MYR - Ringgit malezyjski - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy MYR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-03-18.

ŚREDNI 0,8377 0.05%
Malezja - Flaga Ringgit malezyjski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji. Kod ISO waluty to MYR. Popularnie używanym skrótem jest również RM. Jeden ringgit malezyjskie dzieli się na 100 senów. Choć nazwa waluty brzmi egzotycznie, to w praktyce znajduje się w gronie dwudziestu pięciu najpopularniejszych walut na świecie.


Wykres – Kurs średni MYR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Ringgit malezyjski (MYR) - Pełny opis waluty

Historia ringgita malezyjskiego

Ringgit malezyjski został ustanowiony oficjalną walutą Malezji dopiero w 1967 roku. Przed tą datą w obiegu funkcjonował dolar malajski oraz brytyjskie Borneo. To od tej drugiej waluty wzięła się nazwa ringgit (po malajsku właśnie tak brzmiała nazwa wspomnianej waluty). Ringgit malezyjski zachował wcześniej stosowane nominały miejscowej gotówki. Również ich kolorystyka nawiązywała do tradycyjnego wyglądu malezyjskiego pieniądza.

Władze monetarne w Malezji

Funkcje banku centralnego w Malezji pełni Bank Narodowy Malezji. Instytucja powstała 26 stycznia 1959 roku. Działa na podstawie ustawy o Centralnym Banku Malezji. Bank w żadnym zakresie nie stanowi własności prywatnej. Do jego głównych zadań należy promocja finansowej i monetarnej stabilności. Bank ma zapewnić warunki do utrzymania zrównoważonego wzrostu malezyjskiej gospodarki. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniej wartości krajowej waluty oraz zapobieganiu inflacji. Bank Narodowy Malezji współpracuje z rządem, udzielając mu porad w celu zapewnienia doboru odpowiedniej polityki monetarnej i zarządzania długiem publicznym. Instytucja dba również o promocję dostępu do usług finansowych dla wszystkich sektorów malezyjskiej gospodarki oraz obywateli kraju. Bank Narodowy Malezji podzielony jest na 39 departamentów, które zajmują się siedmioma głównymi obszarami stanowiącymi przedmiot działań banku.

Kurs ringgita malezyjskiego

Kurs malezyjskiej waluty jest uznawany powszechnie za stabilny. Inwestycje mające za przedmiot ringgita malezyjskiego należą do popularnych. W Polsce utrudniony może się jednak okazać zakup opisywanej waluty po dobrym kursie w kantorach stacjonarnych. W Malezji nie w każdym miejscu można płacić bezgotówkowo, a przewalutowanie w ten sposób może się okazać niekorzystne. Uzyskanie opłacalnego kursu może wymagać zabrania ze sobą euro bądź dolarów i wymiany ich na miejscową walutę po przyjeździe do Malezji.

Malezyjskie monety i banknoty

Ringgit malezyjski występuje w formie monet o nominałach 5, 10, 20 i 50 senów, a także banknotów o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 ringgittów. Czasami w obiegu można jeszcze spotkać również banknoty o nominałach 2, 60 i 600 ringgitów. Zmniejszenie liczby monet w obrocie miało zwiększyć wygodę dokonywania płatności, a także poprawić bezpieczeństwo. O ile bowiem stare banknoty 10, 20, 50 i 100 ringgitów malezyjskich wykonane zostały z papieru, to nowe banknoty o nominale 1 i 5 MYR wytworzono już z polimeru. Wszystkie malezyjskie banknoty ukazują pierwszego króla Malezji, Tuanku Abdula Rahmana.

Ringgit malezyjski dla Polaków

Malezja wśród Polaków kojarzy się głównie z rajskimi plażami, nieznaną kulturą i egzotyczną roślinnością. Turyści chętnie wybierają się do Kuala Lumpur i Kuala Kangsar żeby na własne oczy zobaczyć Meczet Masjid Negara oraz Pałac Iskanda-riah. Ze względu na dużą odległość dzielącą kraj od Europy Malezja nie jest jednak szczególnie obleganym kierunkiem wakacyjnym. Ringgit malezyjski jest więc bliżej znany głównie polskim inwestorom obeznanym w obrocie walutami na międzynarodowym rynku Forex.

Ciekawostki

Początkowo ringgit nie był jedyną nazwą powszechnie stosowaną na określenie malajskiej waluty. Dla ułatwienia praktyki obrotu przyjmowano również angielskie nazewnictwo – ringgita klasyfikowano jako dolara, natomiast seny jako centy. Sama nazwa „ringgit” nawiązuje z kolei do „ząbkowatych” krawędzi hiszpańskich monet z XVI i XVII wieku.

Ringgit malezyjski jest walutą o ciekawej historii, która kojarzy się z odległą egzotyką. Z tego względu zakup gotówki w europejskim kantorze może okazać się utrudniony. Jednocześnie ringgit malezyjski odgrywa znaczącą rolę na międzynarodowym rynku walutowym.

MYR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-03-180,83770.05%
2024-03-150,83730.13%
2024-03-140,83620.18%
2024-03-130,83770.06%
2024-03-120,83720.13%
2024-03-110,83830.30%
2024-03-080,84080.20%
2024-03-070,83910.19%
2024-03-060,83750.45%
2024-03-050,84130.20%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące MYR

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Seria mocniejszych danych z Chin

Seria mocniejszych danych z Chin

2024-03-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dzisiaj w nocy poznaliśmy odczyty z chińskiej gospodarki za luty - produkcja przemysłowa wzrosła o 7 proc. r/r, sprzedaż detaliczna o 5,5 proc. r/r, a inwestycje w aglomeracjach o 4,2 proc. r/r. Te dane były nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów, co może wskazywać na postępujące ożywienie w tamtejszej gospodarce. Te dane wsparły chińską giełdę, chociaż juan pozostał stabilny. W dłuższej perspektywie dzisiejsze odczyty z Chin mogą być istotne dla podtrzymania klimatu wokół rynków wschodzących, który może być nieco nadszarpnięty przez strach związany z możliwym zakończeniem procesów dezinflacyjnych w amerykańskiej gospodarce i wpływem tego na politykę FED.
Tydzień banków centralnych

Tydzień banków centralnych

2024-03-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek na Wall Street był zdominowany przez sprzedających czego efektem były spadki głównych indeksów giełdowych. Zmienność była podwyższona również z powodu „dnia trzech wiedźm” – kiedy wygasały opcje oraz kontrakty futures. Rentowności amerykańskich obligacji wzrosły na całej krzywej dochodowości. Kurs EUR/USD zakończył tydzień tuż pod poziomem 1,09. Ten tydzień jest bogaty w decyzje głównych banków centralnych.
W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Fed w dniach 19-20 marca.
EURPLN powyżej 4,30

EURPLN powyżej 4,30

2024-03-18 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano złoty jest nieco słabszy na głównych ustawieniach, co powoduje, że para EURPLN powróciła powyżej bariery 4,30. USDPLN jest notowany przy 3,95, a CHFPLN odbija do 4,47. Polska waluta ma się gorzej, chociaż klimat na globalnych rynkach nie pogorszył się przez weekend. W poniedziałek rano EURUSD pozostaje minimalnie poniżej 1,09, a giełdy w Azji (w tym w Chinach) poszły lekko w górę.
Czy to czas na zmiany w Japonii

Czy to czas na zmiany w Japonii

2024-03-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Mogłoby się wydawać, że w tygodniu z posiedzeniem Rezerwy Federalnej nie może być nic ważniejszego, ale czyżby tym razem miało być inaczej? Niewykluczone, o ile Japończykom starczy odwagi do działania. Czy to czas na podwyżkę stóp w Kraju Kwitnącej Wiśni? O ile często myślimy o polityce EBC czy nawet Fed w ostatnich dwóch dekadach jako bardzo ekspansywnej, na tle Banku Japonii wszystko inne jawi się jako restrykcyjne.
Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

Dolar silny, rynek nie wie co zrobi FED?

2024-03-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowy poranek przynosi kontynuację ruchu wzrostowego na dolarze na szerokim rynku po tym, jak w czwartek po południu dostaliśmy zaskakujące dane o inflacji PPI za luty. Wyższy odczyt może sygnalizować zbliżający się koniec procesu dezinflacji w amerykańskiej gospodarce i stawiać FED w trudnym położeniu. Szanse na pierwsze cięcie stóp procentowych w czerwcu spadły dzisiaj rano do 59 proc., a rynek skrócił swoje oczekiwania, co do skali obniżek do końca roku do 75 punktów baz.

"Ryzyko” pod presją na koniec tygodnia

2024-03-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynkach międzynardowych przynosi cofnięcie na instrumentach powiązanych z ryzykiem. Dolar amerykański odzyskuje nieco gruntu pod nogami, a na samym Wall Street obserwujemy nieco szerszą aktywizację strony podaży. Na dzisiaj przypada również tzw. “Dzień trzech wiedźm”, który przynosi wygaszanie kontraktów terminowych i tym samym może otwierać okno do relokacji kapitału na światowych rynkach.
Obniżka stóp w czerwcu już nie taka pewna?

Obniżka stóp w czerwcu już nie taka pewna?

2024-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ceny producentów w USA przyspieszyły w lutym w szybszym tempie niż oczekiwano, co jest kolejnym sygnałem, że inflacja pozostaje kłopotliwą kwestią dla Rezerwy Federalnej i całej gospodarki amerykańskiej. Dolar zyskał na wartości a kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Reakcja na rynku FX była niemal dwukrotnie wyższa od tej, którą widzieliśmy po wtorkowym raporcie CPI. Rynek długu zareagował wzrostem rentowności. 2-altki rządu USA urosły do poziomu 4,69. Indeksy na Wall Street odnotowały wczoraj umiarkowanie spadkową sesję.
Więcej obniżek w strefie euro?

Więcej obniżek w strefie euro?

2024-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na obecną chwilę rynek stopy procentowej w strefie euro wskazuje na jej spadek o 92 punkty baz. do końca roku, co oznacza niepełne cztery obniżki stóp. W przypadku FED jest to 80 punktów baz. Czy to zapowiedź tego, że EBC rzeczywiście będzie bardziej "gołębi" w swoich działaniach i będzie mieć to wpływ na notowania EURUSD? Dzisiaj rano agencje cytują słowa Yannisa Stournasa - członka EBC z Grecji - który podbija scenariusz czterech cięć w tym roku i zadaje pytanie, dlaczego EBC miałby nie zacząć pierwszy procesu luzowania polityki.
Rynek już spogląda na przyszły tydzień

Rynek już spogląda na przyszły tydzień

2024-03-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wtorkowych danych o inflacji w USA mamy już za sobą wszystkie publikacje pierwszego rzędu, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na przyszłotygodniową decyzję Rezerwy Federalnej. Dziś zobaczymy jeszcze sprzedaż detaliczną oraz dynamikę cen producenckich. Z pewnością mogą one wywołać większą zmienność, zwłaszcza jeśli będą słabsze niż oczekiwano, potwierdzając trend z ostatnich kilku tygodni. Nie oczekuję jednak, że ich wyniki zmienią cokolwiek w kwestii podejścia FOMC.
Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

Rekordowe podwyżki płac w Japonii?

2024-03-13 Raport DM BOŚ z rynku walut
Według doniesień japońskich mediów tegoroczne negocjacje płacowe prowadzone przez największe związki zawodowe mogą okazać się dość owocne, gdyż dynamika wzrostu wynagrodzeń może być w niektórych wypadkach dwucyfrowa i tym samym podwyżki mogą być największe od lat 90-tych XX wieku. Formalne uzgodnienia zostaną opublikowane w piątek, ale już dzisiaj ustalenia potwierdziły niektóre firmy. Czy to wpłynie na podejście Banku Japonii, który stoi przed historycznym wyzwaniem zakończenia ultra-luźnej polityki monetarnej?