IDR - Rupia indonezyjska - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy IDR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-04-25.

ŚREDNI 2,4881 0.55%
Indonezja - Flaga Rupia indonezyjska jest oficjalnym środkiem płatniczym wykorzystywanym w Indonezji. Kod międzynarodowy ISO indonezyjskiej waluty to IDR, ale popularnie wykorzystywanym skrótem jest również RP. Jedna rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów.


Wykres – Kurs średni IDR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Rupia indonezyjska (IDR) - Pełny opis waluty

Historia rupii indonezyjskiej

Rupia indonezyjska została oficjalnie wprowadzona do obiegu w 1949 roku. Zmiana była związana z uzyskaniem niepodległości od Holandii. Nowe państwo rozpoczynające niezależną działalność musiało zbudować od podstaw również system monetarny i finansowy. W początkowym okresie za emisję rupii indonezyjskiej odpowiedzialny był rząd Indonezji. Dopiero po 1958 roku wytwarzaniem znaków pieniężnych zaczął zajmować się Centralny Bank Indonezji.

Władze monetarne w Indonezji

Funkcje banku centralnego w Indonezji pełni Bank Indonezji. Obecną działalność instytucja rozpoczęła w 1999 roku, po uchwaleniu ustawy o Banku Indonezji. Bank działa w pełni niezależnie i jest wolny od wpływów rządu. Jest zobowiązany do szybkiego reagowania na jakiekolwiek próby wywierania presji na swoje decyzje przez przedstawicieli różnych partii politycznych. Takie zorganizowanie działalności banku ma na celu efektywne wypełnianie stawianych przed Bankiem Indonezji zadań. Do najważniejszych z nich należy utrzymywanie stabilnego kursu rupii indonezyjskiej, a także prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu utrzymanie efektywnego działania systemu finansowego. Bank Indonezji dąży również do wspierania wzrostu gospodarczego regionu i osiągnięcie synergii pomiędzy wszystkimi obszarami jego polityki.

Kurs rupii indonezyjskiej

Kurs rupii indonezyjskiej jest podawany w przeliczeniu na 10.000 IDR. Taka sytuacja jest związana z niską wartością nabywczą pojedynczej rupii. Nie uda nam się kupić pojedynczych senów, w praktyce również trudno będzie zaopatrzyć się w gotówkę o nominale mniejszym niż 1.000 rupii. Jedna rupia indonezyjska jest warta około 0,00026 złotego. To wszystko sprawia, że nawet stosunkowo niewielkie wahania kursu waluty mogą znacząco zmienić koszty zakupu jej większej ilości.

Indonezyjskie monety i banknoty

Rupia indonezyjska występuje w formie monet o nominałach 1, 25, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii, a także banknotów 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 rupii. Ze względu na niską wartość podjednostek rupii seny nie występują w formie fizycznej gotówki, a mniejsze nominały są rzadko spotykane w obiegu. Większość banknotów przedstawia godło Indonezji. Umieszczono w nim wizerunek ptaka wywodzącego się od średniowiecznego smoka Garuda, który łączył cechy kilku gatunków zwierząt. Wyróżniał się długim tułowiem, głową z kaczym dziobem i długimi pazurami. Wszystkie indonezyjskie banknoty są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami dzięki umieszczeniu na nich znaku wodnego oraz specjalnego paska.

Rupia indonezyjska dla Polaków

Rupia indonezyjska jest istotna dla Polaków głównie pod kątem wyjazdów turystycznych. Koszty zarówno noclegów, jak i transportu oraz wyżywienia, są na terenie Indonezji bardzo atrakcyjne. Turystów przyciągają piękne wyspy, uśmiechnięci tubylcy, a także lokalne jedzenie i wyjątkowa kultura. Niewielu Polaków decyduje się jednak na stałe zamieszkanie w Indonezji czy rozpoczęcie tam prowadzenia własnego biznesu.

Ciekawostki

Rupie są wykorzystywane nie tylko na terenie Indonezji. Rupia indonezyjska o międzynarodowym kodzie walutowym IDR jest często mylona z rupią indyjską, której kod ISO to INR. Rupie występują również w innych państwach na terenie Azji, w tym między innymi w Nepalu, na Sri Lance i na Seszelach. Etymologia nazwy związana jest ze srebrem. Indonezyjczycy często określają miejscową walutę jako „perak”. Popularna nazwa stosowana jest również na określenie tego cennego kruszcu.

Rupia indonezyjska mimo, że nie odgrywa znaczącego znaczenia na rynku walutowym Forex, jest powszechnie rozpoznawana na świecie, głównie z uwagi na popularność tego kierunku turystycznego oraz wykorzystywanie rupii również w innych krajach azjatyckich. Niska wartość nabywcza jednej IDR pozwala przypuszczać, że w przyszłości konieczne może się okazać dokonanie denominacji.

IDR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-04-252,48810.55%
2024-04-242,50180.08%
2024-04-232,50380.27%
2024-04-222,49700.24%
2024-04-192,50310.18%
2024-04-182,50750.17%
2024-04-172,51180.14%
2024-04-162,51540.88%
2024-04-152,53770.57%
2024-04-122,52340.70%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące IDR

TematKonto w rupiach indonezyjskich
Jacek: Do Gnyka Witam Jestem zainteresowny otwarciem takiego konta Prosze o informacje jacky@2com.pl ...

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie tematy dotyczące IDR przejdź do forum.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

10:17 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

10:11 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

09:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.