Aktualny kurs BITCOIN SV (BSV) na żywo

Bitcoin SV (BSVPLN)
BSV - Bitcoin SV
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę BITCOIN SV (BSV) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Bitcoin SV - Aktualna cena BSV w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas

Bitcoin SV - BSVKryptowaluta Bitcoin Satoshi Vision, Bitcoin SV (BSV), znana też jako BCHSV powstała w dniu 15 listopada 2018 roku w procesie rozdzielenia, czyli tzw. forku, łańcucha bloków (blockchain) monety Bitcoin Cash. Zarówno Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), jak i Bitcoin SV to niezależne kryptowaluty, chociaż wszystkie pochodzą od Bitcoina (BTC). BSV, tak jak i BCH oraz BTG, powstała na podstawie otwartoźródłowego (open-source) kodu Bitcoina, a jej sieć działa w oparciu o algorytm konsensusu Proof of Work (PoW), a więc transakcje BSV są zatwierdzane w zaszyfrowanych blokach danych „wykopywanych” przez górników.


Aktualna cena Bitcoin SV oraz Wykres BSV

Historia i aspekty techniczne sieci Bitcoin SV

Bitcoin Satoshi Vision BSV coin Moneta Bitcoin SV powstała wskutek różnicy zdań w społeczności skupionej wokół Bitcoin Cash (BCH), a dotyczyły one wizji rozwoju tej kryptowaluty. Po forku łańcucha bloków BCH rozwojem nowej monety zajęli się Craig Wright, właściciel firmy nChain oraz Calvin Ayre, właściciel kopalni kryptowalut i portalu internetowego Coingeek.

Z osobą Craiga Wrighta wiąże się wiele kontrowersji, m.in. to, że podaje się on za Satoshiego Nakamoto, czyli legendarnego twórcę Bitcoina. Wright podejrzewany jest o przywłaszczenie zaszyfrowanych twardych dysków zawierających rzekomo 1 mln BTC, które miały należeć do Davida Kleimana, zmarłego w 2013 roku specjalisty od cyberbezpieczeństwa.

Są przesłanki do tego, żeby przypuszczać, że Kleiman i Wright pracowali dla Paula Le Rouxa, urodzonego w Zimbabwe genialnego programisty, któremu przypisuje się autorstwo kodu Bitcoina, a więc także to, że jest on Satoshim Nakamoto. Podejrzewa się, że zaszyfrowane dyski Kleimana w przeszłości należały do Le Rouxa, który od 2012 roku odsiaduje wyrok za zabójstwo 6 osób. Craig Wright miał rzekomo swój udział w oskarżeniu i osadzeniu Le Rouxa. Odbywanie długoletniej kary więzienia przez Paula Le Rouxa tłumaczyłoby, dlaczego Bitcoiny należące do Satoshiego Nakamoto nigdy nie opuściły adresów, na których zostały zapisane.

bitcoin- Wracając do kryptowaluty Bitcoin SV, jej white paper ogłoszono 16 sierpnia 2018 roku, a Craig Wright obwieścił, że zawiera on treść najbardziej zbliżoną do wizji Satoshiego Nakamoto, twórcy BTC. Wright nie waha się także twierdzić, że BSV jest jedynym prawdziwym „bitcoinem”, co nie spotyka się z aprobatą społeczności. Postawa Wrighta przyczyniła się też do tego, że w przeszłości uważano monetę Bitcoin SV za kryptowalutę scentralizowaną, ponieważ lwia cześć jej mocy obliczeniowej (hashrate) pochodziła z urządzeń pracujących dla podmiotów powiązanych z Wrightem, m.in. SVPool, BMGPool i Coingeek Calvina Ayra.

Różnice, które spowodowały oddzielenie się łańcucha bloków Bitcoin SV od Bitcoin Cash to głównie właściwości techniczne. Przede wszystkim w obu sieciach inna jest wielkość bloku, która w Bitcoin Cash wynosiła najpierw 8MB, później zwiększona do 32MB. W Bitcoin SV blok transakcyjny miał na początku wielkość 128MB, a istniały także plany zwiększenia go do 512MB. W lutym 2020 roku w sieci BSV został przeprowadzony fork „Genesis”, którego konsekwencją było zniesienie ograniczenia wielkości bloku. Miało to jeszcze bardziej zbliżyć Bitcoin SV do pierwotnej wizji Satoshiego Nakamoto, która zakładała nieograniczony rozmiar bloku Bitcoina.

Inną różnicą między dwiema monetami jest dolne ograniczenie wielkości transakcji w bloku. W Bitcoin SV nie ma takiego limitu, a w BCH transakcja nie może być mniejsza niż 100B. Ma to służyć ochronie przed atakami DDoS.

W dniu forka BSV w sieci Bitcoin Cash pojawiła się aktualizacja implementująca sposób organizacji transakcji w bloku zwany kanonicznym porządkowaniem transakcji. Metoda ta umożliwia dużo większą skalowalność w bloku bez konieczności zwiększania jego rozmiaru, a także poprawia rozpoznawanie transakcji przez węzły. BSV jednak nie przyjęła tego rozwiązania ze względów bezpieczeństwa i pozostała przy tzw. topologicznym porządkowaniu transakcji.

Twórcy Bitcoin SV przywrócili także w kodzie źródłowym swojej monety cztery kody operacji, które zostały usunięte z kodu Bitcoina, chociaż na początku się w nim znajdowały. Miało być to jedną z cech przywracających kryptowalucie BSV zgodność z wizją Satoshiego Nakamoto, a firma nChain Craiga Wrighta stwierdziła, że to rozwiązanie konieczne z punktu widzenia programistycznego. Z kolei kodem operacji zaimplementowanym w BCH, a odrzuconym w Bitcoin SV został kod napisany w celu zatwierdzania wiadomości spoza łańcucha bloków. Rozwiązanie to ma służyć przystosowaniu sieci Bitcoin Cash do obsługi smart kontraktów.

Wspólna dla obydwu monet jest niechęć do wprowadzenia protokołu Segregated Witness (SegWit). Jest to zbiór zasad zmniejszających rozmiar transakcji w bloku poprzez przeniesienie części danych o transakcji poza blok. SegWit ma być remedium na małą liczbę transakcji obsługiwanych w ciągu sekundy przez sieć. Także rozwiązanie Lightning Network mające poprawić skalowalność sieci nie znalazło zwolenników wśród twórców zarówno Bitcoin Cash, jak i Bitcoin SV.

Kopanie Bitcoin SV

Bitcoin BSV Kopanie - Blockchain mining Zgodnie ze specyfikacją maksymalna ilość monet Bitcoin SV to 21 mln. Kryptowaluty, których podaż jest ograniczona, nazywamy walutami deflacyjnymi. Do tej pory wykopano trochę ponad 18 mln 700 tys. BSV.

Jak napisaliśmy na początku tego tekstu, BSV jest monetą wydobywaną dzięki pracy urządzeń zwanych „koparkami”, które wykonują obliczenia kryptograficzne potwierdzające transakcje. W tym procesie powstają nowe bloki w łańcuchu oraz nowe monety, które stanowią nagrodę dla górników.

Funkcją hashującą w sieci Bitcoin SV, jest tak samo jak w przypadku Bitcoina (BTC) i Bitcoin Cash, funkcja SHA-256. Aby wydobycie monet opartych o tę funkcję było opłacalne, konieczne jest zastosowanie urządzeń wyposażonych w dedykowane układy ASIC. Są to specjalne układy scalone zaprojektowane do wykonywania tylko jednego rodzaju obliczeń, a w przypadku SHA-256, do pracy tylko na tym algorytmie.

Urządzenia najczęściej wykorzystywane do kopania BSV to koparki Antminer firmy Bitmain. Obecnie najbardziej wydajnym Antminerem jest model S19 osiągający prędkość obliczeń powyżej 100Th/s (terahashy na sekundę). Inni producenci podobnego sprzętu to firmy Innosilicon i DragonMint.

Nagroda dla górników za wykopanie bloku w sieci Bitcoin SV wynosi aktualnie 6,25 BSV. Nowy blok pojawia się w sieci co około 10 min i w takich odstępach czasu, wykopane monety są dzielone między wszystkich kopiących. Trudność kopania kryptowaluty Bitcoin SV jest dynamicznie dostosowywana z każdym blokiem.

Kurs, wolumen i rynki Bitcoin SV

Bitcoin Satoshi Vision BSV kurs W dniu pisania tego tekstu kurs Bitcoin SV na giełdzie Bitfinex osiąga poziom około 330 USD za 1 BSV. Kapitalizacja rynkowa monety to około 6 mld 150 mln USD, a wolumen z ostatnich 24 godzin to około 2 mld USD (coinmarketcap.com).

W lutym 2020 roku firma Coinmetrics sporządziła raport na temat kryptowaluty Bitcoin SV, w którym Timothy Peterson, badacz Cane Alternative Advisors wykrył, że średnia wielkość transakcji BSV jest mniejsza od 0,1 centa. Jednocześnie średnia ilość transakcji dziennie wynosiła 700 tys. Na podstawie tych danych wywnioskowano, że albo Bitcoin SV wyspecjalizowała się w obsłudze mikropłatności, albo wolumen monety jest kreowany przez boty.

Prawdopodobnie chodziło o ten drugi proceder, bo w tamtym okresie w sieci BSV aktywnych było tylko około 40 tysięcy adresów. Dodatkowo ponad 95 proc. transakcji było wykonywanych tylko przez jedną aplikację służącą… sprawdzaniu pogody.

Moneta Bitcoin SV jest listowana na większości giełd kryptowalut, także na polskiej BitBay, gdzie kupimy ją za złotówki. Jednak nie wszystkie ważne giełdy udostępniają do handlu pary BSV. W kwietniu 2019 roku Binance wycofała wsparcie dla tej krypto po tym, jak Craig Wright odgrażał się osobom, które kwestionowały fakt, że jest on Satoshim Nakamoto. Następnie w ślady Binance poszły giełda Kraken, kantor ShapeShift i internetowy eksplorator blockchain i portfel on-line blockchain.com.

Portfele, w których przechowamy Bitcoin SV

Monety BSV możemy przechowywać w portfelach pod postacią programów instalowanych na komputerach lub smartfonach.

Jednym z nich jest aplikacja Electrum SV, którą instalujemy na komputerze z systemem operacyjnym Windows, Mac OS lub Linux. Innym popularnym portfelem programowym obsługującym Bitcoin SV jest aplikacja Exodus występująca w wersjach na komputer i smartfon, na systemy operacyjne Windows, Linux, Mac OS, Android i iOS. Trzecim portfelem, który obsługuje BSV, jest program Guarda, który zainstalujemy na komputerach i urządzeniach mobilnych oraz na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Guarda występuje także jako rozszerzenie przeglądarki Chrome.

Wsparcie dla kryptowaluty BSV oferuje również z pewnymi ograniczeniami jeden z dostępnych na rynku portfeli sprzętowych (hardware wallet). Jest to portfel Ledger, a ograniczenia wynikają z braku obsługi przez BSV pewnych ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem (replay protection). Monetą Bitcoin SV przechowywaną przy pomocy Ledgera nie możemy zarządzać z poziomu aplikacji Ledger Live, a tylko przy pomocy programu Bitcoin Cash rozwijanego przez Ledgera w połączeniu z aplikacją Electrum SV.