Aktualny kurs BITCOIN GOLD (BTG) na żywo

Bitcoin Gold (BTGPLN)
BTG - Bitcoin Gold
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę BITCOIN GOLD (BTG) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Bitcoin Gold - Aktualna cena BTG w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas

Bitcoin Gold - BTGKryptowaluta Bitcoin Gold (BTG) to moneta oparta o kod źródłowy Bitcoina (BTC), która powstała 24 października 2017 roku jako drugi po Bitcoin Cash (BCH) tzw. fork, czyli gałąź łańcucha bloków BTC. Organizatorzy forka zdecydowali się na jego stworzenie, gdy uznali, że sieć Bitcoin zmierza do centralizacji, co jest sprzeczne z ideą kryptowalut P2P (peer-to-peer).

Bitcoin Gold jest kryptowalutą otwartoźródłową (open-source), opartą o blockchain (łańcuch bloków) i algorytm Proof of Work (PoW). Funkcją skrótu (hash) w BTG był na początku algorytm Equihash, który w roku 2018 został zastąpiony algorytmem Zhash (Equihash-BTG). Bitcoin Gold jest tak jak Bitcoin monetą deflacyjną, co wynika z faktu, że ilość jednostek BTG jest ograniczona do 21 mln.


Aktualna cena Bitcoin Gold oraz Wykres BTG



Sieć Bitcoin Gold jest tak jak sieci większości kryptowalut zdecentralizowana, czyli transakcje zawierane są między użytkownikami bez pośrednictwa centralnych serwerów. Weryfikacja transakcji następuje tu w procesie wykonywania obliczeń kryptograficznych w rozproszonej sieci niezależnych węzłów. Podczas potwierdzania transakcji powstają nowe monety BTG, które są nagrodą dla właścicieli węzłów. Ze względu na trudność kryptograficznego procesu, jest on nazywany „kopaniem”.

Technologia i przyczyny powstania Bitcoin Gold (BTG)

Kryptowaluta Bitcoin Gold - Kurs, cena Jak pisaliśmy na wstępie, kryptowaluta Bitcoin Gold (BTG) powstała jako boczna gałąź łańcucha bloków Bitcoina (BTC). Twórcy BTG zadecydowali o stworzeniu własnego odgałęzienia, a więc w pewnym sensie odmiany Bitcoina, ponieważ uznali, że sieć Bitcoin przestała pasować do wizji jej twórcy Satoshiego Nakamoto. Satoshiemu bowiem zależało, aby jego dzieło było w 100% zdecentralizowane, a ciężar utrzymania sieci, a więc wykonywania obliczeń kryptograficznych w celu tworzenia bloków zawierających transakcje w całości spoczywał na zwykłych użytkownikach kryptowaluty.

Satoshi zaplanował, że sieć będzie utrzymywana dzięki pracy zwykłych urządzeń domowych, takich jak komputery PC z kartami graficznymi czy nawet smartfony. Praktyka pokazała jednak, że z czasem pracę kryptograficzną w sieci Bitcoina przejęły wielkie kopalnie oparte o urządzenia wyposażone w dedykowane układy ASIC, zaprojektowane do pracy na algorytmie hashującym SHA-256. W dziedzinie obliczeń, a więc kopania w sieci BTC dominującą pozycję uzyskała chińska firma Bitmain, zarówno producent koparek jak i właściciel kopalń czyli de facto centrów zarządzania siecią BTC.

Dlatego projektanci Bitcoin Gold postanowili oddzielić się od głównego łańcucha bloków Bitcoin i stworzyć własą monetę o innym algorytmie haszującym (Equihash) odpornym na zastosowanie do jego rozwiązywania układów ASIC. Do pewnego czasu ten zamiar udawało się wprowadzać w życie, jednak z czasem zostały skonstruowane koparki ASIC pracujące na Equihash. Więc w 2018 roku, został wykonany fork na łancuchu Bitcoin Gold w celu zmiany algorytmu hashującego.

Obecnie jest nim odmiana Equihash znana jako Equihash (144,5), Equihash-BTG albo Zhash. Ten typ algorytmu potrzebuje więcej pamięci, niż mogą dostarczyć koparki ASIC, za to doskonale sprawdza się na urządzeniach opartych na kartach graficznych (GPU). Dzięki temu opłacalne kopanie BTG jest dostępne dla zwykłych użytkowników.

Czas rozwiązywania bloku w BTG wynosi 10 minut, a jego średnia wielkość to 4,777 KB. Podobnie jak w Bitcoinie, liczba monet jest ograniczona do 21 mln, a w obrocie obecnie znajduje się około 17 mln 500 tys. BTG. Nagroda dla górników wynosi 6,25 BTG za każdy blok.

Kłopoty kryptowaluty Bitcoin Gold

Bitcoin Gold BTG - Blockchain Zhash Obecnie szybkość obliczeń (hashrate) sieci Bitcoin Gold wynosi tylko około 2 Mhash/s. W przeszłości niski hashrate BTG przyczynił się do kilku ataków „51%”, z których największy skończył się tzw. double-spendingiem, czyli podwójnym wydaniem monet BTG. Atak ten jest możliwy, gdy powyżej 50 proc hashrate danej kryptowaluty znajdzie się pod kontrolą jednego podmiotu. Zachodzi wtedy możliwość dwukrotnego wydania tych samych monet.

W maju 2018 roku wskutek takiego ataku wydano dodatkowo 388 000 BTG, co spowodowało na kilku giełdach straty rzędu 18 mln USD. Giełda Bittrex usunęła wtedy rynek Bitcoin Gold, ponieważ zespół BTG odmówił partycypacji w likwidacji szkód. Podobne ataki wydarzyły się w styczniu i lipcu 2020 roku, co zmusiło developerów BTG do wydania specjalnej aktualizacji kodu kryptowaluty mającej zapobiegać takim zdarzeniom w przyszłości.

Gdzie kupić i sprzedać Bitcoin Gold?

W momencie pojawienia się, czyli w roku 2017, monety Bitcoin Gold osiągały cenę powyżej 500 USD, jednak od tamtej pory kurs znacznie spadł i obecnie wynosi około 116 USD za 1 BTG na giełdzie Binance. Kapitalizacja rynkowa BTG to nieco powyżej 2 mld USD, co daje tej monecie 68 miejsce wśród innych kryptowalut.

Bitcoin Gold nie jest kryptowalutą listowaną na wszystkich giełdach. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że z dniem utworzenia monety developerzy BTG przyznali sobie pewną ilość tej kryptowaluty w tzw. trybie premining. Uczynili to zaraz po forku, korzystając z niskiej trudności kopania i wydobyli 100 tys. jednostek BTG. To oraz wspomniany wyżej atak double-spending wykluczył BTG z giełd Bittrex i Coinbase.

Bitcoin Gold znajdziemy jednak na giełdzie Binance, Huobi, Bitfinex czy polskiej BitBay. Na tej ostatniej platformie możemy handlować BTG w parze z PLN.

Gdzie trzymać Bitcoin Gold?

Portfele sprzętowe Bitcoin Gold BTG - Ledger, trezor Bitcoin Gold, tak jak i inne kryptowaluty przechowamy w portfelu w postaci aplikacji zainstalowanej na komputerze lub smartfonie. Oficjalnym portfelem Bitcoin Gold jest Bitcoin Gold Core Wallet. Portfel ten można pobrać ze strony bitcoingold.org w wersji na komputer, na systemy operacyjne Windows, Mac OS i Linux. Inne portfele programowe pozwalające przechowywać BTG to Coinomi, Atomic Wallet czy Exodus Wallet dostępne w wersjach na komputery oraz urządzenia mobilne.

Kryptowalutę Bitcoin Gold przechowamy również na portfelach sprzętowych (hardware wallets), które są niewielkimi urządzeniami podłączanymi do portu USB komputera. Portfele obsługujące monety BTG to m.in. Ledger Nano X i Nano S oraz Trezor One i Model T.