Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Złoty się nadal umacnia

Złoty się nadal umacnia

2023-10-11 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Środa rozpoczęła się od wzrostów głównych indeksów na rynkach akcji Azji i Oceanii. Japoński Nikkei 226 (+0,6 proc.) osiągnął swój najwyższy poziom od 6 sesji, zaś australijski All Ordinaries (+0,7 proc.) był najwyżej od 21 września br. Europejskie rynki akcji nie podtrzymały dziś rano tej dobrej passy (DAX -0,13 proc., CAC 40 -0,74 proc.). Nadal trwała natomiast dobra koniunktura na GPW. WIG-20 rósł ok. godz. 10:50 o 1,18 proc. docierając do poziomu swego szczytu z 15 września br.
Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

Stabilizacja dolara przed ważnymi danymi

2023-10-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na globalnym rynku nie widać już tej nerwowości, jaka miała miejsce w poniedziałek rano - rynki pomału "zapominają" o konflikcie w Izraelu zakładając, że będzie miał on lokalny charakter. Niemniej dolar nie traci, a bilans wtorkowego ranka wypada nawet lekko na jego korzyść. Wprawdzie wczorajsza sesja na Wall Street wypadła nieźle, a rynki utwierdzają się w przekonaniu, że do listopadowej podwyżki stóp przez FED nie dojdzie, co daje argumenty do spadku rentowności, to jednak inwestorzy czekają.

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

WIG-20 najsilniejszy na świecie w ciągu minionych 3 sesji

2023-10-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowe notowania na rynku akcji przebiegały w dobrych nastrojach. Na giełdach Azji i Oceanii japoński Nikkei 225 zyskał 2,43 proc., zaś australijski All Ordinaries 1,03 proc. Zwyżki indeksów dominowały również w Europie (DAX +1,56 proc., CAC 40 +1,39 proc. ok. godz. 10:35). Lekko – o 10,8 proc. ok. godz. 10:50 – rosła również cena kontraktów na S&P 500. W ciągu minionych 3 sesji WIG-20 był najmocniejszym głównym indeksem rynku akcji na świecie (+4,55 proc.). Dziś ok. godz. 10:50 po wzroście o 2,11 proc. był najwyżej od ponad 2 tygodni.
Niższe rentowności dają wytchnienie

Niższe rentowności dają wytchnienie

2023-10-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Rajd amerykańskich rentowności w ostatnich tygodniach był naprawdę spektakularny. Niemal wszyscy wierzyli, że jedynie kwestią czasu jest dobicie 10 letnich rentowności do 5%. Jednak w ostatni weekend doszło do wybuchu kolejnego konfliktu, tym razem na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do zmiany nastawienia inwestorów i wzrostu popytu na bezpieczne aktywa. Ceny obligacji wzrosły, rentowności spadły, co pozwoliło na oddech na aktywach takich jak akcje, złoto czy również ropa. Do tego dochodzą mniej jastrzębie komentarze bankierów z Fed. Czy to sugeruje koniec trudnego okresu na globalnym rynku?
To tylko lokalny konflikt?

To tylko lokalny konflikt?

2023-10-09 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek rano jest nieco nerwowo, ale poza mocniejszym ruchem na ropie, nie widać jakichś wyraźniejszych zmian na globalnym ujęciu. Ruch widoczny w piątek wieczorem, czyli mocne odbicie na Wall Street i osłabienie dolara, nie został wymazany. Sam w sobie pozostaje dość intrygujący, gdyż rynki zareagowały wtedy tak, jakby dane Departamentu Pracy USA były bardzo złe, a przecież okazały się nieoczekiwanie dobre.
Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

Mocne dane o zatrudnieniu w USA i atak Hamasu na Izrael umacniają USD

2023-10-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Sobotni atak Hamasu na Izrael spowodował w poniedziałkowy poranek wzrost cen kontraktów na ropę naftową o kilka procent. W miarę upływu czasu skala zwyżki nieco malała i ok. godz. 10:00 wynosiła +2,78 proc. w przypadku WTI na NYMEX-ie oraz +2,41 proc. w przypadku Brent na ICE. Cena kontraktów na złoto na COMEX-ie, która w piątek znalazła się na najniższym poziomie od marca br., podskoczyła dziś rano o ok. 1 proc.
Złoto i ropa zyskują na niepokojach

Złoto i ropa zyskują na niepokojach

2023-10-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień skończył się na rynkach optymistycznym akcentem. Spadające wyraźnie ceny ropy przyniosły ulgę inwestorom na rynkach długu i akcji, jednak obraz ten zmienił się po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie podczas weekendu. Ropa zyskuje ok. 3,5%, metale szlachetne drożeją w zakresie 1-1,5% w reakcji na konflikt pomiędzy Hamasem, a Izraelem, który w weekend zszokował społeczność międzynarodową.
Czy na ropie zmienił się trend?

Czy na ropie zmienił się trend?

2023-10-06 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Indeksy giełdowe kończą tydzień na minusie. Dolar jest silniejszy. Kurs głównej pary walutowej spadł w minionych dniach poniżej 1,05 a tydzień kończy się w okolicach tego okrągłego poziomu. Rentowności 2 letnich obligacji USA rosły na początku tygodnia, następnie otrzymaliśmy spadki w środę oraz czwartek, a w piątek ponownie obserwowaliśmy wzrosty. Rynek pracy USA okazuje się, że wciąż jest silny a lekkie sygnały ochłodzenia są na tyle małe, że inwestorzy zakładają, że Fed podniesie stopy procentowe jeszcze raz w tym roku i utrzyma je przez długi czas w 2024 roku.
Tym razem RPP nie osłabiła złotego

Tym razem RPP nie osłabiła złotego

2023-10-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po całkowicie niespodziewanej decyzji RPP sprzed miesiąca o obniżce wysokości swojej głównej stopy procentowej aż o 0,75 pkt. proc. polska waluta gwałtownie słabła. Kurs EUR/PLN skoczył w przeciągu tygodniu z poziomu poniżej 4,5 PLN do prawie 4,7 PLN. Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej – obniżka wysokości stopy referencyjnej z 6 proc. do 5,75 proc. była już zgodna ze średnią oczekiwań (chociaż rozrzut poszczególnych prognoz ekonomistów był bardzo duży), a reakcja rynku znacznie spokojniejsza.
„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

„Ryzyko” odbija po słabszych danych ADP

2023-10-05 pora
Wczorajsza sesja na szerokim rynku zdołała zatrzymać lawinowe wyprzedaże na rynkach akcyjnych oraz przede wszystkim amerykańskich papierach dłużnych, które w chwili obecnej wydają się głównym czynnikiem kreującym nastroje rynkowe. “Ryzyko” odbiło, a z nim euro wraz z polskim złotym na czele, który wydaje się z ulgą reagować na zaledwie 25-punktową obniżkę stóp. Takie reakcje możemy w zasadzie przypisać w głównej mierze dwóm czynnikom: niższym danym ADP z amerykańskiego rynku pracy oraz ogromnym wyprzedażom na rynku ropy naftowej. Oba te aspekty w tej sytuacji jednak nie mogą być rozpatrywane oddzielnie, albowiem to właśnie ich mix stworzył podwaliny do wyprzedaży dolara.
Czy RPP oszczędzi złotego?

Czy RPP oszczędzi złotego?

2023-10-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w zasadzie każdego miesiąc temu obniżając stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Takie ruchy zwykle mają miejsce tylko w kryzysowych sytuacjach i wtedy nikt nie przejmuje się stanem waluty. Złotemu dostało się dosyć mocno i niemal cały mizernie zbudowany wzrost z tego roku został zneutralizowany. Czy tym razem RPP zdecyduje się na ruch zgodny z oczekiwaniami i tym samym powstrzyma dalszą wyprzedaż złotego? Ile obniżek możemy zauważyć jeszcze w tym roku?
Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

Siła dolara i prawdopodobna interwencja na jenie

2023-10-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ankieta JOLTS pokazała siłę rynku pracy. Liczba wakatów urosła do ponad 9,6 mln, co okazało się wynikiem przewyższającym oczekiwania. Dolar umocnił się a rentowności amerykańskiego długu ponownie urosły. Indeksy z Wall Street oraz Europy zakończyły dzień na sporych stratach, Nasdaq Composite spadł o 1,9 proc. a Dax zniżkował o 1,1 proc. Po wzroście pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie doszło do interwencji, co skutkowało dynamiczny spadkiem kursu do poziomu 147,30. Japońscy urzędnicy odmówili jednak potwierdzenia jakiejkolwiek ingerencji na rynku FX.
Problem z wysokimi rentownościami

Problem z wysokimi rentownościami

2023-10-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wieczorem rynek dostał garść wypowiedzi od członków FED, w tym od samego Jerome Powella. Ich wspólny mianownik to sygnał, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dość dłuższy czas, a być może zostaną jeszcze podniesione (za tym wyraźnie opowiedziała się Loretta Mester). FED powtórzył, że celem jest dbanie o stabilność cen (a więc sprowadzenie CPI do celu), ale i też rynek pracy.
Dolar najmocniejszy od grudnia

Dolar najmocniejszy od grudnia

2023-10-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Para EURUSD spadła do poziomów poniżej 1.05, co oznacza, że dolar jest najmocniejszy w stosunku do euro od grudnia poprzedniego roku. W przypadku złotego sytuacja wygląda nieco inaczej i para USDPLN wciąż znajduje się najwyżej od marca, choć pod względem wartości, w grudniu zeszłego roku USDPLN był niżej. Czy coś jest w stanie obecnie powstrzymać amerykańskiego dolara. Czy jest jeszcze szansa przynajmniej na mały kryzys? Wiele rzeczy w Stanach Zjednoczonych nie wygląda zbyt dobrze – kryzys zadłużenia studentów, strajki jednej z większych gałęzi przemysłu – sektora samochodowego czy ogromny wzrost rentowności powodujący znaczny wzrost kosztu gigantycznego zadłużenia amerykańskiego gospodarki.
Kurs EUR/USD najniżej w tym roku, WIG-20 najniżej od kwietnia

Kurs EUR/USD najniżej w tym roku, WIG-20 najniżej od kwietnia

2023-10-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
RPP rozpocznie dziś swe dwudniowe posiedzenie. Panuje bardzo duża niepewność co do decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce, która zostanie ogłoszona jutro. Z 21 instytucji ankietowanych przez „Parkiet” 3 oczekują, że stopy pozostaną bez zmian na poziomie 6 proc., 11 spodziewa się spadku o 25 bp, 6 prognozuje spadek stóp o pół punktu procentowego, a jedna ponowną obniżkę o 0,75 proc. We wrześniu br. RPP zaszokowała rynek redukując wysokość stopy referencyjnej o ¾ pkt. proc.
Amerykanie uniknęli „shutdown-u”

Amerykanie uniknęli „shutdown-u”

2023-10-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Raport na tematy wydatków amerykanów, który zawierał preferowaną przez Fed miarę inflacji, nie zaskoczył w żaden sposób. Bazowy wskaźnik zgodnie z oczekiwaniami spadł, zasadniczy wzrósł. Zmalała dynamika miesiąc do miesiąca. Dolar lekko zyskał na wartości po danych. PMI z Chin pokazały mieszany obraz gospodarki Państwa Środka. Z kolei politykom z USA udało się uniknąć „shutdown-u”. Dolar na piątkowe dane zareagowała umiarkowanym umocnieniem.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2023-10-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, jaką poznamy 4 października, a dzień później konferencja prasowa prezesa Glapińskiego - to będą najważniejsze tematy tego tygodnia dla rynku złotego. Rynek wycenia cięcie stóp o 25 punktów baz. do 5,75 proc., ale gdyby decydenci wstrzymali się teraz z takim ruchem, to mogłoby to dać impuls do odbudowania pozycji złotego, która pogorszyła się w zeszłym tygodniu na fali odpływu inwestorów od ryzykownych aktywów.
Obniżka stóp i rynek pracy

Obniżka stóp i rynek pracy

2023-10-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć globalny rynek zdominowany będzie w tym tygodniu przez dane z amerykańskiego rynku pracy, w Polsce tematem numer jeden jest decyzja RPP, szczególnie po zaskoczeniu, do którego doszło we wrześniu i związanym z tym osłabieniem złotego.

Tak jak przed wrześniowym posiedzeniem rynek oczekuje cięcia stóp procentowych przez RPP o 25 punktów, co oznaczałoby spadek stopy referencyjnej do 5,75%.
Korekta, czy przełom?

Korekta, czy przełom?

2023-09-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek rano dolar minimalnie cofa się na szerokim rynku, ale nastroje są nadal minorowe. Do zestawu rynkowych problemów doszła drożejąca ropa, która może utwierdzić banki centralne w tym, że stopy procentowe powinny pozostać na wysokich poziomach, a skutecznym sposobem na wyrwanie się z tej pętli inflacji jest po prostu "kontrolowana recesja". Tylko wczoraj ceny surowca poszły o kilka procent w górę nakręcane przez oczekiwania, co do jego sporego deficytu na rynkach po tym, jak kartel OPEC+ kontroluje jego podaż, a popyt pozostaje rekordowy.
Ciemne chmury nad polskim złotym

Ciemne chmury nad polskim złotym

2023-09-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym cały czas obserwujemy utrzymujący się trend wzrostowy dolara amerykańskiego. Para EURUSD notowana jest obecnie na najniższych poziomach obserwowanych od stycznia tego roku, a wczorajsza sesja okazała się szczególnie brzemienna w skutkach dla polskiego złotego, który w stosunku do waluty rezerwowej świata osłabił się i wybił na poziomy 4,4000. Obecne otoczenie makro nie służy naszej rodzimej walucie. Z jednej strony obserwujemy powrót jastrzębiej retoryki bankierów centralnych FED, którzy coraz chętniej opowiadają się za dalszym podnoszeniem stóp procentowych.