THB - Bat tajlandzki - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs THB na żywo z rynku Forex:

Bat tajlandzki (THB)
THB - Tajlandia 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy THB na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-03-28.

ŚREDNI 0,1099 0.37%
Tajlandia - Flaga Bat tajlandzki jest oficjalną walutą Tajlandii. Jego międzynarodowy symbol to „THB”. Skrót pochodzi od nazwy „thai baht”. Popularnie stosowany jest również znak „฿”. Jeden bat tajlandzki składa się ze stu satangów. Tajlandia zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale również wyjątkową architekturą, historią i kulturą. Określenie „kraina uśmiechów” sprawia, że każdego roku do Tajlandii w celach turystycznych przyjeżdżają setki tysięcy Europejczyków.


Wykres – Kurs średni THB

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Bat tajlandzki (THB) - Pełny opis waluty

Historia bata tajlandzkiego

Tajlandia historia - Bat tajlandzki THB Pierwsze baty tajlandzkie w obiegu pojawiły się w czasach średniowiecza. Nazwa tajlandzkiej waluty pochodzi od jednostki kruszcu. Bat tajlandzki stanowił podstawową jednostkę w systemie kruszcowym, który był wykorzystywany na tych obszarach aż do końca XIX wieku. Jeden bat równał się 15 gramom srebra, a także posiadał znacznie więcej podjednostek niż dzisiejsza waluta (6400 bia, 64 at i 16 sik). Monety występowały w formie srebrnych grudek (z ang. tzw. „bullet coins”). Wprowadzenie tradycyjnego, dziesiętnego systemu i standardowej formy gotówki, wiązało się z chęcią nadążenia za zmianami wprowadzanymi w tym zakresie w innych krajach. Wytwarzanie nowych wersji tajlandzkich monet stało się możliwe dzięki maszynom dostarczanym z Wielkiej Brytanii przez królową Wiktorię. W praktyce był to wyraz uzależnienia kraju od Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsze banknoty pojawiły się w czasach, gdy bat tajlandzki był powiązany z funtem szterlingiem. W celu ułatwienia prowadzenia handlu z międzynarodowymi kupcami znalazły się na nich zrozumiałe dla obcokrajowców określenia bata tajlandzkiego jako „tical”. W czasie kolejnych emisji na banknotach pojawiały się wizerunki panujących w tamtych czasach królów. Przez wiele lat Tajlandia nie była krajem demokratycznym, a faktyczne decyzje strategiczne podejmowali tam generałowie Sarit i Phibunsongkhram. Ten drugi powiązał bata tajlandzkiego z dolarem amerykańskim. Dobre notowania waluty THB z lat sześćdziesiątych nie pozwoliły uniknąć skutków kryzysu naftowego w latach siedemdziesiątych. Również kolejne lata upłynęły pod znakiem walki z inflacją. Dopiero pod koniec XX wieku Tajlandia mogła pochwalić się dobrą koniunkturą gospodarczą. Kryzys gospodarczy i brak politycznej stabilności doprowadziły do kolejnych spadków notowań bata tajlandzkiego, a masowe protesty uliczne i wojskowy zamach stanu w 2013 roku sprawiły, że przyszłość kraju i miejscowej waluty jest niepewna.

Władze monetarne w Tajlandii

Funkcje banku centralnego w Tajlandii pełni Bank of Thailand, który powstał w 1942 roku. Jego utworzenie stało się możliwe dzięki pomocy specjalistów z krajów bardziej rozwiniętych. Bank of Thailand od początku był zależny od rządu i króla. Do dnia dzisiejszego to monarcha wskazuje prezesa banku centralnego. Bank of Thailand dba o utrzymywanie stabilnego kursu bata tajlandzkiego oraz emituje tamtejsze banknoty (za emisję monet odpowiedzialny jest rząd). Zajmuje się również sprawowaniem nadzoru nad krajowym systemem płatniczym i finansowym.

Kurs bata tajlandzkiego

Poziom kursu bata tajlandzkiego jest stosunkowo niski, a waluta nie jest szczególnie popularna na światowym rynku walutowym. 1 THB to około 0,12 PLN. Wypłacając miejscową walutę bezpośrednio z bankomatu w Tajlandii narażamy się na dodatkowe opłaty (ok. 200 THB na transakcję), co biorąc pod uwagę niekorzystne kursy bankowe może znacząco zwiększyć końcowe koszty takiego rozwiązania.

Tajlandzkie monety i banknoty

Tajlandzkie monety i banknoty THB Bat tajlandzki występuje w formie monet o nominałach 25 i 50 satangów (rzadko spotykanych w obiegu), a także 1, 2, 5 i 10 batów. Na awersach każdego z nich znajduje się zmarły w 2016 roku, po 70 latach rządów, król Bhumibol Adulyadej, a na rewersach ukazane zostały znane miejscowe świątynie. Aktualnie nowe serie monet posiadają oznaczenia nominału w formie cyfr arabskich. W obiegu znajduje się również kilka wersji tajlandzkich banknotów. Wyróżnia je ciekawa kolorystyka, a także wysoka jakość wykonania. Bat tajlandzki występuje w formie banknotów o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 batów. Najbardziej popularne są te o większej wartości. Każdy z nominałów przedstawia wizerunek króla Rama IX (tego samego co na monetach). Banknoty uwzględniają również ważne dla tajlandzkiej historii i kultury budynki i symbole. W Tajlandii rzadko dochodzi do fałszowania gotówki. Banknoty są zabezpieczone specjalnymi hologramami oraz znakami wodnymi.

Bat tajlandzki dla Polaków

Bat tajlandzki dla Polaków jest istotny głównie z uwagi na podróże w celach turystycznych. Z roku na rok coraz więcej Europejczyków decyduje się na wyjazd mimo dużej odległości dzielącej nas od Tajlandii. Turystów przyciąga wyjątkowa kultura i warunki naturalne kraju, a także pyszne jedzenie. Polacy decydujący się na wyjazd do Tajlandii powinni pamiętać, że jest to kraj egzotyczny i na miejscu trudno będzie wymienić złotówki na lokalną walutę. Jeśli więc nie chcemy przywozić bata tajlandzkiego ze sobą, to warto przynajmniej zaopatrzyć się w dolary amerykańskie, które na miejscu bez trudu da się zamienić na lokalną walutę.

Ciekawostki

Tajlandia - Bangkok centrum - THB Mimo możliwych trudności w wymianie złotówek na bata tajlandzkiego warto zadbać o zaopatrzenie się w chociaż niewielką ilość miejscowej gotówki. Zwłaszcza w małych, lokalnych sklepach oraz w barach typu „street food” nie zawsze można płacić kartą debetową ani kredytową, a niskie ceny miejscowych wyrobów i potraw zachęcają do zakupu. Dla przykładu słynna tajlandzka potrawa „Pad thai” na ulicy Bangkoku kosztuje jedynie około 20-50 batów tajlandzkich za porcję, a w restauracji niewiele więcej (około 100-200 THB). Decydując się na zakup gotówki w miejscowych kantorach należy zwrócić uwagę na ich stan. W Tajlandii utrudnione jest dokonanie zakupu przy użyciu banknotów zabrudzonych bądź uszkodzonych.

Bat tajlandzki to waluta o ciekawej historii. Przez osoby spoza Tajlandii jest wykorzystywana głównie w czasie przyjazdów do kraju w celach turystycznych. Kraj z roku na rok czerpie coraz większe zyski z tego sektora. Trudna sytuacja polityczna sprawia jednak, że prognozuje się znaczne spadki kursu waluty THB oraz możliwość wystąpienia kryzysu gospodarczego w kolejnych latach.

THB - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-03-280,10990.37%
2024-03-270,10950.09%
2024-03-260,10940.00%
2024-03-250,10940.36%
2024-03-220,10980.37%
2024-03-210,10940.82%
2024-03-200,11030.18%
2024-03-190,11050.55%
2024-03-180,10990.18%
2024-03-150,11010.09%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące THB

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?