Aktualny kurs AAVE (AAVE) na żywo
AAVE (AAVEPLN)
559.05
0.00%
0.0000
Bid/Ask:
4.0000/4.0000 zł
Ostatnia zmiana: 21:38:32
Dzisiejsze notowania AAVE - Aktualna cena AAVE w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty | Symbol | Kurs | Zmiana | Zmiana | Bid | Ask | Czas |
---|---|---|---|---|---|---|---|
AAVE USDT | AAVEUSDT | ₮ 2561 | 3.20% | 45.53 zł | 2560 | 2567 | 21:33:14 |
AAVE jest wewnętrznym tokenem zdecentralizowanego protokołu finansowego Aave. Użytkownicy mający w swoich portfelach monety AAVE uprawnieni są do wpływania na kierunek rozwoju projektu. Monety AAVE są tokenami standardu ERC20 w blockchainie Ethereum.
Protokół Aave jest zdecentralizowanym rynkiem pieniężnym opartym o sieć Ethereum. Aave został stworzony w celu umożliwienia użytkownikom wzajemnego pożyczania sobie rozmaitych aktywów takich ja stablecoiny, altcoiny i inne.
Aktualna cena AAVE oraz Wykres AAVE
Charakterystyka projektu Aave
W 2017 roku Stani Kulechov wraz z zespołem programistów stworzył platformę ETHLend, czyli system pożyczek oparty o smart kontrakty w sieci Ethereum. Przy pomocy ETHland możn było pożyczać aktywa, korzystając ze swoich zasobów kryptowalut takich jak Bitcoin czy Ethereum. Niestety projekt upadł podczas bessy w roku 2018, która spowodowała brak płynności i niedopasowanie wniosków o pożyczki do ofert.W oparciu o technologię ETHLend, w 2020 roku zespół Kulechowa stworzył projekt Aave, który zakończył się pełnym sukcesem. Kulechow stwierdził, że bardzo pomogły mu w tym doświadczenia z ETHLend w trakcie bessy.
Aave jest algorytmicznym systemem pożyczek, czyli aktywa nie są pożyczane wg indywidualnych ofert pożyczkodawców, tylko są udzielane z dostępnej puli, na którą składają się środki wszystkich oferentów.
Stopa procentowa jest naliczana wg „stopy wykorzystania” środków w puli. Oprocentowanie rośnie, gdy rośnie stopień wykorzystania aktywów w puli. Taki system ma zachęcić pożyczkodawców, a więc dostawców płynności do zasilenia puli większą ilością środków. Gdy procent wykorzystania zasobów z puli jest niski, oprocentowanie spada, a to z kolei ma zachęcić do zaciągania pożyczek.
W Aave podobnie jak w ETHLend udzielanie pożyczek jest zabezpieczone nadmiarowo, czyli pożyczkobiorca musi wpłacić do systemu zastaw w kryptowalucie, przekraczający wartością pobieraną pożyczkę.
Aave umożliwia również zaciągnięcie pożyczki w kryptowalucie innej niż wpłacone zabezpieczenie. Można jako zastaw wpłacić Bitcoin (BTC), pożyczyć USDT, a następnie wpłacić je na Yearn.finance (YFI) w celu regularnego zarabiania.
Projekt oferuje również udzielanie pożyczek typu flash. Są to pożyczki aktywne w okresie tylko jednego bloku Ethereum, czyli jej zwrot powinien nastąpić podczas jednej transakcji. Takie pożyczki nie wymagają zabezpieczenia, a ich udzielanie jest możliwe dzięki dużej płynności zawartej w systemie Aave.
Aave planuje także stworzenie gry na tokeny niewymienne (NFT) o nazwie Aavegotchi.
Problemy związane z platformą Aave
Nadmiarowe zabezpieczenie kredytów Aave jest jednym z problemów, z którymi projekt musi sobie poradzić. W Aave nie działa system oceny pożyczkobiorców ani system regularnego badania, czy kredytobiorca spłaci pożyczkę z odsetkami.Wskutek takich reguł, użytkownicy systemu, żeby wziąć pożyczkę, muszą wpłacić jako jej zabezpieczenie kryptowaluty warte znacznie więcej niż jej wysokość. Jest to pewne ograniczenie w porównaniu do systemów bankowych, w których pożyczki często są udzielane na podstawie niewielkich formalnych zabezpieczeń.
Ta cecha oznacza, że chociaż system Aave dobrze chroni wierzycieli, to jednak nie jest kapitałowo wydajny, a użytkownicy muszą angażować duże środki, aby uzyskać pożyczkę. Taka zasada utrudnia korzystanie z Aave wielu małym użytkownikom.
Tokeny AAVE
Po uruchomieniu platformy Aave konieczne stało się stworzenie tokenu, którego użytkownicy mogliby mieć wpływ na zmiany w protokole. Dlatego powstał token AAVE, który został oparty o standard ERC20 w sieci Ethereum.Zarządzanie protokołem przez posiadaczy AAVE polega na przeprowadzaniu dyskusji i głosowań nad zmianami oraz ulepszeniami, a modyfikacje zatwierdzane są przez minimalną liczbę tokenów. Jeden token równa się jednemu głosowi, a zarządzanie obejmuje kontrolę funduszy w rezerwie systemu Aave, a także zmiany właściwości rynku finansowego.
Inne zastosowanie tokenów AAVE to zabezpieczenie finansowe protokołu, czyli ochrona przed deficytem kapitału. Zaplanowano, że monety AAVE będą mogły zostać spieniężone w przypadku braku kapitału na pokrycie niedoborów w zasobach pożyczkodawców. AAVE zawarte w tzw. module bezpieczeństwa będą w takim przypadku sprzedawane. Użytkowników zachęca się do deponowania monet w module bezpieczeństwa regularnymi nagrodami w tokenach AAVE.
Kurs i giełdy z tokenem AAVE
Kryptowaluta AAVE jest tokenem należącym do jednej z najważniejszych platform zdecentralizowanych finansów, dlatego osiąga jedną z najwyższych kapitalizacji rynkowych w tej grupie cyfrowych monet. Wg serwisu coimarketcap.com wynosi ona obecnie (czerwiec 2021) trochę ponad 15 mld USD. Z kolei wolumen sprzedaży AAVE to nieco ponad 536 mln USD.Tokeny AAVE zostały wyemitowane w ograniczonej liczbie 16 mln jednostek, a w obiegu rynkowym znajduje się niecałe 12 mln 800 tys. AAVE.
Moneta jest wyceniana na 322 USD za jednostkę (binance.com), a można nią handlować na około 30 giełdach kryptowalut m.in. Huobi, Gate.io, Bitfinex, FTX czy OKEx. Rynek AAVE udostępnia również platforma BitBay, gdzie można kupić lub sprzedać tę kryptowalutę za PLN.
Portfele służące do zarządzania monetami AAVE
Monety AAVE jako tokeny standardu ERC20 Ethereum obsługiwane są przez popularne portfele programowe oraz sprzętowe (hardware wallets), które mają zaimplementowaną obsługę kryptowalut funkcjonujących w oparciu łańcuch bloków Ethereum.Do zarządzania monetami AAVE przede wszystkim warto użyć portfela Metamask, działającego jako dodatek do znanych przeglądarek internetowych m.in. Chrome i Firefox. Programowym portfelem wartym uwagi jest także aplikacja Exodus, którą znajdziemy w wersjach możliwych do zainstalowania na komputerach lub urządzeniach mobilnych, na systemach operacyjnych Windows, MacOS, Linux, Android i iOS.
Trust Wallet to aplikacja na smartfony lub tablety, która także może służyć do zarządzania tokenami AAVE. Trust Wallet działa na systemach operacyjnych Android oraz iOS.
Portfele sprzętowe, które obsłużą zasoby AAVE to urządzenia firmy Ledger pod nazwą Nano S i Nano X oraz produkty pod marką Trezor, znane jako One i Model T.