MYR - Ringgit malezyjski - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy MYR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-03-28.

ŚREDNI 0,8468 0.56%
Malezja - Flaga Ringgit malezyjski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji. Kod ISO waluty to MYR. Popularnie używanym skrótem jest również RM. Jeden ringgit malezyjskie dzieli się na 100 senów. Choć nazwa waluty brzmi egzotycznie, to w praktyce znajduje się w gronie dwudziestu pięciu najpopularniejszych walut na świecie.


Wykres – Kurs średni MYR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Ringgit malezyjski (MYR) - Pełny opis waluty

Historia ringgita malezyjskiego

Ringgit malezyjski został ustanowiony oficjalną walutą Malezji dopiero w 1967 roku. Przed tą datą w obiegu funkcjonował dolar malajski oraz brytyjskie Borneo. To od tej drugiej waluty wzięła się nazwa ringgit (po malajsku właśnie tak brzmiała nazwa wspomnianej waluty). Ringgit malezyjski zachował wcześniej stosowane nominały miejscowej gotówki. Również ich kolorystyka nawiązywała do tradycyjnego wyglądu malezyjskiego pieniądza.

Władze monetarne w Malezji

Funkcje banku centralnego w Malezji pełni Bank Narodowy Malezji. Instytucja powstała 26 stycznia 1959 roku. Działa na podstawie ustawy o Centralnym Banku Malezji. Bank w żadnym zakresie nie stanowi własności prywatnej. Do jego głównych zadań należy promocja finansowej i monetarnej stabilności. Bank ma zapewnić warunki do utrzymania zrównoważonego wzrostu malezyjskiej gospodarki. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniej wartości krajowej waluty oraz zapobieganiu inflacji. Bank Narodowy Malezji współpracuje z rządem, udzielając mu porad w celu zapewnienia doboru odpowiedniej polityki monetarnej i zarządzania długiem publicznym. Instytucja dba również o promocję dostępu do usług finansowych dla wszystkich sektorów malezyjskiej gospodarki oraz obywateli kraju. Bank Narodowy Malezji podzielony jest na 39 departamentów, które zajmują się siedmioma głównymi obszarami stanowiącymi przedmiot działań banku.

Kurs ringgita malezyjskiego

Kurs malezyjskiej waluty jest uznawany powszechnie za stabilny. Inwestycje mające za przedmiot ringgita malezyjskiego należą do popularnych. W Polsce utrudniony może się jednak okazać zakup opisywanej waluty po dobrym kursie w kantorach stacjonarnych. W Malezji nie w każdym miejscu można płacić bezgotówkowo, a przewalutowanie w ten sposób może się okazać niekorzystne. Uzyskanie opłacalnego kursu może wymagać zabrania ze sobą euro bądź dolarów i wymiany ich na miejscową walutę po przyjeździe do Malezji.

Malezyjskie monety i banknoty

Ringgit malezyjski występuje w formie monet o nominałach 5, 10, 20 i 50 senów, a także banknotów o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 ringgittów. Czasami w obiegu można jeszcze spotkać również banknoty o nominałach 2, 60 i 600 ringgitów. Zmniejszenie liczby monet w obrocie miało zwiększyć wygodę dokonywania płatności, a także poprawić bezpieczeństwo. O ile bowiem stare banknoty 10, 20, 50 i 100 ringgitów malezyjskich wykonane zostały z papieru, to nowe banknoty o nominale 1 i 5 MYR wytworzono już z polimeru. Wszystkie malezyjskie banknoty ukazują pierwszego króla Malezji, Tuanku Abdula Rahmana.

Ringgit malezyjski dla Polaków

Malezja wśród Polaków kojarzy się głównie z rajskimi plażami, nieznaną kulturą i egzotyczną roślinnością. Turyści chętnie wybierają się do Kuala Lumpur i Kuala Kangsar żeby na własne oczy zobaczyć Meczet Masjid Negara oraz Pałac Iskanda-riah. Ze względu na dużą odległość dzielącą kraj od Europy Malezja nie jest jednak szczególnie obleganym kierunkiem wakacyjnym. Ringgit malezyjski jest więc bliżej znany głównie polskim inwestorom obeznanym w obrocie walutami na międzynarodowym rynku Forex.

Ciekawostki

Początkowo ringgit nie był jedyną nazwą powszechnie stosowaną na określenie malajskiej waluty. Dla ułatwienia praktyki obrotu przyjmowano również angielskie nazewnictwo – ringgita klasyfikowano jako dolara, natomiast seny jako centy. Sama nazwa „ringgit” nawiązuje z kolei do „ząbkowatych” krawędzi hiszpańskich monet z XVI i XVII wieku.

Ringgit malezyjski jest walutą o ciekawej historii, która kojarzy się z odległą egzotyką. Z tego względu zakup gotówki w europejskim kantorze może okazać się utrudniony. Jednocześnie ringgit malezyjski odgrywa znaczącą rolę na międzynarodowym rynku walutowym.

MYR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-03-280,84680.56%
2024-03-270,84210.11%
2024-03-260,84120.21%
2024-03-250,84300.02%
2024-03-220,84280.78%
2024-03-210,83630.68%
2024-03-200,84200.04%
2024-03-190,84230.55%
2024-03-180,83770.05%
2024-03-150,83730.13%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące MYR

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?