP przechowamy oraz wykonamy przy ich pomocy różne transakcje przede wszystkim w portfelu Metamask. To program występujący jako dodatek do przeglądarek internetowych m.in. Firefox i Chrome. Do zarządzania COMP można wykorzystać także portfel Exodus, instalowany na komputerach i urządzeniach mobilnych, w wersjach na systemy operacyjne Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.

Aplikacją, która także może posłużyć do przechowywania tokenów COMP, jest program na urządzenia mobilne Trust Wallet. Tę aplikację znajdziemy w wersjach na systemy operacyjne iOS oraz Android.

Tokeny COMP zabezpieczymy również na portfelach sprzętowych. Doskonale posłużą do tego modele Nano S i Nano X Ledgera oraz Trezor One i Model T.